Královský zámek: vydejte se na návštěvu k polským králům

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 11. 2019 • Přečteno 2567x

Zámek byl postaven jako věrná kopie sebe samého v předválečném období.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VaršavyZobrazit zájezdy

Sídlo polských panovníků bylo komplet zničeno, i přesto je dnes, ve své obnovené podobě, jednou z největších dominant polské metropole. 

Od Krakova k Varšavě

Na stavbě se podíleli italští architektiNa stavbě se podíleli italští architekti

V roce 1596, kdy se měnilo polské hlavní město z Krakova na Varšavu, vznikl nápad postavit honosné sídlo nastupujícím panovníkům. Jeho stavbu inicioval Zikmund III. Vasa.

O dva roky později začala samotná výstavba zámku za přítomnosti italských architektů, kteří budově dali raně barokní prvky. Dokončení zámku se datuje do roku 1619, nešlo však o jeho finální podobu. Mnoho panovníků nechalo stavbu upravit k obrazu svému, vznikla tak renesanční budova s prvky baroka. 

Polské obrození

Stejně jako mnoho dalších historických budov, i tato utrpěla značné ztráty v období německé invaze. Bombardování těžce poškodilo statiku budovy, úplný konec však nastal až v roce 1944 v období Varšavského povstání, kdy byly ruiny zámku odstřeleny. Smutný pohled a melancholii podpořilo i to, že zbytky zdiva nikdo dlouhá léta neodklidil, suť tak dlouhou dobu kolemjdoucím připomínala smutnou minulost. 

Až v roce 1971 bylo přijato rozhodnutí o celkové rekonstrukci – ve skutečnosti prakticky znovupostavení celého zámku. Ačkoli byla stavba finální až v roce 1988, už o 14 let dříve došlo k důležitému zvratu, znovu spustily chod hodiny, které byly zastaveny právě při okupaci Němci.

Zámek byl postaven jako věrná kopie sebe samého v předválečném období. Interiér byl vyzdoben cennostmi, shromážděnými napříč celou zemí, i toto pomohlo k znovuvybudování národní hrdosti a dodnes je varšavský zámek vnímán jako jeden ze symbolů polského obrození. 

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Na návštěvě u krále

Taneční sálTaneční sál

Zámek sídlí na Starém Městě, jeho výrazná červená barva a mixování uměleckých slohů upoutá každého. Dnes jeho prostory využívá Národní muzeum a slouží jako zázemí pro důležitá oficiální setkání.

K prohlídce neláká pouze interiér zámku, velmi zajímavé jsou i okolní přilehlé stavby a také nádvoří, které k zámku náleží. Sami si můžete vybrat, kterou z mnoha nabízených tras a expozic si vyberete. Pro milovníky umění určitě doporučujeme nevynechat galerii, která zahrnuje dva originály od Rembrandta.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko (Varšava)

Objevte půvab Varšavy

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Varšavy

Zájezdy do Varšavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovsky-zamek/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024