Kopec Rožnik: oblíbený turistický cíl v centru města

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4036x

Oblíbeným cílem turistů i obyvatel Lublaně prahnoucích po pěší turistice je kopec Rožnik

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Kopec Rožnik má dva vrcholy? Jeden z nich je nazvaný podle městské části hlavního města, se kterou sousedí – Šiška a měří 429 metrů, druhým je vrchol Cankar, který se jmenuje po slavném spisovateli a jeho výška je 394 metrů.

Rožnik patří k několika nevysokým zalesněným kopcům, které se shlukují kolem městského parku Tivoli v severozápadní části Lublaně. Stezky vedoucí na Rožnik se v lese různě propojují a řadí se k oblíbeným kratochvílím obyvatel Lublaně. Pokud se na Rožnik vydáte, potkáte všechny věkové kategorie i druhy lidí – pěší, běžce, cyklisty, výletníky, děti, ale i celé exkurze.

Pojmenování Rožnik bylo přejato do slovinštiny z německého označení „růže“ a „kopec“.

Jednou z nejoblíbenějších a těch kratších cest na vrcholek vysoký je trasa nacházející se za hradem Tivoli. Cesta nahoru trvá zhruba 45 minut.

Na Rožnik se chodilo už od pradávna

Rožnik je oblíbeným cílem pro místní pěší už od první poloviny 19. století. Předtím obyvatelé na Rožnik chodili také, ale ne pro potěšení z pěší turistiky. Tehdy obyvatelé Lublaně hledali na Rožniku útočiště před morem.

Od 16. století stojí na vrcholku kopce kostel Navštívení Pany Marie s oltářem zdobeným malbami Jurirje Šubice. Kostel je však přístupný jen v době bohoslužeb. Kromě kostela je známý také hostinec v domě, ve kterém bydlel jeden z největších slovinských spisovatelů, Ivan Cankar.

Odměnou za výstup na Rožnik může být příjemné posezení právě tady. Až si oddychnete, zavítejte i do místnosti věnované spisovateli. Nachází se naproti hostinci, vstup je volný a můžete si prohlédnout osobní předměty a nábytek, které Ivan Cankar používal.

Známá je také stezka Jesenkova pot. Naučná stezka nese jméno botanika a genetika Frana Jesenka, je tři kilometry dlouhá a vede kolem asi 30 různých druhů stromů (i exotické druhy), u kterých najdete informační cedule.

Po výšlapu zamiřte do zoo nebo okukovat architekturu

Na jižním svahu kopce Rožnik je i zoologická zahrada, orientujte se podle slovinského nápisu živalski vrt. Z centra města je zoo vzdálená asi 20 minut chůze. Nevelká zoo chová přibližně 150 druhů zvířat a její prohlídka vám zabere asi tři hodiny. Jako všude jinde i tady probíhá komentované krmení zvířat a k dispozici je spousta atrakcí pro děti. Malinkou nevýhodou jsou strmé cesty k výběhům zvířat.

Kousek od zoologické zahrady je městská část Rožná dolina, se kterou Rožnik sousedí na jihu. Původně v této oblasti byly dělnické domky, dnes je Rožná dolina známá jako vilková čtvrť plná zajímavé architektury, ale také je tady nejstarší část studentských kolejí. V Rožné, jak části všichni říkají, je celkem 14 budov.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kopec-roznik/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024