Aréna Lutetia: živoucí důkaz velké minulosti města Paříže

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5644x

Během několika posledních desetiletí se z Arény stalo místo odpočinku a relaxace místních obyvatel.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Pokud se budete zabývat historií města a hledat nejstarší památku vybudovanou v Paříži, hledání vás dovede právě sem. Schovaná mezi moderními budovami, věžáky z 20. století a ležící v samém srdci Latinské čtvrti, Aréna Lutetia nabízí únik z rušného tempa Paříže. A kam jinam si zajít zahrát pétanque s místními než právě sem?

Podle starého latinského přísloví Chléb a hry byly zejména v pozdním období Římské říše budovány amfiteátry a arény ve všech římských městech, protože měly především symbolizovat bohatství a slávu říše. Avšak Aréna Lutetia je výjimečná především tím, že byla vystavěna jako aréna a amfiteátr zároveň.

Římané rozhodně uměli využít výhod okolí, a i když je Paříž placka, vystavěli Arénu na přirozeném svahu (dnes Montagne Ste-Geneviève) a zbudovali v ní více než třicet řad kamenných sedadel. Jeviště umístili cíleně na východ, tak aby na herce a účinkující dopadaly sluneční paprsky co nejdéle.

Pokud jde o kapacitu amfiteátru, zdroje se v tomto údaji rozcházejí, někteří uvádějí deset tisíc, někteří dvanáct tisíc a jiní až sedmnáct tisíc diváků. Aréna byla pojmenována po původním názvu osady Lutécie, předchůdkyni dnešní Paříže.

Historie arény: 300 let slávy a pak parkoviště pro tramvaje

Aréna byla využívána pouhých tři sta let, na konci třetího století byla totiž zničena nájezdy Barbarů. Amfiteátr byl znovu objeven až v druhé polovině 19. století, za barona Haussmana. Ten se rozhodl modernizovat a rozšiřovat ulici Rue Monge.

Než Pařížané stačili zareagovat, byly zhruba dvě třetiny amfiteátru zničeny při kopání základů budovy skladu omnibusů a z původního komplexu o průměru 130 metrů tak zůstala jen část. Mezitím bylo na základech jižní části arény vystavěno několik domů a také tramvajová vozovna.

O Arénu Francouzi málem přišli, až v roce 1883 Victor Hugo zároveň se Společností přátel arény rozjel kampaň za záchranu zbylých částí Arény a k její obnově. Napsal tehdy: „Není možné, aby Paříž, město budoucnosti, dovolila zničit živoucí důkaz její velké minulosti. Minulost vytváří budoucnost a tyto arény jsou pozůstatkem velkého a významného antického města.“

Aréna dnes: pétanque a pikniky při jazzové melodii

Během několika posledních desetiletí se z Arény stalo místo odpočinku a relaxace místních obyvatel. Klenotem Latinské čtvrti jsou Lucemburské zahrady, o tom není pochyb, ale tady na vás zapůsobí neuvěřitelná atmosféra historického amfiteátru a arény plné gladiátorů.

Nepopsatelný genius loci tohoto místa ve vás zanechá vzpomínku, kterou vám bude většina lidí ve vašem okolí jen tiše závidět. Místo má svůj půvab v každém ročním období, nicméně na jaře a v létě je ideální počasí na piknik, hraní pétanque nebo například na pořádání jazzových festivalů.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/arena-lutetia/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024