Park Ciutadella: nádherná příroda, vyjížďka lodí po jezeře, ZOO i umění

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 15858x

Rozlehlý třicetihektarový park, Parc de la Ciutadella, se nachází na severovýchodním okraji Starého města Barcelony.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Milovníci zeleně jistě ocení rozlehlý třicetihektarový park, Parc de la Ciutadella, na severovýchodním okraji Starého města Barcelony. Kromě nádherné přírody na vás dýchne také historie, vždyť na nynějším místě parku stávala pevnost z 18. století.

Pevnost místo parku

Citadelu ve tvaru hvězdy nechal zřídit Filip V.Citadelu ve tvaru hvězdy nechal zřídit Filip V.

Citadelu ve tvaru hvězdy nechal zřídit Filip V. a tehdy měla zajišťovat bezpečnost přístavu i vojenský dozor nad obyvateli. Vojáci měli pomáhat udržovat zákony a pořádek, i když se k tomuto účelu pevnost nikdy nepoužívala. Stalo se z ní vězení, zejména za Napoleonovy okupace a při liberálních represích v 19. století a také místem poprav.

Citadela se tak stala symbolem útlaku, podobně jako pařížská Bastila. Demonstranti často skandovali, aby byla zbořena. V polovině 19. století došlo k zásadní změně. Většina armádních budov byla stržena a mezi nimi i Citadela. A tak nové prostranství nabídlo městu místo pro vytvoření nového parku. 

Současná ochutnávka parku

Vítězný oblouk v BarceloněVítězný oblouk v Barceloně

Z historie se dochovaly tři budovy – guvernérský palác, který nyní slouží jako škola, kaple a zbrojnice, kterou dnes využívá katalánský parlament. Vstup do parku začíná velkým vítězným obloukem. Ten tady zůstal z doby světové výstavy, která se zde konala v roce 1888.

Zahrady na Plaza de Armes kolem kaskády u vítězného oblouku vděčí za vznik francouzskému zahradnímu architektovi Jeanu Forestierovi a návrháři – architektu Josepu Fontseré. Tomu tehdy pomáhal mladičký student Antoni Gaudí

Krásný park nabízí procházku v alejích, pomerančovníkových hájích, odpočinek mezi květinovými terasami, vodními prvky či památníky. Největší pozornost v parku upoutává kašna Cascada, která se nachází v severovýchodním rohu parku.   

V parku sídlí také dvě muzea Museo de Geologia a Museo de Zoologia a také Parlament de Catalunya a Parlament autonomního společenství Katalánsko. Muzeum zoologie se nachází v budově postavené z pálených cihel Castell dels Tres Dragons. Inspirací pro stavbu připomínající hrad se stala gotika a navrhl ji modernistický architekt Domenech jako kavárnu a restauraci k příležitosti výstavy z roku 1888.

Na jihozápadní straně parku se nachází železná konstrukce s velkoplošným prosklením, která pochází pravděpodobně z roku 1900. Unikátním kouskem v parku je také palmový skleník. Na zdejších palmách žijí hejna zdomácnělých papoušků.

Zábava a kultura v Ciutadelle

V parku se můžete projet i na loďceV parku se můžete projet i na loďce

Parc de la Ciutadella se stal oblíbeným místem pro konání kulturních a zábavných akcí ve městě. Během nedělního odpoledne se zde scházejí lidé a hrají na hudební nástroje, tančí, ale také odpočívají či navštěvují muzea nebo zoologickou zahradu. 

Toto místo je také ukázkou mistrovských děl katalánských sochařů, jako je Marés, Arnau, Carbonell, Clará, Llimon, Gargallo, Dunyac a Fuxá či moderní umělci Tapies a Botero. 

V parku Ciutadella najdete třeba i sochu mamutaV parku Ciutadella najdete třeba i sochu mamuta

V parku našlo útočiště také několik zvířat v místní ZOO. Do městské zoologické zahrady se dostanete buď vchodem z ulice Calle Wellington, či přímo vchodem uvnitř parku. Tato ZOO vznikla ve 40. letech 20. století a je zajímavá tím, že zvířata od návštěvníků neoddělují mříže, ale vodní příkopy.

Nechybí ani vystoupení delfínů a velryb. Děti se mohou svézt na ponících, v elektrických autíčkách či vláčku. U vchodu na vás čeká oblíbená socha, Dáma s deštníkem, která se stala symbolem Barcelony. ZOO je otevřena od 10 hodin a návštěvníky vítá v hlavní sezóně do 19 hodin, od listopadu do února do 17 hodin a od března do května a října do 18 hodin. Vstupné pro dospělého činí 20 euro a pro děti od 3 do 12 let 12 euro (2015). 

Vyjížďku na lodi po jezeře v zadní části parku byste si neměli nechat ujít. Nad jezerem chrlí pegasové vodu a obklopují kaskádu s alegorickými postavami. Jeskyně (grota) nacházející se uprostřed je jedním z prvních děl Gaudího. Nechybí ani hudební pavilon a velká plastika mamuta, který upozorňuje na ZOO.  

Park můžete navštívit denně od října do března od 8 do 18 hodin a od dubna do září od 8 do 21 hodin (2015).

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/park-ciutadella/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024