El Morro: stará koloniální pevnost, která ještě nedávno sloužila jako vězení

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 2. 2018 • Přečteno 4876x

Mohutná hradní pevnost byla postavena v letech 1589 až 1630, aby chránila Havanu před útoky pirátů a nepřátelských lodí.

Vyberte si z našich zájezdů do HavanyZobrazit zájezdy

Milovníci vojenské historie pozor, tahle pevnost vám při návštěvě Havany rozhodně nesmí uniknout! Dávno zašlou slávu krvavých dnů Havany dodnes připomíná dominanta města, stará koloniální pevnost El Morro (španělsky Castillo de los Tres Reyes Magos del Morro), která se tyčí na stejnojmenném skalnatém útesu a střeží vchod do havanské zátoky.

Dnes se v jejích ochozech procházejí zvídaví turisté, málokdo z nich však tuší, že ještě nedávno pevnost sloužila jako vězení pro nepřátele revoluce.

Historie pevnosti El Morro

V roce 1846 byl k pevnosti dostavěn i 15 metrů vysoký maják Faro del MorroV roce 1846 byl k pevnosti dostavěn i 15 metrů vysoký maják Faro del Morro

Mohutná hradní pevnost byla postavena v letech 1589 až 1630, aby chránila Havanu před útoky pirátů a nepřátelských lodí. Jejím autorem byl italský armádní inženýr Juan Bautista Antonelli, který v té době působil ve službách španělského krále. Hrad je typickým příkladem vojenské renesanční architektury, který měl dle vzoru milánské vojenské tradice tvar nepravidelného mnohoúhelníku a byl obklopen hlubokým skalním příkopem vytesaným do skály.

Ten společně se třemi metry tlustými zdmi chránil jeho posádku. V roce 1846 byl k pevnosti dostavěn i 15 metrů vysoký maják Faro del Morro, který se stal symbolem Havany a svou funkci plní i dnes, ačkoliv místo původních olejových lamp, v něm svítí elektrické světlo. Po vítězství Castrovy povstalecké armády obsadil zmíněnou pevnost Ernesto Che Guevara, který zde se svými oddíly po několik měsíců popravoval skutečné, ale i domnělé nepřátele revoluce.

Pevnost El Morro dnes

Výhled na HavanuVýhled na Havanu

Pokud vás alespoň trochu zajímá vojenská historie, pak by měla být pevnost El Morro zastávkou, kterou při svých toulkách Havanou rozhodně nesmíte vynechat. Kromě muzea a zajímavých válečných exponátů z proběhlých válek se vám z vrcholu majáku i z jeho ochozů naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů na oceán i Havanu samotnou.

Ne nadarmo je pevnost El Morro jedním z mnoha symbolů Havany a patří i mezi turisticky nejnavštěvovanější místa. Vzhledem k tomu, že je pevnost obklopená oceánem, dostanete se sem pouze taxíkem nebo hromadnou dopravou tunelem pod zálivem Bahía de la Habana, který spojuje Starou Havanu s protilehlým břehem kanálu.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba (Havana)

Žijte chvíli Havanou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Havany

Zájezdy do Havany

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/el-morro/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024