Vendomské náměstí: ukázka elegance 18. století

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8333x

Královské náměstí v Paříži, vybudované na přání Ludvíka XIV. v 17. století.

Vyberte si z našich 42 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Na náměstí v č. p. 12 zemřel roku 1849 nejslavnější polský skladatel a virtuos Frédéric Chopin?

Ukázka něžné elegance architektury 18. století - právě to je typicky královské náměstí, nese název Place Vendôme. Dnes je v Paříži jediným osmiúhlým náměstím, které zůstalo zachováno v původní podobě z konce 17. a začátku 18. století.

Toto harmonické náměstí postavil jeden z nejvýznamnějších francouzských stavitelů, sám velký J. Hardouin-Mansart. Pověřil ho známý panovník Ludvík XIV., který chtěl nechat toto náměstí původně postavit jako konkurenci pro Vogézské náměstí.

Vendome se nachází v 1. městském obvodu (arrondissement) nedaleko Tuilerieských zahrad, přes které se dostanete k muzeu Louvre. Několikaminutovou procházkou se dostanete také na Avenue des Champs-Elysées anebo k opeře Garnier. Název náměstí je odvozen od toho, že zde měl svůj dům vévoda z Vendôme.

Vzhled Place Vendome

Toto malebné náměstí je mimořádně prostorné a nese v sobě určitého impozantního a majestátního ducha. V noci je nádherně osvětlené a působí na Vás skutečně pravým královským dojmem.

Fasády domů, které jsou vystaveny kolem dokola, mají jednotný architektonický vzhled, který dodnes zůstal v takřka neporušené podobě

Uprostřed náměstí dříve stála socha Ludvíka XIV. od Francoise Girardona. Z náměstí však byla odstraněna na konci 18. století a na začátku století 19. ji na oslavu Napoleonových válečných tažení nahradil Vendomský sloup, známý také pod jménem Slavkovský. Kamenný sloup, který měří neuvěřitelných 44 metrů, byl postavený po vzoru Vítězného sloupu císaře Trajána v Římě. Bronzová spirála, ovinutá kolem sloupu, byla vyrobena z roztavených děl a 1 200 kanónů ukořistěných samotným Napoleonem I. právě v bitvě u Slavkova roku 1805. 

Na vrcholu sloupu je umístěna socha Napoleona Bonaparte, který stojí v dokonale vůdcovské triumfální póze a je tu přirovnávám k samotnému Caesarovi. Na 425 deskách jsou úžasné reliéfy, které znázorňují Napoleonovy bitvy a samotné vítězství z roku 1805.

Hotel Ritz Paris

Na konci 19. století tu byl postaven bezesporu nejdražší hotel v Paříži – Hotel Ritz Paris. Hotel má nádhernou vyhlídku na náměstí a může se pyšnit tím, že jako v prvním hotelu tu byly koupelny vybaveny vanami. Bazénky v interiérech hotelu jsou vybudované po vzoru římských lázní a z každého koutu tu na Vás dýchá pravý nefalšovaný luxus. Pokoje vybavené starožitným nábytkem a nádhernými obrazy jsou ve stylu Ludvíka XVI., a že ten si na vytříbený vkus opravdu potrpěl!

Nejen, že hotel navštívily slavné osobnosti typu Jeana Paula Sartra, Charlieho Chaplina, F. Scotta Fitzgeralda či Ernesta Hemingwaye, po kterém byl dokonce pojmenovaný bar, ale hotel se stal dokonce na 35 let domovem nejproslulejší francouzské módní návrhářky Coco Chanel.

Žena, která se svou „haute couture“ zásadně změnila trendy a celkový pohled na módu v očích jak ušlechtilých, tak naprosto obyčejných žen. Od poloviny 20. století se stala ikonou světového módního průmyslu.

Coco Chanel byla na konci svého života obviněna z kolaborace a úzkých kontaktů s Němci, takže stejně jak její sláva vzkvétala, tak rychle i upadla. Coco Chanel zemřela roku 1971 právě v Hotelu Ritz. Pařížský Ritz se také proslavil tím, že právě zde naposledy se svým přítelem večeřela princezna Diana, 31. srpna 1997. Hned poté se stala tragická autonehoda u mostu Alma, kde má Diana dodnes svůj pomník.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 42 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vendomske-namesti/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024