Trajánův sloup: Čtyřicet metrů vysoká oslava vítezství

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10656x

Trajánův sloup je překrásný mramorový sloup, který císař Traján s velkou slávou odhalil v roce 113 na oslavu dvou vítězných výprav do Dácie.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do ŘímaZobraz zájezdy

Trajánův sloup je překrásný mramorový sloup, který císař Traján s velkou slávou odhalil v roce 113. Je oslavou dvou vítězných výprav do Dácie a zároveň místem posledního odpočinku císaře.

Sloup je (včetně patky a podesty) vysoký 40 metrů a je ozdoben 300 metrů dlouhým reliéfem, kde jsou vyobrazeny detaily z římských tažení. Sada odlitků těchto reliéfů se nachází v Museo della Civiltà Romana.

Na sloupu se nacházejí malá okénka, která osvětluji spirálovité schodiště uvnitř sloupu. Do podstavce sloupu byl ve zlaté urně umístěn popel císaře Trajána a jeho manželky Plotiny.

Legenda o Trajánovi

Traduje se legenda, která vypráví, že papeže Řehoře Velikého natolik dojala scéna z reliéfu, kde Traján pomáhá ženě, jež zabili syna, že se papež modlil za Trajánovu duši. Bůh se mu zjevil a sdělil mu, že Traján je z pekel zachráněn a putuje do nebes, zároveň ho požádal, aby se už nemodlil za duše pohanů.

Legenda pokračuje tím, že při vykopání Trajánovy urny byly jeho lebka a jazyk nedotčeny, dokonce jazyk hovořil o jeho záchraně před peklem. Místo bylo prohlášeno za svaté, čímž bylo ušetřeno před zničením. Nahoře na sloupu byste však Trajána hledali marně, nahradila ho socha svatého Petra.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trajanuv-sloup/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieNOVÝ E-BOOK
PLNÝ CHUTI!

Co ochutnat na cestách?
Gastro rady, tipy
a recepty z celého světa..

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!