Maribor: město vína a pochoutek

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22958x

Maribor nabízí krásné procházky, památky, ale i sportovní vyžití nebo ochutnávky vín ve sklípcích.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Nálepku s nápisem druhé nosí neustále slovinské město Maribor. Je to druhé největší město Slovinska. Má také druhou největší univerzitu v zemi, po Lublani je také druhým nejznámějším. Přestože je město vždy jen to druhé, nebojte se zklamání. Je to totiž významné kulturní i hospodářské centrum severovýchodní oblasti Slovinska, ležící kousek od rakouských hranic.

Název města Maribor vznikl z původního pojmenování pevnosti Marchburg. Později to byl Marburg a nyní Maribor, který leží, co by kamenem dohodil od masivu Pohorje. Středisko Maribor Pohorje je mekkou slovinského lyžování.

Historické centrum vyhrálo nad tím průmyslovým

Přestože Maribor byl v minulosti významným průmyslovým centrem, které po rozpadu Jugoslávie ztratilo svou slávu a hlavně také odbytiště, nevzhledné průmyslové budovy stojí v pozadí a „na očích“ je mnohem více historické jádro města.

Ve městě jsou k viděné mnohé historické památky, mezi kterými jsou nejvýraznější zachovalé měšťanské domy a kostely. Romantické povahy pohladí po duši úzké uličky s tajemným nádechem.

Nejstarší vinná réva země

Výborné podmínky jsou v Mariboru pro pěší turistiku. Jednak si můžete vyšlápnout po vinařských cestách v severní části nebo opačným směrem do kopců Pohorje.

Lidé v Mariboru vinařství rozumí, neboť symbolem města je čtyři sta let stará vinná réva, ve slovinštině Stara Trta. Řadí se k nejstarším na světě, i když například řecké (staré dva tisíce let) nemůže konkurovat. Nejstarší vinná réva Slovinska plodí i dnes, ale obyčejný smrtelník víno s názvem Žametna črnina, v překladu černý samet, neochutná. Je určeno pouze pro významné státní návštěvy. Můžete se na ni jít alespoň podívat, roste na nábřeží řeky Drávy a pne se po fasádě Domu staré révy (Hiša stare trte).

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Funkční ozdoba města

Městem protéká řeka Dráva. Město má i svůj přístav Lent. Lent má dnes za úkol spíše zdobit město než být funkčním přístavem. Přístav je považován za městské korzo. Není moc těžké najít tam místo k usednutí, třeba v kavárničce a pozorovat hemžení okolo.

Neodcházejte, dokud si neprojdete nábřeží a neprohlédnete si starý červený most, který vede z Hlavního náměstí. Most byl vybudován ještě za dob Rakouska-Uherska. Jako hlavní orientační body skvěle slouží tři hlavní náměstí – Grajski trg, Slomškov trg a Glavni trg.

Náměstí ve městě

Na hezky znějícím náměstí, Slomškov trg, stojí románský kostel svatého Jana Křtitele z 12. století, v překladu Cerkev Sv. Janez Krstnik. Později převlékl kostel několikrát kabát a dnes má spíše barokní ráz. Na tomto náměstí si nezapomeňte prohlédnout také Slovinské národní divadloGlavni trg – na hlavním náměstí stojí morový sloup ze 17. století. Na tomto náměstí je k vidění i radnice. Hradní náměstí, Grajski trg, bylo, překvapivě, pojmenováno podle hradu z 15. století.

Mezi další chlouby města patří i zrekonstruovaná synagoga, kterou najdete na ulici Židovska. Ve středověku tady bývalo ghetto. Známý je i Mestni park, městský park. Pokud se budete nacházet v těchto místech, navštivte akvárium a terárium.

Město jako na dlani

Našinec se bude cítit jako v matičce Praze, pokud si vyšlápne na kopec Piramida. Z výšky 386 metrů se mu totiž naskytne výhled na červené střechy města. Na kopečku stojí i malá kaplička.

A koho unaví courání po pamětihodnostech, nechť se zastaví v některé z venkovních kaváren, kterými je Maribor posetý. Jste-li festivaloví nadšenci, vydejte se sem, je to místo mnohých a hlavně častých festivalů. Pokud raději sport, ve vyhlášeném lyžařském středisku Maribor Pohorje se vyřádíte.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/maribor/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024