Palác Krasinských: místo, kde sídlí Polská národní knihovna

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 11. 2019 • Přečteno 2214x

Barokní stavba byla vybudována v 17. století pro rodinu Krasinských.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Palác kdysi postavený pro soukromé účely, dnes k dispozici široké veřejnosti. Pojďte si užít procházku rozkvetlým parkem a nahlédnout do tajných místností Polské národní knihovny. 

Z historie

Dodnes stavba působí velmi honosněDodnes stavba působí velmi honosně

V blízkosti Bonifraterské ulice, kousek od památníku Varšavského povstání, stojí palác Krasinských. Barokní stavba byla vybudována v 17. století pro rodinu Krasinských, vzhledem k silnému poškození v průběhu světových válek však byla z velké části zrekonstruována a ve 20. století zčásti i přestavěna. 

Jako sídlo bohaté a mocné rodiny musela být na první pohled zřejmá opulentnost celého domu. Proto i dodnes místo působí velmi honosně a přilehlé zahrady jsou velmi oblíbené mezi místními i turisty.

Jsou totiž perfektně udržované, a zejména v letních měsících, kdy je celá flora v rozkvětu, přímo vybízí k procházce. Lavičky jsou ideální k odpočinku ve stínu pod bohatými korunami stromů, navíc s výhledem na udržované rozkvetlé okolí. V parku jsou uměle vytvořené stezky a chodníky, takže by byla velká škoda tuto nádheru minout. 

Národní knihovna

V současnosti jsou prostory paláce využívány pro potřeby Polské národní knihovny, konkrétně jsou zde uloženy artefakty ze sekce zvláštních sbírek. Poláci jsou na toto téma velmi citliví, protože za 2. světové války jejich kulturní dědictví utrpělo silné ztráty, když při vypálení původní knihovny ztratili podstatnou část svého nehmotného dědictví.

Jako památku této tragické události uchovávají urnu s popelem právě z těchto spálených knih jako demonstraci a připomínku německého žhářství. 

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Na návštěvu

Užijte si tajemná zákoutí této budovyUžijte si tajemná zákoutí této budovy

Ať už budete ve Varšavě pouze na skok, nebo zde strávíte delší dobu, toto místo byste rozhodně neměli při vaší návštěvě vynechat. Tajemná zákoutí krásné budovy a dechberoucí klid v místním parku si zaslouží vaši pozornost.

Navíc, budete-li mít štěstí, budou přístupné i komnaty paláce, které jsou obvykle veřejnosti odepřeny. Tak zkuste vaši návštěvu naplánovat s ohledem na kalendář zvláštních příležitostí, abyste viděli opravdu vše.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-krasinskych/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024