Neptunova fontána: 10 metrů vysoká kašna jako vzpomínka na baroko

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 11. 2019 • Přečteno 5442x

Obří žulová mísa tvoří základnu celé fontány.

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

O co tuctovější název, o to zajímavější historie. Neptunova fontána v Berlíně poutá pozornost především svou historií, přesvědčíme k návštěvě i vás?

Na světě existuje nespočet fontán, které se nazývají stejně. Dokonce když se budete chtít o kašně dozvědět něco víc, ani internetový vyhledávač nepozná, kterou máte na mysli. Jak by taky mohl, vždyť jen u nás je jich téměř deset.

Zkuste si teprve představit, kolik takových Neptunových kašen mají v Itálii, je to totiž právě římská mytologie, jež dala vzniknout Neptunovi, králi sladkých vod a moří. Jedno ale mají společné, dominantní postavu tvoří Neptun s trojzubcem, jak ho většina z nás zná z pohádky o Malé mořské víle.

Neptun v německé verzi

Sochu zdobí aligátořiSochu zdobí aligátoři

My si dnes ale představíme možná méně známou, berlínskou verzi. Kašna byla vyrobena na zakázku jako dar pro Kaisera Wilhelma II. od města Berlín, měří 10 metrů a je typickým příkladem barokního umění. Navrhl ji Reinhold Begas, který si touto stavbou získal uznání a slávu. 

Obří žulová mísa tvoří základnu celé fontány. Uprostřed se tyčí majestátný Neptun s trojzubcem v ruce. Všude kolem „poletují“ buclatí andělíčci, někteří i s křídly. Na každé světové straně pak sedí ženy, které nalévají do kašny vodu.

Ty znázorňují Odru, Vislu, Rýn a Labe, tedy nejdůležitější toky Pruska. Zdobnost celé stavby umocňují menší stvoření, která ji doplňují. Spatřit můžete například hady, želvy, aligátory. Zkrátka vše, co k pořádné barokní opulentnosti patří. Nechybí tak občasná přezdobenost, všudypřítomní andělíčci i ženy plných tvarů.

Jak se staví fontána

Kašna se zde nachází už přes 50 letKašna se zde nachází už přes 50 let

Původně fontána zdobila jižní stranu městského paláce, válka ji však poničila natolik, že byla nutná rozsáhlá rekonstrukce. Kašna se ale nevrátila na původní místo, přestěhovala se na Alexandrovo náměstí, a to po dokončení její restaurace v roce 1969.

Jedno z největších a nejrušnějších náměstí v německém hlavním městě tak zdobí již 50 let barokní kašna, jež vás, chtě nechtě, vždy zaujme svým nezapadajícím vzhledem.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/neptunova-fontana-berlin/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024