Katedrála sv. Jana Křtitele: nepřehlédnutelná dominanta Varšavy

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 11. 2019 • Přečteno 2809x

Arcikatedrála svatého Jana Křtitele ve Varšavě je cihlová budova postavená v gotickém stylu.

Vyberte si z našich zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Sakrální stavba, která to dotáhla od dřevěného kostelíku po jedno z nejdůležitějších církevních míst v celém Polsku. 

Od dřeva k cihle

Za katedrálu byl prohlášen až v roce 1798Za katedrálu byl prohlášen až v roce 1798

Na přelomu 13. a 14. století byl na tomto místě postaven první sakrální objekt, předchůdce dnešní katedrály. V roce 1339 se kostelík stal městským kostelem a pohřebištěm tamějších vévodů.

V roce 1406 kostel povýšil na kolegiátní, což je mezistupeň mezi běžným kostelem a katedrálou. Za katedrálu byl prohlášen až v roce 1798. Svůj původní vzhled změnil hned několikrát. Nejčastějších přestaveb se dočkal v 19. století. Tím to ale teprve začalo.

Zázraky na počkání

První polovina 20. století byla pro Varšavu velmi tragická. Okolnosti světových válek město zdecimovaly. V roce 1944 bylo 85 % Starého Města kompletně zničeno.

Po skončení války však proběhla masivní rekonstrukce a díky usilovné práci mnoha lidí se podařilo téměř nemožné. Už za 5 let byla obnovena většina staveb – paláce, tržiště i kostely.

Vezmeme-li v potaz, že v některých případech bylo třeba téměř od základů postavit stavby, které byly postaveny už ve 13. století, jedná se opravdu o obdivuhodný výkon nejen samotných stavitelů, ale i historiků, architektů a všech, kteří pomáhali zachovat těmto budovám jejich autenticitu, v závislosti na jejich stáří. 

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Katedrála dnes

Konaly se zde svatby, pohřby i korunovaceKonaly se zde svatby, pohřby i korunovace

Celým názvem Arcikatedrála svatého Jana Křtitele ve Varšavě je cihlová budova postavená v gotickém stylu. Je sídelním kostelem varšavského arcibiskupa. Ve Varšavě jsou katedrály celkem tři, pouze tato jediná se pyšní přívlastkem arci katedrála. Budova je honosným zázemím pro korunovace, sňatky i pohřby slavných polských osobností.

Jako příklad zde pohřbených zmíním například bývalého prezidenta Ignacy Mościckiho nebo spisovatele Henryka Sienkiewicze. Od roku 1994 se zde taky každoročně koná Mezinárodní festival varhanovské hudby.

Půjdete-li si katedrálu prohlédnout, nemusíte se obávat, že byste ji minuli. Její monumentální rozměry spolu s netypickým červeným zbarvením z ní právem dělají dominantu Starého Města, je rovněž zapsána na seznamu UNESCO.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-sv.-jana-krtitele/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024