Galerie Umberta I.: nejvyšší zastřešená pasáž Evropy

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8348x

Galerie Umberta I. je nákupní pasáží již od 19. století a nachází se přímo naproti divadlu San Carlo.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Hned naproti jednomu z pěti vchodů do galerie se nachází druhá nejznámější opera v Itálii, divadlo San Carlo? Galerie spojovala divadlo s ulicí Via Roma. Spojte návštěvu nákupního centra s návštěvou divadla a nebudete litovat.

Město Neapol nabízí svým návštěvníkům širokou škálu zajímavostí, které byste jinde na světě jen těžko hledali. Naleznete tu i nejvyšší zastřešenou pasáž Evropy, Galerii Umberta I. Skleněná kopule galerie tvoří jednu z dominant města. Uvnitř je spousta krámků, restaurací i luxusních bytů. Mramorové dláždění pasáže a majestátní prosklená střecha působí, jako byste se ocitli v paláci.

Historie pasáže není příliš dlouhá. S budováním se začalo v roce 1887 na místě, kde dříve stávala čtvrť silně zamořená cholerou. Kvůli strašným hygienickým podmínkám byla celá obytná čtvrť stržena a na místě, kde stávala, byla postavena Galerie Umberta I., symbol moderní doby i buržoázní společnosti.

Architektem stavby byl Emanuele Rocco, který se při stavbě galerie inspiroval podobnou stavbou, Galerií Viktora Emanuela II. v Miláně. Původní záměr byl vybudovat nové centrum Neapole, kde se na „nejlepší“ adrese budou scházet lidé, kteří zde budou bydlet i pracovat.

Nápad s bydlením ovšem nebyl příliš úspěšný. Jen málo luxusních bytů se prodalo, neboť lidem vadila absence oblohy a nelíbil se jim příliš velký hluk vycházející z nitra galerie.

Pokud se do galerie dostanete, všimněte si neskutečně lehce působící konstrukce střechy. Její konstruktér se běžně zaměřoval na zastřešení nádražních budov, takže galerie je mírně připomíná.

Nejlépe si atmosféru místa vychutnáte, když se posadíte v jedné z místních kaváren a budete pozorovat život kolem sebe. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galerie-umberta-i/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024