Dóm San Gennaro: prastarý kostel s novou fasádou

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 10151x

Dóm San Gennaro uchovává ostatky sv. Januária, patrona Neapole. Již století sražená krev světce prý třikrát do roka zkapalní.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Během návštěvy Neapole budete mít možnost vidět spoustu významných a krásných církevních budov. Mezi ty vůbec nejslavnější patří Dóm San Gennaro, česky Sv. Jauária. Budova postupně vznikala mezi lety 1294–1323, ale venkovní podobu, jakou má teď, získala až ve století 19.

Kostel je známý tím, že je považován za místo, kde můžete být každoročně svědky božského zázraku. V katakombách budovy byly jž ve středověku nalezeny ostatky sv. Januária, tedy Gennara. Tento muž byl ve 4. století stať za to, že se hlásil ke křesťanské víře. 

Krev patrona Neapole

Legenda praví, že jeho krev odchytila neznámá žena do ampule těsně po mučedníkově smrti a uschovala. Sražená krev v ampuli, která byla nalezena pod katedrálou, zpravidla třikrát do roka v květnu, září a prosinci znovu zkapalňuje a mění barvu, což uvádí tisíce věřících i nevěřících v úžas. Římsko-katolická církev pokládá tento paranormální jev za boží zázrak.

Sv. Gennaro je považován za patrona Neapole, který má město ochránit před hrozícími katastrofami. Jeho ostatky včetně ampulky s krví jsou vystaveny v kapli Capella San Gennaro uvnitř dómu. Krev je zde umístěna u postříbřené busty, ta představuje sv. Gennara.

Kromě zázračné krve v dómu naleznete hrobky králů a bohatě zdobený interiér. Pakliže patříte mezi lidi, kteří na věci tohoto typu nevěří, vyzkoušejte neapolskou katedrálu navštívit v době, kdy se krev proměňuje. Kdo ví? Třeba změníte názor.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dom-san-gennaro/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024