Škofja Loka: město plné historických staveb a památek

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8284x

Historické město Škofja Loka je častým cílem výletníků z Lublaně.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Vyrazte na festival středověkých dnů na konci června. Patří k nejvýznamnějším městským slavnostem, trvá asi týden a doslova se přenesete do středověku.

Zhruba dvanácti tisícové město Škofja Loka je vzdálené od hlavního města Lublaně asi 19 kilometrů. Tudíž je ideální na půldenní výlet, pokud si potřebujete během své cestovatelské poutě odpočinout od shonu velkoměsta.

Milovníci historie a starobylé architektury budou nadšeni, neboť ve Škofje Loce je téměř každá stavba nacházející se v městském jádru kulturní památkou. A aby toho nebylo málo, nad městem se tyčí hrad. Ale ve městě je jich k vidění více.

Škofja Loka, v českém překladu byste se vydali do Biskupské louky, podle místních patří k nejstarším místům Slovinska, zmínky o místě pochází už z roku 973.

Malé město, velký hrad

Původní osada byla opevněna hradbou s pěti vstupními branami a rozrostla se na město. Část původních hradeb si můžete prohlédnout i dnes.

Škofja Loka není nijak velké město, ale přesto má svůj hrad, najdete ho kousek od náměstí Mestni trg. Navštivte městský hrad – Loški Grad – a jeho muzeum. Známá je etnografická část věnující se krajkářství, kloboučnictví a řemeslům, velmi zajímavá je pak expozice zabývající se výrobou perníku a medu.

Stopy kapucínů

Za zmínku určitě stojí kapucínský klášter, který stojí vedle Kostela svaté Anny. Část kláštera slouží jako knihovna. Je velmi dobře vybavená a obsahuje i středověké rukopisy. A ne ledajaké. Jedná se rovnou Škofjeloški Pasjon – nejstarší dramatický text ve slovinštině pocházející z roku 1721.

K dalším z těch „nejstarší“ se řadí i kapucínský most, který svým obloukem připomíná slavný most v Mostaru. Postavený byl v průběhu 14. století a patří k nejstarším svého druhu. Uprostřed mostu narazíte na sochu Jana z Nepomuku. Dnes je most opatřen kovovým zábradlím, mělo tam být již mnohem dříve, protože biskup Leopold, který dal rozkaz k postavení mostu, spadl z koně a volným pádem pokračoval dále přes okraj mostu…

Na náměstí Cankarjev trg se nachází další církevní památka, gotický kostel svatého Jakuba, orientujte se podle slovinského nápisu Cerkev sv. Jakob. Nenechte se odradit nevzhledným zevnějškem, uvnitř vás překvapí krásné prostory. Součástí je i velký lustr, autorem není nikdo jiný než Jože Plečnik.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Kam za nákupy?

Dalším náměstím je Mestni trg, má tvar čtverce, velmi příjemnou atmosféru a z barevných fasád měšťanských domů až oči přecházejí. Kochat se můžete i z příjemné, velmi vyhledávané kavárny Lípa, kterou najdete na tomto náměstí. Za zmínku tady stojí ještě bývalá radnice (slovinsky rotovž) nebo morový sloup.

Naopak na náměstí Spodnji trg je čilý ruch, je to část města plná obchodů. Najdete tady i restauraci a Galerii Miheliče France, surrealisty, jenž měl zálibu v apokalyptických tématech.

Každá část má svá nej

Městská část Stará Loka se považuje za jednu z nejstarších lokalit celého Slovinska. Uprostřed stojí méně známý starý hrad Loka. V současnosti tam sídlí centrum pro slepce a částečně vidoucí. U vstupu si můžete prohlédnout sluneční hodiny pro slepce.

V další městské části Puštal si užijete poklidnou atmosféru, žádný ruch a prohlédnout si můžete u Naceho dům. Je to jedna z nelépe zachovaných staveb z 18. století, za prohlídku stojí především sklepení tohoto domu, s původní „černou kuchyní“ a zachovalými keramickými kamny z roku 1417.

Když už navštívíte předměstí Puštal, zajděte se podívat i na hrad Puštal. Dnes je tam sice hudební škola, ale pokud se vydáte kousíček dál po strmém svahu k baroknímu kostelu svatého Kříže, budete mít město i hrad jako na dlani.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skofja-loka/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024