Národní opera: velké divadlo jako symbol polského obrození

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 11. 2019 • Přečteno 2844x

Divadlo založil král Stanisław August Poniatowski, dnešní název se však začal používat až v roce 1924.

Vyberte si z našich zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Přežilo války a požáry, aby se samo stalo symbolem polského obrození. Monumentální budova varšavské Opery dodnes dokazuje, že má co nabídnout. 

Divadlo všedního dne

Ač se to možná nezdá, Poláci mají k divadlu a ke kulturnímu životu obecně velmi kladný vztah. Instituce divadla zde má mnohem větší zázemí. To je zřejmé na první pohled, podíváte-li se na jeho financování ze státního rozpočtu, i laikům je jasné, že se jedná o každodenní součást kulturního života všech občanů.

Divadlo není bráno jako výjimka či náhodné zpestření všedních dnů nebo jako alternativní životní styl bohémských umělců. Naopak je zde toto umění respektováno, lidé mu rozumí, studují jej a čtou publikace, které slouží k jeho poznání. O jeho bohaté historii svědčí i fakt, že Národní divadlo, čili Teatr Narodowy, bylo založeno již v roce 1765. 

Bílá dominanta Bogusławskiego

Divadlo má celkem 3 scényDivadlo má celkem 3 scény

Divadlo založil král Stanisław August Poniatowski, dnešní název se však začal používat až v roce 1924 po opravě budovy po rozsáhlém požáru v roce 1919. Nedlouho nato bylo divadlo, jako většina důležitých varšavských staveb, poničena v období 2. světové války.

Ze zachovalých obvodových zdí se za významné finanční podpory polské armády podařilo vybudovat nové divadlo a rekonstrukci dokončit do konce roku 1949. V roce 1985 opět propukl devastující požár, jehož následky ukončily provoz divadla na dlouhou dobu. V obnovené verzi z roku 1996 funguje divadlo dodnes a spadá pod kompetenci ministerstva kultury.

Divadlo má celkem tři scény. Kromě výše popsané hlavní scény Bogusławskiego zahrnuje národní divadlo i scénu przy Wierzbowe, což je moderní scéna s hledištěm do kruhu a divadlo Studio, komorní divadlo pro pouhých 80 hostů. 

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Největší operní scéna na světě

Tato scéna je dobře technicky vybavena pro ta nejnáročnější díla. Má totiž úctyhodné rozměry, široké je přes 36 metrů, 57 metrů do hloubky a dalších 35 metrů na výšku.

Díky těmto obdivuhodným číslům se dostala do čela světových divadel, minimálně v tom velikostním měřítku. Sál je poměrně tmavý, vínově černý samet dodává prostoru tajemnou atmosféru, kterou rozbíjí obří lustry zavěšené nad balkóny. Pohodlné sedačky ocení zejména vyšší lidé, neboť poskytují dost místa na nohy i pohodlné opěrky v úrovni hlavy.

Zkuste vejščůvky

Zkuste ukořistit levnější lístkyZkuste ukořistit levnější lístky

Máme pro vás zvláštní tip, jak získat lukrativní lístky za zlomek ceny. Ukořistit můžete i vstupenky v první řadě na vyprodané představení za cenu, které nebudete chtít věřit. Stačí neztratit nervy.

Lístky na jednotlivá představení bývají zpravidla vykoupena během okamžiku, od spuštění předprodeje. Řada návštěvníků však s koupí váhá a vstupenky rezervuje. A právě tyto by vás měly zajímat.

Zpravidla 15 minut před samotným začátkem představení jsou k prodeji uvolněny vstupenky z propadlých rezervací. Pokud tedy nevíte, co s volným večerem, zkuste některé z varšavských divadel, možná právě na vás čekají lístky za zhruba 20 zlotých.

Ale pozor, nebudete na to sami. Lidí, kteří stojí o kulturu za výhodnou cenu, je celkem dost, může se tak stát, že celý sál bude již netrpělivě čekat na začátek a teprve pak vás a ostatní „vejščůvkáře“ pustí do sálu na lov těch nejlepších, zbylých, volných míst.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-opera/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024