Koper: pod drsnou slupkou se skrývá sympatické město

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21500x

Největší přístav Slovinska s italskou duší a historickým centrem.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Dva měsíce trvající slavnosti divadla, hudby a tance, to je letní festival PRIMORSKO. Festival probíhá souběžně v několika městech po celém pobřeží. Představení a koncerty se odehrávají převážně pod širým nebem nebo na neobvyklých místech, např. v tunelu, nebo na solné pláni. Vyhlášený je také festival FESTIKO (konec července).

Slovinské město Koper omývají vody Jaderského moře. S mořem je město také neodlučitelně spjato, protože je nejdůležitějším přístavem v zemi, ale i příjemným místem se středomořskou atmosférou.

Pokud brázdíte Slovinsko křížem krážem, neváhejte a nasedněte na vlak, snadno se do Koperu totiž dostanete právě z Lublaně, cesta trvá zhruba 3 hodiny a je velmi pohodlná.

Historické centrum

Po příjezdu se vám bude zdát, že město je tak nějak průmyslově nehezké. Ale nepropadejte panice, skrývá totiž zachovalé historické centrum. Na rozdíl od průmyslové části vás až zaskočí klid, který tam panuje. Navíc do některých historických částí města nesmějí auta.

Stejně jako na celém slovinském pobřeží na vás dýchne italský šmrnc. Je to dáno jednak historií, protože území bylo dlouho ovládáno Italy, ale také architekturou. Úzké dlážděné uličky doplňují náměstí s italskou duší. Koper je také centrum italsky mluvicí komunity Slovinců.

Pláže a koupání

Jedete-li za sluníčkem a mořem, Koper je dobrou volbou. Je méně rušný než sousední Piran a méně nóbl. Má sice jen malou městkou pláž, ale je velmi útulná. Pokud vám v žilách koluje spíše akce, navštivte akvapark v areálu hotelu Žusterna, na vodní řádění ideální volba.

Pokud by vás místní pláž ani akvapark nenadchl, zamiřte na sever do asi 10 km vzdáleného Anakaranu. Krásné výletní místo s písečně-oblázkovou pláží nebo bazénem s mořskou vodou.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Zajímavá místa v Koperu

Nejzajímavější turistickou trasou je určitě cesta z náměstí Carpacciov Trg směrem na Trg Brollo nebo naopak.

Carpacciov Trg je pojmenován po benátském malíři. Uprostřed náměstí koukněte na sloup svatého Justina, který má připomínat námořní vítězství nad Turky u Lepanta v roce 1571.

Z náměstí vede Kidričeva cesta  jedna z nejbarevnějších ulic Koperu vůbec. Je lemována kostely a paláci. Jedním z nich je palác Totto. Až se jím budete kochat, všimněte si na fasádě lva s otevřenou knihou, která symbolizuje mír. A kdyby byla kniha zavřená, značí to nějaký ozbrojený konflikt. Po cestě potkáte regionální muzeum nebo palác Belgramoni-Tacco z 16. století.

Staré město

Titov trg, je dodnes považováno za společenské centrum Starého města. Náměstí je plné zajímavých budov, barokních, renesančních i gotických. Vyrazte na prohlídku Pretoriánského paláce (slovinsky Pretorska palača, dnes je to sídlo soudu), který je považován za symbol Koperu, nebo paláce Loggia (Loža). V tomto paláci byla první místní kavárna, funguje pořád, už od roku 1846. Na náměstí stojí i katedrála Nanebevzetí (Stolnica Marija vnebovzetja). Uvnitř jsou k vidění umělecká díla Vittore Carpaccia.

Vedle katedrály je Městská zvonice. Pokud zdoláte 43 poměrně vysokých schodů, můžete se přesvědčit, kam až vaše oko dohlédne. Nejen na celé město a pobřeží, ale i do vnitrozemí. Pokud neholdujete šlapání do schodů, na severní straně se nachází nejstarší církevní památka celého pobřeží  románská rotunda svatého Jana Křtitele ze 12. století.

Kam ještě zajít v Koperu?

Pokud se rádi bezcílně potulujete, projděte se po Ševcovské ulici (Čevljarska ulica). Je to krásné místo plné galerií a malých obchůdku. Atmosféru podtrhuje příjemně živý ruch. Na konci ulice je vyhlášená pivnice, oblíbená nejen u turistů, ale i místních.

Za zmínku stojí také Ponteho fontána, kterou najdete na Prešernově náměstí (Prešernov trg). Pochází už z roku 1666 a součástí je malý Plečnikův můstek. (V italštině ponte znamená most.)

V minulosti bylo v Koperu celkem 12 městských bran. Dochovala se jen jedna a říká se jí Vrata Muda, tedy brána Muda, a na její vnitřní straně si můžete prohlédnout oficiální znak města. Tím je zářící slunce s lidskou tváří.

Kamenictví má silnou tradici na celém slovinském pobřeží. Zajímá-li vás toto odvětví, určitě navštivte etnografické muzeum v Koperu, které vlastní velkou, dobře vedenou sbírku.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/koper/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024