Holandská čtvrť: lákadlo krále Fridricha Viléma I.

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 3. 2018 • Přečteno 4248x

Domy nejsou příliš široké, ale jsou vyšší než ostatní stavby z té doby. Mají dokonce 3 patra.

Vyberte si z našich zájezdů do PostupimiZobrazit zájezdy

V centru města Postupim se nachází velmi zajímavá oblast, kterou ale návštěvníci z České republiky příliš neznají. Je to velká škoda, protože pokud sem zavítají, ocitnou se jakoby v jiné zemi a v jiné době. Naleznete zde totiž 169 cihlových domů v holandském stylu. Většina z nich prošla renovací a je tedy možné je obdivovat v plné kráse.

Celá čtvrť byla postavena v letech 1733–1740 stavitelem Janem Boumanem. Jedná se o jedinečnou podívanou, neboť právě tato postupimská čtvrť je místo s největší koncentrací typických holandských domů v Evropě mimo území Nizozemí.

Berlínský soused: Postupim

Město se cca 160 000 obyvateli se nachází jen několik kilometrů na jihozápad od Berlína. Není to místo masově navštěvované turisty, ale rozhodně má co nabídnout. Kromě zámku Cecilienhof, ve kterém se konala slavná postupimská konference, zde můžete nalézt např. překrásný zámek Sanssouci s velkým parkem.

Vzhledem ke své poloze (leží na území bývalého Pruska) je zde většina obyvatelstva protestantského vyznání, proto i církevní stavby jsou převážně spravované protestanty. Na území města se nachází i památky zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, které rozhodně stojí za návštěvu. A když už tady budete, určitě se podívejte i do holandské čtvrti.

Holandská čtvrť

Do čtvrti lákali hlavně řemeslníkyDo čtvrti lákali hlavně řemeslníky

Centrální Německo bylo zejména z ekonomických důvodů často cílem různých imigrantů a sociálních skupin ze zahraničí. I Češi s tím mají zkušenosti, neboť jen několik desítek kilometrů odsud leží berlínská čtvrť Český Rixdorf, do které přicházeli imigranti v době rekatolizace. Tehdejší pruský král souhlasil s tím, aby protestanti, kteří byli na českém území utlačováni katolíky, mohli praktikovat evangelickou víru v Prusku.

Holandská čtvrť je ale poněkud odlišná od Českého Rixdorfu, a to hned na první pohled. Zatímco česká čtvrť pouze připomíná, že zde v minulosti byla česká vesnice, ta holandská stále žije svým vlastním životem. Naleznete zde mnoho malých obchůdků, restaurací a barů, které mají speciálního génia loci tohoto místa.

Ona i historie českého a holandského osídlení je odlišná. Holanďané, kteří zde působili, totiž nebyli političtí imigranti. Postupim byla v 18. století posádkovým městem a král Fridrich Vilém I. potřeboval, aby město žilo normálním životem, proto pozval mnoho řemeslníků, aby ve městě působili.

Armáda potřebovala ševce, pradleny, krejčí... Ty král hledal v sousedním Holandsku, a aby se v Prusku cítili jako doma, nechal pro ně vystavět speciální vesnici.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Hlubší význam holandské vesnice

Myšlenka postavit holandskou vesnici měla hlubší význam. Kromě toho praktického, kdy bylo potřeba najít podporu pro pruskou armádu, král věděl, že holandští mistři mají pověst renomovaných architektů. Chtěl tedy vybudovat velmi moderní oblast za pomoci těch nejlepších stavitelů a zároveň přilákat další holandské specialisty do Pruska.

Myšlenka přilákat Holanďany do této vesnice se ukázala jako nepříliš reálná, neboť se sem zpočátku přistěhovali zejména řemeslníci a obchodníci z okolních pruských měst.

Domy nejsou příliš široké, ale jsou vyšší než ostatní stavby z té doby. Mají dokonce 3 patra. Od poloviny 18. století byla tato vesnice velmi dlouho obydlená a žila si svým specifickým životem. Zajímavé je, že v průběhu II. světové války zde došlo k minimálním škodám a vesnice přežila v podstatě bez újmy. Po válce ale Postupim včetně této čtvrti připadla východní části Německa, jehož vláda neměla údržbu tohoto místa jako svoji prioritu.

Proto do 70. let minulého století místo ztrácelo svoje kouzlo. V malém muzeu zde můžete porovnat fotografie čtvrti ze 70. let a z počátku 21. století. Ke změně situace došlo po opětovném sjednocení Německa, kdy se holandská královská rodina osobně zasadila o obnovu tohoto historicky cenného místa.

V současné době se opět jedná o krásné reprezentativní místo, kde můžete v klidu posedět a pokochat se nádhernou architekturou. Zároveň je zde mnoho fotogenických objektů.

Kde se čtvrť nachází?

Nachází se téměř v centru PostupimiNachází se téměř v centru Postupimi

Holandská čtvrť se nachází téměř v centru Postupimi cca 3 km od zámeckého areálu Sanssouci. Ačkoli se po tomto městě můžete bez větších problémů pohybovat pěšky, existuje zde i hustá síť hromadné dopravy. Čtvrť leží na východní části jedné z centrálních ulic Friedrich-Ebert-Strasse, po které jezdí většina tramvajových linek. Pokud vystoupíte na zastávce Nauener Tor, jste prakticky zde.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Postupim)

Zámecký ráj Postupimi

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Postupimi

Zájezdy do Postupimi

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/holandska-ctvrt/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024