Zámek Cecilienhof: místo, kde se konala významná postupimská konference

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 1. 2018 • Přečteno 7274x

Zámek najdete blízko jezera Jungfernsee v parku Neuen Gartens.

Vyberte si z našich zájezdů do PostupimiZobrazit zájezdy

Postupim (v originále Potsdam) se nachází jen několik kilometrů jihozápadně od německé metropole. Na rozdíl od Berlína se jedná o klidnější a tišší místo, známé hlavně díky svým krásným historickým zámkům a parkům. Češi sice toto město příliš nenavštěvují, ale ti, kteří sem přijedou, bývají většinou velmi příjemně překvapeni atmosférou tohoto středně velkého města.

Obecné informace o zámku Cecilienhof

Najdete ho blízko jezera JungfernseeNajdete ho blízko jezera Jungfernsee

Většině Evropanů se při vyslovení názvu města vybaví postupimská konference, která skutečně Postupim proslavila. Před jejím konáním se toho o Postupimi příliš mnoho nevědělo. A tato konference se konala právě na zámku Cecilienhof. Ono se ale o žádný historický zámek nejedná. Možná vás překvapí tím, že není ani příliš velký ani příliš starý. Na první pohled působí jako velký dům z přelomu 19. a 20. století.

Nechal ho totiž vystavět císař Vilém II. pro svého syna a jeho manželku v letech 1914–1917. V té době vrcholila I. světová válka a ani císař neměl peníze na rozhazování, proto zámek není příliš reprezentativní. Najdete ho blízko jezera Jungfernsee v parku Neuen Gartens. Cecilienhof je také součástí systému paláců a parků Berlína a Postupimi, který je od roku 1980 zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pár slov o historii

Vzhledem k tomu, že zámek byl postaven v období I. světové války, jedná se o poslední stavbu nařízenou pruským císařem. Je to tedy jakýsi poslední symbol německého císařství, které bylo krátce poté nahrazeno Výmarskou republikou. Ačkoli panovník měl zájem na tom, aby sídlo následníka trůnu působilo reprezentativně, nebylo to z důvodu vedení války možné.

Stavba byla dokonce na nějakou dobu přerušena. Hlavní cíl, aby byl zámek postaven v anglickém tudorovském stylu, byl ale naplněn, proto vám může připomínat architekturu britských ostrovů. Název Cecilienhof zámek získal po malé Cecílii Pruské, která se narodila mladému páru roku 1917.

Pár se do svého nového sídla přestěhoval okamžitě po dokončení stavebních prací, ale hned roku 1918 se z bezpečnostních důvodů musel odstěhovat do paláce Neues Palais, ve kterém žila manželka bývalého panovníka.

Vedení nově vzniklé republiky rozhodně bývalé císařské rodině nebylo nakloněno, proto někdejší císařovna následovala svého manžela do exilu v Holandsku. Roku 1920 byl majetek císařské rodiny konfiskován a museli se odstěhovat i ostatní členové rodiny.

Jejich majetek připadl republice s tím, že někteří členové rodiny působili v opozici proti pozdějšímu říšskému kancléři Adolfu Hitlerovi. Ten několikrát zámek Cecilienhof navštívil, ale nikdy zde delší dobu nepobýval.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Význam zámku v roce 1945

Exteriér zámkuExteriér zámku

Nejvýznamnější událostí, která se konala v Postupimi, je bezesporu slavná postupimská konference, jejíž výsledek ovlivnil životy milionů lidí na několik desítek let. Na konci II. světové války se na zámku Cecilienhof sešli představitelé vítězných mocností (Sovětského svazu, USA a Velké Británie), aby se domluvili na zásadních věcech.

Hlavními body konference bylo rychlé ukončení války s Japonskem, vytvoření okupačních zón v poraženém Německu a nové uspořádání Evropy. Jelikož zájmy Sovětského svazu byly zásadně odlišné od zájmů USA a Velké Británie, je postupimská konference považována za jakési zahájení studené války.

Cecilienhof po konferenci

Interiér zámkuInteriér zámku

V rámci poválečného uspořádání Německa, kdy se okupační zóny USA, Velké Británie a Francie spojily v Německou spolkovou republiku a ze sovětské zóny vznikla Německá demokratická republika, byla Postupim na území ovládaném Sovětským svazem. Zámek nejprve sloužil Rudé armádě jako místo, kam se vojáci chodili bavit. Vznikl zde ruský vojenský klub.

Později ale vláda východního Německa chtěla ukázat význam tohoto místa a vytvořila zde muzeum konference. Dále zde byly přijímány důležité vládní návštěvy, část zámku sloužila vládnoucí komunistické straně pro konání různých porad vedení a v poslední části bývali ubytováni významní hosté.

Během stavby berlínské zdi byla část areálu Neuen Gartens zbourána a v roce 1985 zde vznikl na tehdejší dobu moderní hotel. A v této podobě působí budova do dnešních dnů. Funguje zde hotel a stále je možné navštívit muzeum postupimské konference.

Někdy se ale objekt pro veřejnost uzavře, např. v roce 2004 zde krátce pobývala britská královna. Jindy se v zámku koná nějaká událost mezinárodního významu, jako roku 2007, kdy se zde konal summit zemí G8.

Muzeum postupimské konference

Muzeum se nachází přímo v prostorách zámku a je pro veřejnost otevřeno denně kromě pondělí od 10 hodin do 16.30 v zimním a do 17.30 v letním období. Kromě dokumentů ukazujících průběh a výsledky konference je možné si s místním průvodcem projít komnaty korunního prince a princezny. Vstupné do muzea činí 8 EUR, zlevněné pak 6 EUR. K zámku se bez problémů dostanete některou z tramvajových linek, které spojují Postupim s Berlínem.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Postupim)

Zámecký ráj Postupimi

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Postupimi

Zájezdy do Postupimi

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zamek-cecilienhof/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024