Izola: jedna z nejlepších letních destinací Slovinska

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 70941x

Oblíbeným cílem turistů mířících za sluncem je Izola.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Jste-li fanda filmu, navštivte Izolu v polovině září. Koná se tady totiž pětidenní Filmový festival. Během tohoto filmové maratonu jsou k vidění snímky různých žánrů z celého světa a promítá se na několika místech.

Slovinská Izola je menší prosluněné město rozkládající se na zaobleném výběžku, který vybíhá do Jaderského moře. Pokud hledáte sluníčko, moře, toužíte po koupání a plážích bez hlavy na hlavě, ale zároveň chcete také zábavu a nejen šeď každodenního života, Izola je bezva kompromis.

Izola leží asi 6 kilometrů od Koperu. A není problém projít se z jednoho přístavního města do druhého. Stejně tak můžete své cesty křížit přes Piran nebo Portorož. Vzhledem k délce slovinského pobřeží jsou tato přímořská města všechna kousek od sebe.

Někdy se ozývají názory, že Izola se velmi podobá italským Benátkám. Není divu, tak jako u mnohých jiných slovinských míst, se zde v minulosti usídlili Italové. A přestože italská nadvláda skončila už v roce 1797, pořád tady na vás místy dýchá Itálie.

Původně bylo město Izola na ostrově, což dokazuje i původní latinský název Insula. Teprve s ukončením vlády Italů byly strženy místní hradby a tím se město spojilo s pevninou. Jelikož se Izola rozkládá kolem pobřeží Jaderského moře, nikoho nepřekvapí, že se tady od nepaměti rozvíjí rybářství. Dnes s ním ještě soupeří turistický ruch a přístav.

Vyhlášená městská pláž

Dnes je toto slovinské město považováno za nejrychleji rozvíjející se letovisko v zemi. Turisté sem míří za vyhlášenými plážemi. Jedna z nich, ta v Simonově zátoce, je dokonce označovaná jako nejlepší na celém slovinském pobřeží. Pravda, slovinské pobřeží má jen 46 kilometrů, ale i tak to stojí za to.

Zhruba asi jeden a půl kilometru západně od centra města na turisty prahnoucí po mořských radovánkách čekají skluzavky, hřiště, skvělé zázemí pro děti a sport. Zapůjčit si lze například vodní duše, skútry apod. Navíc tato vyhlášená pláž se honosí nálepkou skvělého sezonního kulturního a společenského života. A pozor, samozřejmostí je bezplatný vstup na pláž.

Historické jádro města

Až se dosyta nabažíte moře a všech radovánek, které nabízí, zajděte také do města. Historické jádro v centru Izoly je velmi zachovalé a má také své poklady. Výhodou v Izole je, že všechna turistická místa jsou soustředěna do okolí starého přístavu a v blízkosti Velkého náměstí (Veliki trg).

A už jen procházka z pláže do centra úzkými uličkami, pro které je typické mírné klesání a stoupání kolem okolních domů s pastelovými fasádami, má své nezaměnitelné kouzlo.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Muzeum Parenzana

Ve městě byla nalezena spousta archeologických vykopávek, které si můžete prohlédnout v místním muzeu Parenzana. Kromě těch v něm také najdete zmenšenou repliku slavné železniční tratě vedoucí ze střední Evropy na Istrii, kterou v roce 1937 nechal Mussolini zavřít. V Izole ji také připomíná parní lokomotiva, která dnes odpočívá u východního vstupu do města.

A pokud se chcete vydat po stopách staré železnice, není problém. Dnes je z ní cyklistická a turistická cesta, která vede po svazích kopců a malebnými malými vesničkami.

Památky v centru

Když už se vydáte po krásách Izoly, byl by hřích nenavštívit jednu z nejnavštěvovanějších architektonických památek, kterou je palác Besenghi degli Ughi. Poznáte ho podle světle modré fasády a kovaných mříží, které ho zdobí. Největší pozornost přitahuje první patro paláce se stropní výzdobou a dřevěným balkonem.

Tajemný nádech má Kostel svatého Mauricia, slovinsky Cerkev sv. Mavricij, z 16. století. Na onom zmiňovaném tajemném nádechu se podílí z velké části denní světlo. V kostele je ho málo a obrazy italských malířů, kterými je kostel vyzdoben, by si zasloužily lepší podmínky. Ale zase na druhou stranu, který kostel z 16. století není tak trochu tajemný.

Dalším palácem ve městě je Městský palác, je bohatě zdobený a za povšimnutí stojí gotické průčelí a reliéf lva držícího knihu. Nebo nakoukněte do nedávno zrekonstruovaného paláce Manzioli, kde dnes sídlí italské kulturní centrum.

Ve městě mají také velkou městskou zvonici. Nemůžete si jí nevšimnout, je vidět z celého města, a to už od roku 1585.

Zábava nejen pro turisty

Většina turistů míří do Izoly právě za mořem a plážemi. Avšak ani po západu slunce není o zábavu nouze. Ve městě najdete několik barů i diskoték. V letní sezóně to tady přirozeně žije mnohem více, avšak ani mimo turistickou sezónu není návštěva prosluněné Izoly k zahození.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/izola/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024