Olympijský stadion v Barceloně: sláva, pokora a nezapomenutelná atmosféra

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23577x

Velkolepou slávu zažil olympijský stadion v roce 1992, kdy se zde konaly 25. letní olympijské hry.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Bouřlivé fandění, široká škála sportů a sportovních výkonů a neskutečná atmosféra. Právě takový jedinečný zážitek nabízí barcelonský olympijský stadion Estadi Olympic.

Vznik olympijského stadionu sahá do prvního čtvrtletí 20. století. Stadion byl postaven k Mezinárodní výstavě v Barceloně v roce 1929 podle návrhu architekta Pere Doménech i Roura. Zahajovacím zápasem bylo fotbalové utkání Katalánců a Angličanů, při kterém katalánský tým vyhrál 4:0.  

Významnou událostí na stadionu se měla stát olympiáda v roce 1936. Po vypuknutí občanské války však byla olympiáda zrušena. Hlavním dějištěm sportovních výkonů se stává stadion v roce 1955 na Středozemních hrách. Po období velké slávy, začal být stadion od 60. let nevyužitý a postupně chátral.

Zlomovým bodem se stal rok 1992, kdy byla Barcelona vybrána jako město pro uskutečnění olympijských her. Na stadionu začal pracovat tým architektů a došlo k její přestavbě. Vzhled arény byl změněn a zvýšila se kapacita míst pro diváky.

Olympiáda v roce 1992

Připomínka her v roce 1992Připomínka her v roce 1992

Velkolepou a nezapomenutelnou slávu zažil olympijský stadion v roce 1992, kdy se zde konaly 25. letní olympijské hry. Centrem dění v době od 25. července do 9. srpna 1992 se stal velký areál na samotném kopci Montjüic. Stadion tehdy přivítal 9956 sportovců ze 169 zemí. Soutěžilo se v atletice, cyklistice, gymnastice, kanoistice, plavání, střelbě či veslování a dalších letních disciplínách.

Padl i světový rekord v atletických soutěžích. Běh na 400 metrů překážek pokořil Kevin Curtis Young rekord 47 sekund a zaběhl 46,78 sekundy. Své prvenství si bývalý americký atlet drží dodnes.

Ani československý tým nesměl na letních olympijských hrách chybět. Tenkrát si československá výprava přivezla čtyři zlaté (Jan Železný - hod oštěpem; Robert Změlík - desetiboj; Petr Hrdlička - sportovní střelba; Lukáš Pollert - vodní slalom), dvě stříbrné (družstvo muži - vodní slalom; Václav Chalupa - veslování) a jednu bronzovou medaili (Luboš Račanský - sportovní střelba). 

Stadion tehdy a dnes

Návštěva stadionu s našimi klientyNávštěva stadionu s našimi klienty

Z původní stavby Estadi Olympic zůstaly jen zdi, věž u hlavní tribuny a brány. Jednu z nich hlídají bronzové sochy jezdců na vzpínajících se koních. V roce 2007 byla restaurována původní fasáda. 

Olympijský stadion nese od roku 2001 název Estadio Olímpico Lluís Companys na počest prezidenta Generalitad de Cataluňa. Ten byl v občanské válce odsouzen k trestu smrti. 

Dnes se na olympijský stadion vejde více jak 55 000 diváků. Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) udělila stadionu nejvyšší ocenění v kategorii hostitelských soutěží. Kromě hostování sportovních akcí se zde od roku 1990 odehrálo několik významných hudebních událostí. 

Areál nabízí také architektonickou přehlídku, jedná se o soubor avantgardní architektury. Vedle stadionu se nachází Sportovní palác Palau San Jordi, který nese jméno katalánského národního světce San Jordiho, stavbu navrhl Japonec Arata Isozaki. Mezi stadionem a palácem můžete obdivovat kamenné sloupy, ze kterých vyrůstají zohýbané dráty. Tvůrkyní se stala japonská umělkyně Aiko Migawaki. 

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Nakloněný sportovec jako symbol

Vysoká ocelová věžVysoká ocelová věž

Komunikační věž postavená inženýrem a architektem Santiagem Calatrava se tyčí hned vedle stadionu. 136 metrů vysoká ocelová věž se záměrně naklání a nese tak odkaz gaudího architektonického stylu. Jeho silueta připomíná sportovce a podstavec je vyzdoben mozaikou. 

Muzeum coby procházka sportovními událostmi

Na sled olympijských her se můžete podívat v Museu Olímpic i de l´Esport Joan A. Samaranch stojící hned vedle stadionu. Objevíte zde exponáty vztahující se k olympiádám v Barceloně a k nejrůznějším národním sportům. 

Otevřeno (2015) má v období od října do března: pondělí až soboty od 10 do 18 hodin, neděle a svátky od 10 do 14:30 hodin. Během dubna a září se těší na návštěvníky od pondělí do soboty od 10 do 20 hodin; neděle a svátky od 10 do 14:30 hodin. Zavřeno má 1. ledna, 1. května, 25. prosince a 26. prosince. Prohlídky jsou s průvodcem. Součástí muzea je také kavárna, restaurace a obchod. 

Vstupné (pro rok 2015) se pohybuje od 4,85 euro na osobu. Děti do 7 let mají vstup zdarma. Pokud navštívíte muzeum 24. září a v den Mezinárodního dne muzeí, je to zadarmo

Další zajímavá podívaná nedaleko 

Romantická zákoutí ve vesniciRomantická zákoutí ve vesnici

Tím, že se podíváte na celý stadion, vaše procházka nekončí. Poblíž stadionu najdete bývalou vojenskou pevnost, ze které je úžasný výhled na moře a přístav a neminete ani botanickou zahradu. Vydáte-li se na sever o stadionu, narazíte na pavilón Fundación de Miror, řecké divadlo, archeologické muzeum či Národní katalánské muzeum. Španělsko jako na dlani nabízí Poble Espanyol - typická španělská vesnice. Osvěžit se pak můžete u magické fontány. 

Kudy a za kolik na stadion?*

Otevírací doba Olympijského stadionu je denně v zimních měsících od 10 do 18 hodin a v letních měsících denně od 10 do 20 hodin

K takzvanému olympijskému kruhu se dostanete autobusem č. 13, 55, 125 a 150. Zastávka se jmenuje: Anella Olímpica.

* údaje platné pro rok 2015

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/olympijsky-stadion-v-barcelone/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024