Staroměstské náměstí: turistický středobod Varšavy, kde by měla začínat každá prohlídka města

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 10. 2019 • Přečteno 2579x

Náměstí se nachází v centru Starého Města. To bylo zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Náměstí jako svědek divoké historie, přes 7 století dokumentuje vývoj města. Dnes hrdě stojí v centru města a ukazuje turistům, proč je Varšava mezi turisty stále oblíbenější.

Centrum, které nemůžete minout

Na náměstí najdete kavárny, restaurace a stylové obchůdkyNa náměstí najdete kavárny, restaurace a stylové obchůdky

Jak asi tušíte z názvu, náměstí se nachází v centru Starého Města. To bylo zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO a je středobodem turistických návštěv.

Celá městská oblast je ukázkou vývoje Varšavy od 13. do 20. století, a že byly dějiny města opravdu bouřlivé, je opravdu na co se dívat. Kromě tradičních kaváren, obchodů a oblíbených restaurací je Staroměstské náměstí orientačním bodem, neboť právě odsud je ideální začít vaši prohlídku města.

Jeho dominantou je Královský hrad, zabočíte-li do vedlejších uliček, okamžitě pocítíte ducha historie a už po pár metrech dojdete k historickým hradbám města. Vaši prohlídku si můžete prodloužit a dojít až ke katedrále sv. Jana Křtitele.

Z historie

V polském originálu Rynek Starego Miasta tvoří obdélník o stranách 90 a 70 metrů. Vznikl ve 13. století společně s ulicí, jež spojovala Královský hrad s Novým Městem. Tehdejší tržní budovy byly převážně dřevěné, až o dvě století později převažovaly budovy v gotickém stylu s typickou červeně cihlovou barvou a v 16. století si bohatí měšťané nechávali stavět domy na náměstí s barokními prvky. 

Nejdůležitější stavbou celého náměstí byla dlouhou dobu městská radnice, tedy do doby, kdy byla v polovině 19. století zbourána. Od té doby nese každá ze čtyř stran náměstí pojmenování podle významných obyvatelů, kteří zde kdysi žili. Ve stejném století přibyla další typická dominanta náměstí, socha Varšavské mořské panny, která dle pověstí chrání město. O její moci, vzhledem k událostem ve 20. století, snad raději pomlčíme. 

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Renesance Starého Města

Z náměstí se dnes už stala pěší zónaZ náměstí se dnes už stala pěší zóna

Vzhledem k rychlému rozvoji města ztratila stará část Varšavy svůj význam, obchodní i správní záležitosti přesídlily jinam a do původního centra se sestěhovali ti nejchudší obyvatelé. Situace se změnila až po konci 1. světové války, kdy Polsko znovu získalo svou samostatnost. K obnově centra velmi přispěly malby, které ozdobily fasády domů na Staroměstském náměstí.

Další pohroma ale přišla o pár desítek let později, kdy během druhé světové války byly zničeny téměř všechny domy, zůstaly pouze trosky do výšky maximálně prvního patra. I z toho se však město dokázalo vzpamatovat a díky houževnaté práci se ze staré fasády postavily moderní domy.

Rekonstrukce však důsledně respektovala předválečný vzhled těchto budov, také proto se dnes můžete kochat stejnými výhledy jako naši předci. Dnes je však náměstí zcela uzavřeno pro automobily a z centra se stala pěší zóna.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/staromestske-namesti/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024