Piran: pobřežní město s italským nádechem

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 35515x

Pobřežní město s italským nádechem, všude znějící hudbou a památkami, to je Piran.

Vyberte si z našich zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Máte-li ve městě více času, vyplatí se půjčit si kolo a zajet k solnému poli Sečovjle. Nemáte-li tolik času, určitě nezapomeňte na foťák a vyrazte obhlédnout Městské hradby dlouhé 200 metrů a s gotickou bránou Rašpor. Z procházky po schůdcích a můstcích ulovíte určitě krásné snímky.

Na slovinském pobřeží leží několik pozoruhodných měst. Nejvýraznějším je město Piran. Přístav, který se velmi podobá Benátkám. Na rozdíl od nich se v Piranu můžete potápět, koupat v moři, ale i procházet historickými částmi města se středověkou atmosférou, nebo podniknout výlet k solným polím Sečovlje.

Malé město na pobřeží jaderského moře, Piran, je označováno jako „nejitalštější“ přímořské město Slovinska.

Není divu, protože benátská vláda se tady začala rozpínat už v roce 1283 a následovaly změny, které zapříčinily současný italský vzhled města. Nejpatrnější je benátská architektura na měšťanských domech a náměstích v italském stylu.

Vztahy mezi obyvateli Piranu a italskými sousedy nebyly v minulosti nejlepší. K tomu přispělo i odvezení jednoho z „istrijských klenotů“ – obraz Panna Marie se svatými od Vittore Carpaccia – do Itálie v roce 1940. Dnes jsou vztahy mnohem vřelejší. A proto v letních měsících potkáte nejen v Piranu, ale i okolních letoviscích, jako je Koper, Izola nebo Portorož, hodně italských turistů.

Na co kouknout v centru města?

Pokud navštívíte Piran na přelomu srpna a září kromě městských památek a moře si užijete také festival Tartini. Týden trvající hlavní městská událost rozezní každoročně město klasickou hudbou.

Tartinjev trg, oválné náměstí s mramorovou dlažbou doplňuje bronzová socha světoznámého houslisty Giusseppe Tartiniho. Ve městě lze navštívit i Tartiniho rodný dům a prohlédnout si můžete i virtuosovy housle.

Naproti Tartiniho domu stojí kostel sv. Petra. Pozornost věnujte středověkému skvostu  Piranskému kříži, další dva jsou potom v chorvatském Splitu a v Kotoru v Černé hoře.

Na náměstí je toho více, na čem by mělo turistovo oko spočinout. A to na dvou kamenných vlajkových sloupech z 15. století s nápisem v latině a reliéfem sv. Marka se lvem u vstupu na náměstí, ale i sv. Jiří. Právě ten je patronem města.

Další zdobené kamenné sloupy jsou k vidění na staré budově soudu, která stojí v sousedství radnice z 19. století.

Od sloupů by měl váš pohled spočinout na rubínově červené fasádě Benátského domu. Je z 10. století, takže se honosí titulem nejstarší původní stavba na Tartiniho náměstí.

Malý kousek moře

V Piranu jsou k mání i věci, které v našich končinách nenajdete. V prvé řadě nemáme moře. Slovinci ho také moc nemají, jejich přítup k moři je jen 46 km dlouhý. I přesto je v Piranu hodně příležitostí k mořským radovánkám. Samozřejmostí je koupání se v moři přímo z městské promenády nebo využijte možnosti plavit se na lodi až do chorvatské Rovinje nebo Italského Trieste. Pro odvážnější je tady i potápění, prý nejlepší místo v zemi.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Kostelíky kam se podíváš!

V městě je hodně krásných kostelů  Kostel sv. Františka ze 14. století (odtud byl odvezen istrijský klenot v roce 1940), kostel sv. Klementa (ten je však velmi zchátralý), nebo kostel Panny Marie Sněžné.

Kostel sv. Jiří  tady určitě nevynechejte největší olejový obraz v celém Slovinsku, jmenuje se Utrpení svatého Jiří a je z roku 1844 a v místním lapidáriu obdivujte 400 let starý dřevěný model kostela, vůbec nejstarší v zemi. A pomyslnou třešničkou na dortu je dech beroucí výhled z kostelní zvonice.

Přestože Piran má krásné kostely, které by si zasloužily, aby byly vidět, do vnitřních prostor se podíváte pouze v době konání bohoslužeb. Mimo ně jsou kostely přístupné jen z venku. Důvodem pro uzavření se veřejnosti byl vandalismus.

Poučení v muzeích a relax

Další náměstí se jmenuje Trg 1. Maja. Svou slávu má už za sebou, vše tam tak nějak hezky chátrá a v létě místu dodávají duši koncerty vážné hudby.

Doslova na konci poloostrova, na kterém se město rozkládá, objevíte maják Punta. Dostanete se k němu klidnou procházkou z městské pláže, ta je bohužel betonová.

Milovníci umění určitě ocení gotickou bránu – Dolfinova vrata, se kterou je spjata galerie Duka. Můžete tam koukat pod ruce hrnčířům a pak si i některé vyhlídnuté kousky zakoupit.

Jste-li fanda lodí, musíte zajít do Námořního muzea Sergeje Mašera – Pomorski muzej Sergej Mašera. Muzeum zachycuje dějiny mořeplavby, k vidění jsou modely lodí z 18. století, které původně sloužily jako pomůcky pro studium lodním inženýrům a námořním důstojníkům.

Další zajímavou zastávkou je Muzeum dobrodružství pod hladinou – Muzej podvodnih dejavnosti, s expozicí představující podvodní svět ve světle sportu, vojenství nebo jeskyňářství.

Výlet po krásách Piranu zakončete v nějaké kavárně nebo baru. Zaposlouchejte se do hudby při sklence vína nebo kávě, třeba v jedné z nejoblíbenějších kaváren Da Noi, která má otevřeno až do půlnoci a má vyhlášený bar ve sklepních prostorech.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/piran/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024