Murska Sobota: slovinské město s maďarskou minulostí

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7791x

Murska Sobota je největší město v oblasti Prekmurje

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Slovinské město Murska Sobota je největší město regionu Prekmurje a je také středobodem oblasti, alespoň co do zeměpisné polohy. Leží na východě Slovinska, kousek od maďarských hranic. Jelikož je Murska Sobota hlavním dopravním uzlem celého Prekmurje, dříve či později vás to sem stejně zavede.

První zmínky o městě pochází již z 11. století. Postupem času byla Murska Sobota přičleněna k sousednímu Maďarsku, slovinským se město stalo zase až roku 1920 a pak zase ještě na chvíli, během druhé světové války, byla Murska Sobota sousedů. Dneska patří Slovinsku, s Maďarskem je spojeno nejen kamarádstvím, ale také vlaky InterCity. Cestou z Maďarska je to totiž první velká zastávka na slovinském území. A krátit čekání na vlak si můžete třeba prohlídkou města.

Samotné město má spíše provinční atmosféru, i když je největší v prekmurjské oblasti. Slovinská města jsou obecně malá, kromě Lublaně nemá žádné více než 200 tisíc obyvatel. Murska Sobota leží na břehu řeky Mury a skrze město protéká i menší řeka Lendava.

Kam zajít v Murske Sobote

Své kroky směřujte do městského parku nebo do muzea. Městský park (Mestni park) je považován za jeden z nejlépe dochovaných zámeckých parků ve Slovinsku. Na skoro desíti hektarech můžete vidět bohatství tohoto parku, třeba 200 let starý dub, malé jezírko i typickou anglickou zahradu.

Na opačném konci městského parku najdete novogotickou stavbu s jasně bílou fasádou v podobě evangelického kostela, ten ještě doplňuje štíhlá vysoká zvonice. Při stavbě kostela našli stavitelé inspiraci v rumunském městě Oradea.

V umělecké galerii na náměstí Trg kulture si přijdou na své milovníci soudobého umění.

A pokud holdujete zvěřině nebo pivu, musíte navštívit restauraci Zvezda. Ta se specializuje na úpravu zvěřiny a ochutnat můžete například steak z kamzíka a spláchnout to nejedním pivem. Restaurace je totiž vyhlášená také velkou nabídkou světlých a tmavých piv.

Nejznámější regionální muzeum ve Slovinsku

Regionální muzeum, slovinsky Pokrajinski muzej, najdete v prostorách renesančního paláce, který pochází z 18. století. Muzeum v Murske Sobote je nejznámější regionální muzeum v zemi, vyniká stálou expozicí o historii Prekmurje.

Samotné muzeum má asi 15 sálů, expozice vyobrazující život a tradice obyvatel města a okolních vesnic je doplněna i o popisy v anglickém jazyce. V muzeu najdete výstavy z prehistorických dob až po současnost.

Nejvýraznější z vystavovaných exponátů pochází ze staršího období. V muzeu je k vidění rekonstrukce římského pohřebiště a také zbytky středověké kovárny. Ta byla objevena teprve v roce 1990 ve vesnici Grad na Goričkem.

Pozornost je věnována i tradičním řemeslům, ve kterých vynikali lidé v celém regionu. V muzeu si můžete prohlédnout výstavu typických řemesel jako ševcovství, mlynářství, kolářství nebo hrnčířství (černá keramika), kterým se výrazně proslavila vesnice Filovci.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/murska-sobota/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024