Cimitero Monumentale: monumentální milánský hřbitov budící úctu i obdiv

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11078x

Cimitero Monumentale je monumentální milánský hřbitov a zároveň jakési muzeum pod širým nebem, budící úctu i obdiv.

Vyberte si z našich zájezdů do MilánaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Pokud chcete vzdát hold někomu konkrétnímu z pohřbených osobností, vydejte se na hřbitov s mapou. Ušetříte spoustu času.

Hřbitovy sice nepatří mezi nejvyhledávanější místa k procházkám, je tu ovšem jeden, jehož návštěvu byste při návštěvě Milána měli minimálně zvážit. Cimitero Monumentale (Monumentální hřbitov) je jedním ze dvou největších hřbitovů ve městě a je jakýmsi muzeem pod širým nebem. Odpočívají tu významné osobnosti a místa jejich posledního odpočinku jsou důstojně vyzdobena předními umělci.  

Jak už název napovídá, hřbitov je jedním slovem monumentální. Je plný funerálních soch, chrámů, obelisků, andělů a dalších děl, jako je například zmenšenina Trajánova sloupuŘímě. Mnohá díla mají vysokou uměleckou hodnotu. Náleží k různým stylům – ke klasicismu, symbolismu, secesi či moderně. Jsou zajímavou ukázkou toho, jak se umělcidokázali vypořádat s tématem života a smrti.

Monumentální čísla, věhlasná jména

Monument inspirovaný Trajánovým sloupem v ŘíměMonument inspirovaný Trajánovým sloupem v Římě

Hřbitov ležící poblíž centra města projektoval architekt Carlo Maciachini. Jeho záměrem bylo spojit do jednoho celku řadu hřbitovů nacházejících se v této oblasti. Po dvou letech stavby, v roce 1866, se tu konal první pohřeb. Poté byl hřbitov rozšířen až na současných 250 000 m2. Do dneška se zde konalo přibližně 220 000 pohřbů.

Vstupní bránu tvoří takzvané Famedio – pamětní kaple a zároveň jakási síň slávy. I v ní jsou pohřbeny významné osobnosti, například spisovatel Alessandro Manzoni. Návštěvníci si tu rovněž mohou prohlédnout pamětní desky věnované osobnostem, které na zdejším hřbitově již pohřbeny nejsou, jako hudební skladatel Giuseppe Verdi.

Na hřbitově se již konalo kolem 220 000 pohřbů Na hřbitově se již konalo kolem 220 000 pohřbů

Na Cimitero Monumentale se nachází i část židovská a část pro mrtvé, kteří se nehlásili ke katolické víře. Své hrobky tu mají významné italské rodiny – Campari, Toscanini či Motta. Na věky zde odpočívá nositel Nobelovy ceny za literaturu Dario Fo, zakladatel futurismu Filippo Tommaso Marinetti, spisovatel a libretista Arrigo Boito a stovky dalších.

Ženy na hřbitově

Každý umělec se s tématem života a smrti vypořádal jinak Každý umělec se s tématem života a smrti vypořádal jinak

Důležité místo patří i italským ženám, silným osobnostem 19. a 20. století. Odpočívají zde spisovatelka a básnířka Alda Merini, stylistka Jole Veneziani, sportovní pilotka Gaby Anglini nebo herečka Dina Galli.

Kritici oceňují i práce několika málo italských umělkyň, jako Lina Arpesani či Lea D’Avanzo. Byly průkopnicemi emancipace žen a bojovaly za jejich pronikání do uměleckých sfér, které do té doby patřily téměř výhradně mužům.  Na hřbitově vytvořily nejeden pomník.

Procházka po milánském hřbitově Cimitero Monumentale ve vás vzbudí respekt a úctu a podnítí zvědavost. Chcete-li zažít trochu tajemna, neměli byste si jeho návštěvu nechat ujít.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Milán)

Za inspirací do Milána

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Milána

Zájezdy do Milána

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cimitero-monumentale/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024