Pevnost Barbakan: nedobytné městské opevnění Varšavy

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 11. 2019 • Přečteno 3036x

Jedná se o stavební prvek, který se staví nad branami.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Rudá pevnost, která vstala z popela, aby i nadále sloužila městu. Kdysi nedobytné městské opevnění dnes láká turisty k návštěvě Varšavy. 

Kdo si zadá do internetového vyhledávače varšavský barbakan, nenajde popis vzniku nebo jeho bohaté historie. Jako první si musí prohlédnout záplavu fotek s typicky červenou barvou, kterou se obchodníci snaží prodat jako plakát, tapetu nebo obraz.

Tak malebný pohled se vám totiž naskytne při procházce varšavským Starým Městem. A že dosud nevíte, co to ten barbakan je? Čtěte dále. 

Co je barbakan?

Měl zlepšit obranu městaMěl zlepšit obranu města

Pro ty, kteří se v architektonickém slangu nepohybují denně, přinášíme vysvětlení, co to barbakan je. Jedná se o stavební prvek, který se staví nad branami, kde má pomoci zlepšit obranu a sílu stavby.

Býval stavěný nad branami zámků, hradů, tvrzí, zkrátka všech pevností, které měly odolat nájezdům nepřátel. Obránci bran tím získali manipulační prostor, kde mohli případný odpor odrážet a sami být v úkrytu v průběhu boje.

Pro barbakany jsou typické masivní zdi, které samozřejmě zvyšovaly stabilitu staveb, výjimečně se stavěly i barbakany s věží. Boom barbakany zažily především ve středověku, poté se od jejich stavění začalo postupně upouštět. 

Městská hranice

Stojí na hranici Nového a Starého MěstaStojí na hranici Nového a Starého Města

Oblast Varšavy, kterou dnes známe pod označením Staré Město, byla kdysi obehnána hradbou, nad jejíž branou byl postaven barbakan. Ve středověku typická obranná stavba města.

Zvrat přišel v 15. století, kdy město začalo bohatnout a jeho rozpínající se tendence překračovaly městské hradby. Toto byl počátek vzniku Nového Města, když Varšava začala raketově zvětšovat svou rozlohu. Dnes je varšavský barbakan nejoblíbenější turistickou atrakcí, která stojí na hranici mezi Novým a Starým Městem. 

Až budete pod barbakanem procházet, zkuste si představit, jak moc se Varšava změnila od dob, kdy na jedné straně hranice nebylo nic. Nebo si jen užijte pohled na krásné stavby, které ale už dnes, naštěstí, stavět nemusíme.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pevnost-barbakan/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024