Trajánův park na pahorku Oppio: ideální odpočívárna

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7206x

Trajánův park vznikl na místě Zlatého domu císaře Nerona a je ideálním místem pro odpočinek.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Až se budete cítit unaveni po prohlídce Kolosea, odpočiňte si v Trajánově parku na pahorku Oppio. Nachází se v těsné blízkosti římské arény a jako bonus tak nabízí krásné výhledy na tuto úchvatnou památku.

Trajánův park na pahorku Oppio v Římě je místem, kde si rádi odpočinou nejen turisté, unavení vyčerpávající prohlídkou nedalekého Kolosea, ale také místní obyvatelé. Místa je tu dost pro všechny, přesto park působí spíše intimním, příjemným dojmem.

Posedávají tu, stejně tak jako v jiných římských parcích, maminky s dětmi vedle businessmanů, kteří si právě odskočili z okolních kanceláří, potuluje se tu dospívající mládež, malí i větší kluci v parku hrají fotbal, studenti si čtou, senioři tu sledují okolí a bezdomovci pospávají. Jsou tu turisté různých národností a spousta dalších lidí. Ne všichni si přitom uvědomují, že se nacházejí na místě, kde se rozkládal osmdesátihektarový, přepychový Domus Aurea neboli Zlatý dům císaře Nerona.

Zlatý dům císaře Nerona

Ten si zde v 1. století nechal postavit obrovský komplex, který dosud neměl obdoby. Obdiv si získával nejen pro použité vzácné materiály, ale především proto, že se jednalo o skutečné panovnické sídlo s loukami, lesíky či jezírky. Jedno z takových umělých jezírek bylo v údolí na místě, kde po jeho vysušení vzniklo Koloseum. Celý komplex se rozkládal na širokém prostranství mezi pahorky Palatin, Celio a Oppio. Vnitřní výzdoba budov byla zhotovena z drahocenných materiálů, jako je zlato, drahokamy či slonovina. Nechyběly tu lázně a rozlehlé reprezentativní budovy, určené k pořádání společenských akcí. Nevídaně luxusní sídlo bylo patrně zároveň sídlem nevkusu či dokonce neřestí.

Neron si svůj komplex dlouho neužil, zemřel těsně po jeho dokončení. Posléze došlo k navrácení většiny pozemků městu a v oblasti tak mohly vzniknout veřejné budovy jako Koloseum, kasárna pro výcvik gladiátorů, sklady kulis a další budovy, spojené s provozem římské arény, stejně tak jako veřejné lázně zbudované Titem nebo mincovna.

Trajánovy lázně 

Nad poslední zbouranou částí luxusního komplexu byly postaveny Trajánovy lázně, které daly jméno současnému parku. Ten je znám jako Trajánův park i jako Parco di Colle Oppio, a to podle svého umístění na pahorku Oppio (Colle Oppio). Tu a tam v něm najdete nějaké „vznešené zbytky“, abyste si ale udělali představu, jak to tu za císaře Nerona mohlo vypadat, bude lepší, když si lehnete do trávy, zavřete oči a necháte se unášet představami. Park je na takové snění jako stvořený.  

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trajanuv-park-na-pahorku-oppio/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024