Palác Krasinských: místo, kde sídlí Polská národní knihovna

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 11. 2019 • Přečteno 90x

Barokní stavba byla vybudována v 17. století pro rodinu Krasinských.

Vyberte si z našich zájezdů do VaršavyZobraz zájezdy

Palác kdysi postavený pro soukromé účely, dnes k dispozici široké veřejnosti. Pojďte si užít procházku rozkvetlým parkem a nahlédnout do tajných místností Polské národní knihovny. 

Z historie

Dodnes stavba působí velmi honosněDodnes stavba působí velmi honosně

V blízkosti Bonifraterské ulice, kousek od památníku Varšavského povstání, stojí palác Krasinských. Barokní stavba byla vybudována v 17. století pro rodinu Krasinských, vzhledem k silnému poškození v průběhu světových válek však byla z velké části zrekonstruována a ve 20. století zčásti i přestavěna. 

Jako sídlo bohaté a mocné rodiny musela být na první pohled zřejmá opulentnost celého domu. Proto i dodnes místo působí velmi honosně a přilehlé zahrady jsou velmi oblíbené mezi místními i turisty.

Jsou totiž perfektně udržované, a zejména v letních měsících, kdy je celá flora v rozkvětu, přímo vybízí k procházce. Lavičky jsou ideální k odpočinku ve stínu pod bohatými korunami stromů, navíc s výhledem na udržované rozkvetlé okolí. V parku jsou uměle vytvořené stezky a chodníky, takže by byla velká škoda tuto nádheru minout. 

Cestování je naše vášeň. Místa a program vybíráme podle vlastního konceptu zaměřeného na zážitky.

Národní knihovna

V současnosti jsou prostory paláce využívány pro potřeby Polské národní knihovny, konkrétně jsou zde uloženy artefakty ze sekce zvláštních sbírek. Poláci jsou na toto téma velmi citliví, protože za 2. světové války jejich kulturní dědictví utrpělo silné ztráty, když při vypálení původní knihovny ztratili podstatnou část svého nehmotného dědictví.

Jako památku této tragické události uchovávají urnu s popelem právě z těchto spálených knih jako demonstraci a připomínku německého žhářství. 

Na návštěvu

Užijte si tajemná zákoutí této budovyUžijte si tajemná zákoutí této budovy

Ať už budete ve Varšavě pouze na skok, nebo zde strávíte delší dobu, toto místo byste rozhodně neměli při vaší návštěvě vynechat. Tajemná zákoutí krásné budovy a dechberoucí klid v místním parku si zaslouží vaši pozornost.

Navíc, budete-li mít štěstí, budou přístupné i komnaty paláce, které jsou obvykle veřejnosti odepřeny. Tak zkuste vaši návštěvu naplánovat s ohledem na kalendář zvláštních příležitostí, abyste viděli opravdu vše.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Varšavy

Zobrazit aktuální zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-krasinskych/

Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!