Stará radnice v Řeznu: návštěvníky láká svou krásou a historickou hodnotou

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 8. 2018 • Přečteno 3032x

Stavbu, v originále zvanou Alte Rathaus, můžeme popsat jako součást většího komplexu staveb.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Regensburg je významné město v Bavorsku, velmi dobře dostupné z České republiky. Ve městě se nachází velké množství historických památek, mezi které právem patří i Stará radnice.

Ta samozřejmě už plně neslouží místní samosprávě, neboť pro ni byla postavena nová moderní budova. Stále ale láká návštěvníky města svou krásou a historickou hodnotou.

Město Regensburg

Radnice je okrasou ŘeznaRadnice je okrasou Řezna

Regensburg, který možná znáte spíše pod českým názvem Řezno, je čtvrtým největším městem Bavorska a v současné době v něm žije cca 140 000 obyvatel. Přes město protéká řeka Dunaj, do něhož se zde vlévají dvě menší řeky.

Nejstarší památkou města je zřejmě Porta Praetoria, což je brána ještě z římského období. Dále pak nelze vynechat kamenný most z 12. století či krásnou gotickou katedrálu sv. Petra. Z 13. století je zde potom k vidění Římská věž nebo Stará kaple.

K naší historii se váže např. kostel svatého Jana v blízkosti katedrály, na němž můžete objevit pamětní desku připomínající křest 14 českých knížat roku 845.

A z novodobějších památek pak stojí za zmínku např. zámek Thurn-Taxisů, jehož současná podoba pochází z 19. století. A jelikož vždy nejhonosnější budovou města bývala radnice, patří budova Staré radnice mezi architektonické skvosty.

Historická budova radnice

Stavbu, v originále zvanou Alte Rathaus, můžeme popsat jako součást většího komplexu staveb, které stojí na centrálním náměstí již od 13. století. Samozřejmě celý areál v průběhu staletí procházel různými přestavbami.

Pokud rozdělíme komplex na 3 části, pak v té střední nalezneme starý hrad, jenž zahrnuje hradní palác a jehož dominantou je radniční věž. Na levé straně se nachází budova, ve které sídlili městští písaři a v níž naleznete i říšský sál. Na pravé straně je potom budova historické barokní radnice.

Nejstarší z těchto budov je hrad z poloviny 13. století, obytný trakt a zadní dvůr byly postaveny o něco později. Pokud by se vám podařilo podívat se na tento dvůr, na první pohled vás zaujme slavná Kašna ctností (v originále Tugendbrunnen).

Na počátku 15. století tady vzniklo schodiště s portálem a nad ním městský znak se symbolem obrany a vzdoru představovaným dvěma bojovníky. V dalším traktu můžete najít tzv. Knížecí kolegium z roku 1655.

Barokní radnice byla postavena v letech 1659–1672. Od počátku 18. století sloužila jako městská správní budova. Poslední velká rekonstrukce proběhla v roce 1964. V té době byl opět vybudován původní Dolingerův sál.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Praktické informace

Věž s hodinami jde vidět už z dálkyVěž s hodinami jde vidět už z dálky

Starou radnici jistě ve městě nepřehlédnete. V první řadě uvidíte vysokou věž sousedního hradu a hned poté výrazně žlutou budovu s hodinami. Nachází se v samém centru na Uhelném náměstí nedaleko od slavného kamenného mostu.

V budově stále sídlí určitá část městských úředníků, dále je zde umístěno turistické informační centrum města Regensburg a muzeum popisující historii města, zejména ve vztahu k Římské říši.

Budova radnice není určena k turistickým prohlídkám, ale můžete se podívat do muzea. To je však možné pouze s průvodcem a doporučuje se objednat prohlídku předem.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stara-radnice-rezno/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024