Aréna Lutetia: živoucí důkaz velké minulosti města Paříže

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5404x

Během několika posledních desetiletí se z Arény stalo místo odpočinku a relaxace místních obyvatel.

Vyberte si z našich 50 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Pokud se budete zabývat historií města a hledat nejstarší památku vybudovanou v Paříži, hledání vás dovede právě sem. Schovaná mezi moderními budovami, věžáky z 20. století a ležící v samém srdci Latinské čtvrti, Aréna Lutetia nabízí únik z rušného tempa Paříže. A kam jinam si zajít zahrát pétanque s místními než právě sem?

Podle starého latinského přísloví Chléb a hry byly zejména v pozdním období Římské říše budovány amfiteátry a arény ve všech římských městech, protože měly především symbolizovat bohatství a slávu říše. Avšak Aréna Lutetia je výjimečná především tím, že byla vystavěna jako aréna a amfiteátr zároveň.

Římané rozhodně uměli využít výhod okolí, a i když je Paříž placka, vystavěli Arénu na přirozeném svahu (dnes Montagne Ste-Geneviève) a zbudovali v ní více než třicet řad kamenných sedadel. Jeviště umístili cíleně na východ, tak aby na herce a účinkující dopadaly sluneční paprsky co nejdéle.

Pokud jde o kapacitu amfiteátru, zdroje se v tomto údaji rozcházejí, někteří uvádějí deset tisíc, někteří dvanáct tisíc a jiní až sedmnáct tisíc diváků. Aréna byla pojmenována po původním názvu osady Lutécie, předchůdkyni dnešní Paříže.

Historie arény: 300 let slávy a pak parkoviště pro tramvaje

Aréna byla využívána pouhých tři sta let, na konci třetího století byla totiž zničena nájezdy Barbarů. Amfiteátr byl znovu objeven až v druhé polovině 19. století, za barona Haussmana. Ten se rozhodl modernizovat a rozšiřovat ulici Rue Monge.

Než Pařížané stačili zareagovat, byly zhruba dvě třetiny amfiteátru zničeny při kopání základů budovy skladu omnibusů a z původního komplexu o průměru 130 metrů tak zůstala jen část. Mezitím bylo na základech jižní části arény vystavěno několik domů a také tramvajová vozovna.

O Arénu Francouzi málem přišli, až v roce 1883 Victor Hugo zároveň se Společností přátel arény rozjel kampaň za záchranu zbylých částí Arény a k její obnově. Napsal tehdy: „Není možné, aby Paříž, město budoucnosti, dovolila zničit živoucí důkaz její velké minulosti. Minulost vytváří budoucnost a tyto arény jsou pozůstatkem velkého a významného antického města.“

Aréna dnes: pétanque a pikniky při jazzové melodii

Během několika posledních desetiletí se z Arény stalo místo odpočinku a relaxace místních obyvatel. Klenotem Latinské čtvrti jsou Lucemburské zahrady, o tom není pochyb, ale tady na vás zapůsobí neuvěřitelná atmosféra historického amfiteátru a arény plné gladiátorů.

Nepopsatelný genius loci tohoto místa ve vás zanechá vzpomínku, kterou vám bude většina lidí ve vašem okolí jen tiše závidět. Místo má svůj půvab v každém ročním období, nicméně na jaře a v létě je ideální počasí na piknik, hraní pétanque nebo například na pořádání jazzových festivalů.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 50 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/arena-lutetia/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024