Bulvár Saint Michel: Mekka francouzské módy

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11047x

Jeden z nejznámějších bulvárů, který se nachází v Latinské čtvrti, byl proražen ve II. císařství za dob Napolena III.

Vyberte si z našich 41 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

V číslech 60–64 dnes sídlí jedna z předních francouzských škol – École Nationale Supérieure des Mines? Založil ji Ludvík XVI., jakožto báňskou školu, která vychovávala důlní inženýry.

Tato široká ulice, jinak řečená „bulvár“, byla vybudována v období II. císařství za dob Napoleona III. Odvážný projekt nakonec čítal bulvárů hned 12 a stal se neodmyslitelným symbolem pařížské architektury. Saint-Michel je dnes hlavně mekkou módy.

Samotné období II. císařství bylo pro Paříž opravdu velice významné. Probíhalo zhruba v 60.–80. letech 19. století, kdy Paříž zažívala ty nejrozsáhlejší revitalizace a restrukturalizace. V této době pověřil právě Napoleon III. barona Haussmanna, který se zasloužil nejen o přestavbu centra Paříže v okolí Ile de la cité, ale podílel se rovněž na vybudování hlavních kanalizací, realizaci největších zahrad a parků, ale hlavně byl iniciátorem výstavby a rozšíření silniční sítě a vybudování právě legendárních širokých bulvárů.

Nechal je prorazit hned na několika strategických místech Paříže. Nejen v okolí Latinské čtvrti - jako je právě například bulvár Saint-Michel a Saint-Germain-des-Prés, ale dal vzniknout také bulvárům, které dnes obklopují operu Garnier, což je jedno z 5 národních divadel, rovněž nechal vybudovat 12 bulvárů, které vybíhají od Vítězného oblouku (Arc Triomphe) na dnešním náměstí nazývaném Charles de Gaulle-Étoile.

Bulvár Saint-Michel dnes

Již v 19. století se tento bulvár stal hlavní třídou. Začal být známý zejména díky literárním kavárničkám, které zde vyrůstaly zároveň s celou dlouhou ulicí. Drtivá část celé třídy je dnes lemována obchody s módou.

Severní část Boul-Mich, jak se jí dnes říká, je zase směsicí tradičních francouzských restaurací, pivnic, ale taky kavárniček, které dodávají atmosféru pulzující Latinské čtvrti. Naleznout zde ale můžete také další restaurace zahraničního původu, a samozřejmě i knihkupectví či butiky, které jsou neodmyslitelnou součástí této čtvrti. Nedaleko bulváru však můžete rovněž narazit na nejrůznější noční kluby a experimentální kina.

Na hlavním náměstí Place Saint-Michel se nachází nádherná fontána od architekta Gabriela Daviouda. Bronzová Duretova socha zobrazuje sv. Michala, který zabíjí draka. Na mramorových pamětních deskách, které se rovněž nachází na náměstí, jsou vyryta jména stovky studentů, kteří zde padli v roce 1944 v boji proti nacistům. Bulvár Saint-Michel se nachází v blízkosti Latinské čtvrti, která jednou z nejoblíbenějších a zároveň nejproslulejších čtvrtí centra Paříže.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bulvar-saint-michel/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024