CityLife: Milán ve svém živlu aneb Místo, kde by chtěl žít (téměř) každý...

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 6. 2019 • Přečteno 5975x

Auta jen v podzemí, obří pěší zóna a nejmodernější mrakodrapy. Rezidenční zóna, obchody, park… Vítejte v milánské čtvrti CityLife.

Vyberte si z našich zájezdů do MilánaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Oblast byla naprojektována tak, aby měla nulové emise? Nejsou tu například přítomny žádné spalovací zdroje.

Netřeba opakovat, že Milán je moderní metropole plná módy, světové originální architektury, inovací, novinek… To chce zažít, okouknout a vyzkoušet! Perfektní adresou k objevování toho nejnovějšího, co lombardská metropole nabízí, je čtvrť CityLife. S rezidenční zástavbou, jednou z největších pěších zón v Evropě, obřím nákupním centrem, atraktivním parkem a třemi mrakodrapy, které se staly novou dominantou milánského panoramatu. Vítejte v CityLife.

Projekt CityLife vznikl s jasnou představou: změnit oblast starého a již nevyužívaného výstaviště. Jeho přesunem do Rho se uvolnila plocha o rozloze přes 250 000 m², kde dostali (více či méně) volnou ruku architekti zvučných jmen.

Projekt byl spuštěn v roce 2004, v roce 2007 se začalo stavět a vše nasvědčuje tomu, že kompletní dostavby se město po několika odkladech dočká v roce 2020 dostavěním mrakodrapu Torre Libeskind.

Na povrchu pěší zóna, doprava pod zemí

Rezidenční oblast CityLifeRezidenční oblast CityLife

Do oblasti, která mimochodem leží na lukrativní adrese a takřka v srdci Milána, se lze dostat metrem linky M5. Stanice se jmenuje příznačně: Tre Torri neboli Tři věže – myšleno tři obří mrakodrapy, které čtvrť charakterizují.

I veškerá další doprava je řešena v podzemí. Mezi budovami si tak všichni mohou užívat pohyb na jedné z největších pěších zón v Evropě. I veškerá parkovací místa jsou v podzemí. Kdo se chce pohybovat rychleji než pěšky a zároveň si trochu zasportovat, může sednout na kolo a využít zdejší cyklotrasy. Bez všudypřítomných kol by to snad v rovinatém Milánu ani nešlo.

Rozlehlý park, nákupy a luxusní bydlení

Centrální plocha a proces výstavby Centrální plocha a proces výstavby

Kdo preferuje klidnější odpočinek a zeleň, nechť zavítá do místního veřejného parku. Rozkládá se na ploše asi 170 000 m², čímž se po své inauguraci stal druhým největším centrálním milánským parkem hned po oblíbeném Parco Sempione v těsné blízkosti hradu Castello Sforzesco.

Kdo rád nakupuje nebo se inspiruje milánskými vyhlášenými obchody, najde jich desítky pod jednou střechou ve zdejším obřím nákupním centru CityLife Shopping District. Kavárny, kina a podobné „nezbytnosti“ velkých nákupních center jsou i zde samozřejmostí.

Okolní rezidenční čtvrť vzešla z pera slavných architektů, již jsou podepsáni i pod zdejší dominantou – třemi mrakodrapy. Stavěli je Zaha Hadid a Daniel Libeskind. Jejich styl dekonstruktivismus se zde mohl naplno projevit. K luxusnímu bydlení na této prestižní adrese bylo vystavěno přes 500 bytů.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

„Pánové“ Rovný, Křivý a Točivý

Mrakodrap Torre Hadid míří do nebe Mrakodrap Torre Hadid míří do nebe

Chloubou celého projektu jsou tři navzájem souznící mrakodrapy, které mají zásadní vliv i na panorama města. Rovný, křivý a točivý mrakodrap vzešly z pera uznávaných světoznámých architektů. Jak jinak, v Milánu…

Jako první byl dokončen mrakodrap Torre Isozaki, přezdívaný Il Dritto neboli Rovný. Jeho autory jsou japonský architekt Arata Isozaki, jehož jméno mrakodrap nese, a jeho italský kolega Andrea Maffei. Mrakodrap je vysoký 209 metrů a má 50 pater. Po svém dokončení se stal aktuálně druhým nejvyšším mrakodrapem v Itálii hned po milánském Torre Unicredit, vysokém 231 metrů, tyčícím se na náměstí Piazzale Gae Aulenti. Torre Isozaki či Il Dritto je někdy nazýván také Torre Allianz, a to podle aktuálního využití – hostí kanceláře pojišťovny Allianz.

Druhý dostavěný mrakodrap Torre Hadid rovněž nese jméno své autorky – slavné britské architektky iráckého původu Zahy Hadid. A jeho přezdívkami tentokrát jsou: Lo Storto neboli Křivý a také Torre Generali. To podle jeho zakrouceného štíhlého vzhledu a také podle pojišťovny, jejíž kanceláře uvnitř sídlí. Tato dynamická kráska má výšku 177 metrů a je v ní 44 pater.

Na své brzké dokončení aktuálně (2019) čeká Torre Libeskind, mrakodrap nazývaný Il Curvo neboli Točivý. Při svém finálním dokončení v roce 2020 by měl dosáhnout výšky 175 metrů a 28 pater. Patrný je na něm rukopis amerického architekta polského původu Daniela Libeskinda.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Milán)

Za inspirací do Milána

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Milána

Zájezdy do Milána

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/citylife/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024