Polský Manhattan: nová moderní tvář Varšavy

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 11. 2019 • Přečteno 2986x

Mrakodrapový komplex, dnes známý pod označením polský Manhattan.

Vyberte si z našich zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Dle časopisu Žycie Warszawy je Varšava jediným evropským hlavním městem, kde byl komplex mrakodrapů postaven v samotném centru města. Pojďme se na tuto kuriozitu podívat blíže. 

Město dvojí tváře

Za krátkou dobu zde vyrostlo moderní centrumZa krátkou dobu zde vyrostlo moderní centrum

Některá města získávají své panorama postupem času, spolu s vývojem historie města. Pak jsou taková, která se prostě rozhodnou, že chtějí svou tvář změnit. A právě tím je Varšava. Za druhé světové války bylo zcela zničeno více než 80 % budov ve městě.

De facto jí vlastně nic jiného nezbylo. Rozhodli se však obnovit pouze část původní architektury. Další část vybudovali zcela novou, originální a moderní. Smělý plán se podařil a v samotném centru města za krátkou dobu vyrostl mrakodrapový komplex, dnes známý pod označením polský Manhattan.

Za dekádu nové město

Vedení města se rozhodlo přizvat k tomuto smělému plánu špičku v oboru, na projektech se tak podílely architektonické hvězdy jako Zaha Hadidová nebo Daniel Libeskind. Dříve býval symbolem města Palác vědy a kultury, který měl za krátkou dobu zastínit právě nově vznikající mrakodrapový komplex.

Varšava najednou byla v obležení projektantů a developerů, kteří se snažili získat své místo na plánovaném projektu. Důkazem lukrativnosti lokality svědčí horentní sumy, které byli developeři ochotni pro výstavbu utratit. Na druhé straně stojí poptávka po vysoko položených apartmánech, jež nabízí výhled na celé město. Čím vyšší patro, tím vyšší i ceny, kolem 50. patra si v případě zájmu připravte kolem 200 tisíc korun za metr. 

O projektu začala varšavská radnice hovořit na přelomu století, již za deset let byly k dispozici první obytné jednotky v budovách převyšujících 200 metrů. Jak již bývá ve stavebnictví zvykem, vlivem byrokratických průtahů a dalších okolností je otevření stavby pozdrželo, ale zanedlouho nato se výškové centrum rozrostlo a nyní nabízí zázemí nejen občanům, kteří preferují výhled skoro jako z letadla, ale také bankám, obchodům, restauracím a hotelům.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Konec průměrnosti

Město získalo zcela novou tvářMěsto získalo zcela novou tvář

Na začátku stál smělý plán, kdy se vedení města chtělo vymanit z obyčejnosti a posunout Varšavu na úroveň vyspělých evropských metropolí. Téměř dvoumiliónové město získalo zcela novou tvář a právem se pyšní titulem když ne světovým, tak rozhodně evropským městem, které rozhodně stojí za návštěvu.

Jak popsal polský publicista Tomasz Malkowski, Polsko má moře i hory, avšak ani přírodní bohatství není natolik přitažlivé, aby za ním turisté jezdili ve velkém.

Za mořem prý radši odcestují na jih a na hory láká třeba Rakousko. Právě tato průměrnost je dohnala k rozhodnutí radikálně změnit město, které dříve všichni znali a nikoho již netáhlo. Myslíme, že plán splnili znamenitě. Žádné jiné město se nestane turistickou atrakcí jen proto, že se tak samo rozhodne. Varšava to dokázala a za to jí tleskáme.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/polsky-manhattan/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024