Muzeum Holstentor: všechny zajímavosti regionu na jednom místě

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 6. 2018 • Přečteno 2636x

Muzeum sídlí v budově, která se skládá ze tří částí – severní věž, jižní věž a mezi nimi centrální stavba.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Holstentor můžete vidět i na některých bankovkách? V letech 1960 až 1991 se brána objevovala na západoněmeckých markách v hodnotě 50 DM, a dokonce je k vidění i na některých mincích v hodnotě 2 EUR.

Museum Holstentor (v originále Holstein Tor) se nachází v centru hanzovního města Lübeck v severním Německu nedaleko od Baltského moře. Celé město je známé díky své velmi dobře zachovalé gotické architektuře. Kromě toho zde naleznete mnoho měšťanských domů z pozdější doby a také zde sídlí firma vyrábějící proslulý marcipán.

Historické centrum je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o skutečný architektonický skvost představující zejména cihlovou gotiku. V jedné z těchto vzácně dochovaných budov naleznete i muzeum Holstentor. To sídlí v místech bývalého městského opevnění, konkrétně potom v takzvané Holštýnské bráně (Holstein Tor).

Celé opevnění se stavělo v 15. století a Holštýnská brána je z roku 1464. Velmi zajímavé je, že Lübeck v průběhu staletí nebyl nijak zvlášť poničen, a dokonce ani II. světová válka nepřinesla městu pohromu. To je jeden z hlavních důvodů, proč mohlo být jeho centrum roku 1987 zapsáno na Seznam UNESCO.

Muzeum jako dominanta Lübecku

Muzeum sídlí v budově, která se skládá ze tří částí – severní věž, jižní věž a mezi nimi centrální stavba. Ta má 4 poschodí s výjimkou přízemí, které sloužilo jako vstupní brána do města.

Jedná se o jednu z dominant Lübecku, kterou uvidíte na pohlednicích z města a prakticky vždy, pokud budete sledovat nějakou televizní reportáž z tohoto regionu. Věže mají kónickou střechu s průměrem v nejnižším místě 3,5 m. Středová stavba se vyznačuje třemi specifickými malými věžičkami.

Silné opevnění Lübecku

LübeckLübeck

V 15. století byl Lübeck bohatým a významným městem, proto potřeboval silné opevnění. Toto opevnění bylo skutečně mimořádně kvalitní, k příchodu do města sloužily 3 brány ze tří světových stran. Od východu bylo město chráněno řekou. Holštýnská brána byla postavena na západní straně v blízkosti mostu přes řeku Trávu.

Existovaly v té době vnitřní, střední a 2 vnější brány. V průběhu 17. století došlo k úpravě opevnění, byla zmírněna bezpečnostní opatření a brána byla snížena. V době industrializace v 19. století opevnění bránilo rozvoji města, proto byly 3 z těchto bran zbourány. Zbyla pouze ta střední, a to jen díky tomu, že občané shromáždili 683 podpisů na petici za její zachování.

Poté proběhlo ještě několik rekonstrukcí objektu, ta poslední v letech 2005–2006. Celkové náklady dosáhly bezmála milionu eur. Zajímavostí je, že krátce po umístění hákového kříže v roce 1934 byl tento symbol nacismu neznámým zlodějem odcizen a při poslední rekonstrukci byl na toto místo na fasádě položen štítek s letopočtem 2006.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Muzeum v Holstentor

Muzeum bylo v této historické budově založeno roku 1950. V té době se jednalo o regionální muzeum, které ukazovalo historii města. Vzhledem k historii, která je spjata zejména s hanzou a s přístavem, byly mezi prvními exponáty různé modely lodí. Objevovaly se ale i ukázky mučících nástrojů, které byly v minulosti v těchto místech používány.

Při poslední rekonstrukci došlo k rozšíření sbírek. Stále se jedná o historické muzeum ukazující region s tím, že kromě modelů lodí zde naleznete i různá historická brnění a větší sbírku historických zbraní.

Pro návštěvníky jsou zajímavé zejména expozice zboží, které se do města přiváželo. Tato expozice se nazývá „Moc obchodu“ a ukazuje velmi úspěšný příběh Lübecku jako hanzovního města.

Příchozí hned v úvodu zaujmou sochy 2 lvů před vchodem do budovy. Ty jsou z roku 1823 a představují hlídajícího a spícího lva. O kousek dál pak můžete spatřit sochu kráčející antilopy.

Kde muzeum najdete?

Holstentor se nachází v historickém centru města na náměstí Holstentorplatz v blízkosti dalších pamětihodností, jako např. kostela sv. Petra, kostela zasvěceného Panně Marii či jedné z budov univerzity.

Pokud pojedete vlastním autem, pak můžete zaparkovat v nedalekém parkovacím domě. Přímo na náměstí Holstentor je i stejnojmenná autobusová zastávka.

Praktické informace

Muzeum je otevřeno v závislosti na sezoně denně v zimním období od 11 do 17 hod., v letním potom od 10 do 18 hod.

Základní vstupné činí 7 EUR, ale i zde jako v celém Německu existuje velmi dobře propracovaný systém slev. Děti do 6 let mají vstup zdarma, starší děti od 6 do 18 let platí 2,50 EUR.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-holstentor/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024