Kampánie: Šťastná krajina charismatického italského jihu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6925x

Kampánie je působivý italský region v oblasti Neapolskéo zálivu.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do KampánieZobraz zájezdy

Kampánie je „šťastná krajina“ v jižní Itálii v oblasti kolem Neapolského zálivu. Je to kraj plný svůdných lákadel, které stojí za to obdivovat a vychutnávat. Své osady si tu zakládali již staří Řekové, římští císaři si zde stavěli svá honosná letoviska a i současné celebrity sem rády jezdí na letní dovolenou. Na protější straně mince pak stojí jihoitalské mafiánské „podsvětí“ a neustálá hrozba sopečného výbuchu. Kampánie je velmi působivá krajina s okouzlujícím pobřežím plná historických a uměleckých památek, která své návštěvníky rozhodně nenechá chladnými.

Kampánie je kraj, který po staletí formovaly přírodní živly i lidská činnost. Nacházejí se tu jedny z nejzachovalejších řeckých chrámů – byli to totiž právě staří Řekové, kteří si v jižní Itálii zakládali své osady. Hned tři zachovalé chrámy jsou k vidění v Paestu. V 8. století př. n. l. Řekové v jižní Itálii založili osadu Kýmé (dnešní Cuma) a byli to právě Řekové, kteří si na území dnešní Neapole založili obchodní osadu Panthenopé a později i Neápolis (Nové město) – Neapol. 

Neapol vidět a zažít

Neapol je fascinujícím městem plným působivých protikladů. Je to pulzující centrum celé Kampánie s nezaměnitelným geniem loci, kde vedle půvabných paláců a rozmanitých místních hradů a kostelů vlaje prádlo, skútry se prohánějí ve vší rychlosti a místní obyvatelé jako by naopak nikam nespěchali a směle pohodově postávají, kde se jim zrovna zachce. Zdejší archeologické muzeum je doslova rájem pro všechny zainteresované.

Žádná masovkaNa zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Pro vaši pohodovou atmosféru a vaše zážitky.Více o skupinách

Nad vším bdí Vesuv…

Nezaměnitelnou siluetu městu utváří stále činná sopka Vesuv, představující neustálou hrozbu i lákavý cíl pro turisty. V oblasti Flegrejských polí poblíž přístavního města Pozzuoli je sopečný sirný zápach cítit do daleka a aktuálně tu hrozí sopečné nebezpeční snad ještě více než v případě samotného Vesuvu. Na druhou stranu je sopečná půda velmi úrodná, proto je celá Kampánie zemědělsky mimořádně plodná.

Tak dobrá rajčata, jako mají tady, jen tak někde jinde neochutnáte. A pak je tu třeba víno či vyhlášená mozzarella di bufala z buvolího mléka. Dobré ingredience jsou základem výborné kampánské kuchyně. Ostatně pochybuje snad dnes ještě někdo, že by pravá italská pizza Margherita nepocházela právě z Kampánie?

Vesuv při svém výbuchu v roce 79 pohřbil mimo jiné města Pompeje, Herculaneum a Stabie. Pompeje jsou jedním z nejznámějších antických měst, které za svou proslulost vděčí zachovalým starověkým domům a ulicím, které zůstaly zakonzervovány v několikametrové vrstvě sopečného popela z Vesuvu v téměř neporušeném stavu. Jedná se o největší archeologický areál v Itálii, díky kterému dnes víme, jak někdejší národy žily.

Dovolenky římských císařů i jiných celebrit

A proč se Kampánii říká „Šťastná krajina“? Jako campania felix ji totiž označovali staří Římané díky teplému podnebí, snadnému živobytí a skvělým životním podmínkám. V Kampánii si stavěli svá letoviska nejen při pobřeží, které je dlouhé přibližně 350 km a řadí se k těm nejkrásnějším vůbec, ale i na ostrovech v Neapolském zálivu.

„Ostrov šťastné zahálky“ Capri si oblíbil jak císař Augustus, tak jeho nástupce Tiberius. Od 19. století začal nový vzestup Capri jako místa vyhledávaného umělci a celebritami. „Ostrov věčného mládí“ a krásně zelený ostrov Ischia se pyšní mimo jiné léčivými termálními prameny.

Nejkrásnější italské pobřeží?

Kampánské pobřeží je velmi členité. K jeho nejkrásnějším úsekům patří Costiera Amalfitana – Amalfitánské pobřeží mezi městy Sorrento a Salerno, kde se už od pláží prudce zdvihají strmé hory poseté pastelově barevnými domečky, často s obloukovými okny. Skutečnými perlami tu jsou městečka Amalfi, Positano či Ravello.

Za návštěvu rozhodně stojí i někdejší královský palác v Casertě s rozlehlým parkem či druhý největší římský amfiteátr po Koloseu ve městě Capua, město Benevento v kampánském vnitrozemí plné historických památek a další skvosty. Užijí si tu jak milovníci umění, tak ti, kteří si oblíbili pěší túry s nádhernými výhledy. Počasí je tu velmi stabilní a celoročně velmi příjemné.  

Kamapánie je okouzlující, svébytná a jedinečná. Láká k poznávacím i pobytovým zájezdům. Předsudky nechejte stranou a s otevřenýma očima se nalaďte na místní pohodu. Budete unešeni.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Itálie (Kampánie)

Přitažlivě pyšná Kampánie

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Kampánie

Zobrazit aktuální zájezdy do Kampánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kampanie-stastna-krajina-charismatickeho-italskeho-jihu/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZÁŽITKOVNÍK
pro rodiče a děti

Zážitky pro malé dobrodruhy, cestovatelské rébusy a spousta chytré zábavy!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!