Staré Město: vybombardovaná a znovu postavená část Varšavy, která už 40 let patří k UNESCO

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2019 • Přečteno 3139x

Varšava je krásné město a jeho nejstarší část skrývá neuvěřitelně silné příběhy.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Staré Město je nejstarší historickou částí celé Varšavy, je tedy pochopitelné, že se jedná o nejoblíbenější turistickou oblast. Je ohraničena Gdaňským nábřežím u řeky Wisly a ulicemi Grodzka, Mostowa a Podwale. Paradoxně je právě tato část města plná novostaveb.

I když byste to asi na první pohled netipovali. Po 2. světové válce se totiž podařilo zachránit pouhých 15 % městských budov, všechny ostatní byly zdařile zrekonstruovány. Dokonce tak zdařile, že celá snaha byla oceněna tím, že bylo Staré Město připsáno na seznam UNESCO.

Historický vývoj Starého Města

Celou oblast zachránila rozsáhlá rekonstrukceCelou oblast zachránila rozsáhlá rekonstrukce

Celá čtvrť byla založena ve 13. století, zpočátku obehnána hliněnými, později cihlovými hradbami. Oblast se rychle rozrůstala a těžila ze své polohy. Rozprostírala se okolo Královského zámku, logicky se tak veškeré důležité akce a události konaly právě zde.

Začátkem 14. století bylo postavené Staroměstské náměstí, které společně s přilehlou ulicí spojovalo původní Varšavu s Novým Městem. Právě vznik nového městského centra způsobil odliv lidí a ekonomický propad kdysi tak žádané oblasti. Správa města se přesídlila a Staré Město upadalo, bylo osídlováno především chudinou. 

Znovunalezení zašlé slávy přišlo až v roce 1918, když se do Královského zámku vrátilo sídlo polského prezidenta a městská správa se začala opět zajímat o rozvoj Staroměstského náměstí a jeho okolí. Devastační následky 2. světové války kulminovaly po Varšavském povstání, kdy bylo město systematicky vypáleno.

Obdivuhodnou rekonstrukční práci odvedli restaurátoři, kteří se podíleli na znovupostavení města doslova z popela. Jejich práce byla oceněna zapsáním na seznam UNESCO za „výjimečný příklad téměř úplné rekonstrukce historického vývoje od 13. do 20. století“.

Kolem dokola aneb co neminout

Tato čtvrť má neuvěřitelně silný příběhTato čtvrť má neuvěřitelně silný příběh

Prohlídku města můžeme začít na Zámeckém náměstí, které je zřejmě tím nejhlavnějším. V jeho těsné blízkosti stojí turisty nejnavštěvovanější památka – Královský zámek. Typická cihlová stavba z 15. století, kterou si vybudovala mazovská knížata jako svou rezidenci. Jeho historická hodnota je nedozírná.

V případech potřeby sloužil jako sídlo králů i prezidentů. Denně se z hradní věže v 11.15 ozývá hra na trubku. Budete-li mít čas na zámek zavítat, určitě si prohlédněte i tamní interiéry. Nabízí totiž pohled do obytných prostor zámku a také umělecká díla slavných malířů. Kdo by nechtěl vidět Rembrandtovo dílo na živo? 

Naše další doporučení směřuje ke katedrále sv. Jana Křtitele. Gotický kostel ze 14. století získal na významu především díky mnoha korunovacím, sňatkům a pohřbům vlivných pánů. Navíc vás určitě bude bavit jeho neotřelá architektura.

Varšava je krásné město a jeho nejstarší část skrývá neuvěřitelně silné příběhy. Historie, která městu nepřála, a bojovný duch obyvatel, kteří přečkali nepřízeň, vás určitě osloví. Přijměte naše pozvání k procházce městem, jež vás bude bavit.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stare-mesto/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024