Castel dell'Ovo: vaječný hrad

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7897x

Castel dell'Ovo je raně středověký hrad v neapolské čtvrti Santa Lucia.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Hrad, který si můžete prohlédnout zcela zdarma v současnosti slouží k pořádání kulturních akcí, výstav a společenských událostí? Nechte na sebe působit atmosféru středověku v centru Neapole, budete rozhodně spokojeni.

Neapol je krásná ve všech směrech. Nabízí celou řadu historických památek, mezi něž patří i středověký hrad Castel dell'Ovo, neboli Vaječný hrad. Nachází se nedaleko centra na skalnatém ostrůvku Megaride a upoutá vás na první pohled svým obdélníkoým tvarem.

Ostrůvek je spojený s pevninou 100 metrů dlouhou hrází, vděčným místem pro fotografování překrásných výhledů na okolí Neapole.

Legenda o vajíčku

Monumentální stavba je z hráze chráněna půlkruhovým bastionem a prý je v jeho útrobách ukryto Vergilliovo vajíčko. Legenda, podle které dostal hrad své jméno, praví, že pokud se vejce rozbije, stihne Neapol pohroma.

Ostrůvek, na němž se hrad nachází, byl kolonizován už v období antiky, a to jak Řeky, tak Římany. O hrad Castel dell'Ovo se zasloužili Normané, kteří jej zde nechali vystavět ve 12. století. Normanům, stejně jako pozdějším Hohenštaufům sloužil hrad jako královské sídlo.

Sláva hradu ale upadala, jakmile Karel I. z Anjou nechal vystavět nový hrad, Castel Nuovo, do kterého přesunul svůj dvůr. Castel dell'Ovo se poté stal místem, kde byl uložen státní poklad a kde sídlili královští úředníci.

Současná podoba hradu pochází z 15. století, kdy jej začali využívat příslušníci aragonské dynastie. Hrad byl od jejich dob vojenskou pevností, jejíž funkce se udržela až do roku 1963. Za zmínku jistě stojí i rybářská osada Borgo Marinari, která vznikla při jižní stěně hradu v 19. století. 

Osadu stejně jako přilehlý přístav Santa Lucia můžete navštívit po prohlídce hradu a občerstvit se v jedné z místních výborných restaurací či kaváren.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-castel-dell-ovo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023