Buddenbrookhaus: budova s nádhernou barokní fasádou, kde sídlí literární muzeum

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 9. 2018 • Přečteno 2240x

Jedná se o budovu s nádhernou barokní fasádou z roku 1758.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Buddenbrookhaus je velmi významnou budovou v severoněmeckém Lübecku. Buddenbrookovi byli hrdiny jednoho z románů Thomase Manna, nositele Nobelovy ceny za literaturu.

V domě nazvaném po rodině, o které Mann ve svém románu píše, nyní sídlí literární muzeum věnované zejména tomuto slavnému německému spisovateli.

Kromě toho se jedná o budovu s nádhernou barokní fasádou z roku 1758. A v této historické stavbě se odehrávaly příběhy rodiny Buddenbrookovy, které mistrně popsal právě Thomas Mann.

Slavný Mannův román

Sídlí zde literární muzeumSídlí zde literární muzeum

Spisovatel ve svém románu z roku 1901 popisuje život velice bohaté rodiny žijící v severoněmeckém Lübecku v polovině 19. století. Děj se odehrává v období 40 let, během kterých se v knize vystřídají čtyři generace.

V rodině bohatého obchodníka nejsou příliš dobré mezilidské vtahy a Mann zde popisuje i špatné návyky a způsob života tehdejší společnosti.

První generace je popsána jako úspěšná, neboť její hlavní představitel zakládá postupně se rozvíjející firmu. Následníci se však nechovají tak, aby společnost vzkvétala, proto na konci knihy firma zaniká a rod vymírá.

Byl to autorův první román, napsal ho v pouhých 26 letech a hned mu přinesl obrovský úspěch. Před tím Mann napsal pouze několik krátkých povídek, ale tento první román má velký podíl na tom, že o několik let později uvedený slavný německý spisovatel získal Nobelovu cenu.

Kniha byla vydána několikrát i v češtině a zfilmována byla 5x, z toho jednou se natáčení ujali filmaři z Velké Británie. Ostatní filmy vznikly v Německu.

Muzeum v domě Buddenbrookových

Jedná se o specifické literární muzeum, které bylo na výstavě Expo 2000 vyhlášeno nejlepším projektem. Skládá se ze 2 expozic. Ta první je nazvána Buddenbrooks a hned v úvodu vás uvítá Mannův klavír a postava spisovatele, jak drží v ruce Nobelovu cenu.

Pokoje ve vile jsou upraveny tak, jak si jejich autoři představovali, že mohli žít hrdinové knihy. Procházíte se tedy po místech se starodávným nábytkem bohatých měšťanů v Lübecku.

Druhá část expozice je věnována přímo Thomasi Mannovi a jeho rodině. Můžete zde vidět různé předměty, které Thomas, jeho bratr Heinrich či ostatní příbuzní využívali.

Ačkoli se oficiálně jedná o 2 expozice, vzájemně se prolínají, neboť pro Manna byly příběhy jeho rodinných příslušníků často vzorem pro postavy v jeho dílech.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Praktické informace (2018)

Ocenit můžete nádhernou barokní fasáduOcenit můžete nádhernou barokní fasádu

Otevírací doba závisí na ročním období. Zatímco v zimě je otevřeno od úterý do neděle mezi 11. a 17. hodinou, v létě můžete muzeum navštívit denně od 10 do 18 hod. Základní vstupné činí 7 eur, ale i zde je dobře propracovaný systém slev.

Muzeum je zajímavé především pro ty, kteří se více zajímají o literaturu. Ti, kteří nejsou příliš velkými odborníky na německé spisovatele, se mohou na budovu podívat zvenčí a ocenit nádhernou barokní fasádu.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/buddenbrookhaus/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024