Lipica: město bílých koní Lipicánů

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20383x

V Lipici jsou slavní Lipicáni, chovná farma i muzeum věnované těmto zvířatům.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Tito bělouši se rodí hnědí nebo šedí? Tato barva jim zůstává až téměř do 6 let věku a teprve pak zbělají.

Jedno z nejznámějších míst ve Slovinsku a doslova „paní“ mezi slovinskými turistickými atrakcemi. Leží v atraktivní oblasti, vedle Bledského jezera a Postojné a zároveň i kousek od Italských hranic. Lipica se světově proslavila chovem bílých koní – Lipicánů.

Chov Lipicánu byl založen už v roce 1580 arcivévodu Karlem. Dodnes se koníkům daří, jen v Lipici se jich chová asi 300 kusů, ale chovy jsou po celé Evropě i v Americe. Nejenže jsou to krasavci, ale jsou to i šikulky. Excelují v drezuře, chováni jsou jako soutěžní, jezdečtí i přehlídkoví koně.

Krásní koně, drezura i představení

Pokud se octnete někde v okolí, určitě neodjíždějte, aniž byste navštívili farmu v Lipici. Můžete si prohlédnout celou chovnou farmu, navštivte stáje a jezdecké prostory, jasně – tohle můžete skoro všude. Ale tady je přidaná hodnota – praví nefalšovaní Lipicáni a možnost se na nich svézt. Plus je tady možnost vyzkoušet si například i drezuru, pro méně zkušené je k dispozici také instruktor. Vyjížďky na koních jsou samozřejmostí.

Poštěstí-li se vám navštívit farmu během dubna až října v úterý, pátek nebo neděli, dostane se vám podívaná ve formě perfektních uniforem jezdců a precizně provedených obratů koníků. V tyto dny jsou ke zhlédnutí totiž ukázky klasické jezdecké školy.

Moderní muzeum Lipikum

Zavítejte i do muzea Lipikum. Nachází se v historickém jádru hřebčína. Má 11 oddílů rozdělených do tří skupin. Důležité jsou barvy, stejně jako ve vývoji koní. Moderní muzeum je plně interaktivní a multimediální, takže nečekejte žádné zaprášené sbírky ani nudný a zdlouhavý výklad.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Lipica je pro všechny

Výletem do Lipice potěšíte nejen děti a nadšence koní, ale i osoby, které mají z těchto zvířat respekt. Kdo z nějakého důvodu nechce jezdit na koni, může se povozit v bryčce. A díky této variantě si užít koně i z bezpečné vzdálenosti.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lipica/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024