Park Tivoli: zelený ráj Lublaně

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6879x

Městský park Tivoli je oázou zeleně uprostřed rušného hlavního města Slovinska

Vyberte si z našich 3 zájezdů do LublaněZobrazit zájezdy

Víte, že…

Architekt Jože Plečnik Tivoli navrhoval tak, aby v něm lidé trávili co nejvíce času, což se mu povedlo.

Park Tivoli je největším městským parkem v Lublani a pro obyvatele hlavního města i jednou z největších rekreačních oblastí. Tento obrovský park najdete v centru města, na svědomí ho nemá nikdo jiný než architekt Jože Plečnik, jako téměř všechny významné stavby v Lublani.

Plečnik zrekonstruoval park v roce 1920 a to tak, aby Jakopičova promenáda (Jakopič promenade) procházející parkem pokračovala vzdušnou čarou přes Trojmostí až k Lublaňskému hradu. Své jméno dostal park po Jardinsovi de Tivoli, který pocházel z Paříže.

Není park jako park

Tivoli není obyčejný park. Ten, kdo se do něj vydá, najde nejen přírodní zeleň a lesy, ale i záhonky, fontány, lehátka k odpočinku, venkovní knihovničku, dětské hřiště, sportovní centrum, koupaliště, krytý bazén, botanickou zahradu, rybník obdélníkového tvaru, kavárnu, promenádu i zámek. Rozsáhlé travnaté plochy prošpikované širokými rozvětvenými cestami jsou samozřejmostí.

Do Tivoli vede mnoho cest z centra i z městských částí Šiška, Vič nebo Rožnik. Park je obklopen kopci a lesy. Nejznámějším vrcholkem v Tivoli je kopec Rožnik, který je vysoký 394 metrů a na jižním svahu Rožniku najdete dokonce zoologickou zahradu.

Navíc je na jaře park i plný barev, všude kam se podíváte narcisy a tulipány. Park má mnoho tváří, od zelené husté trávy svádějící k pikniku, přes upravené trasy určené k procházkám až k posedům a lavičkám uprostřed lesa. Je libo jehličí nebo šumění listů? V Tivoli je všechno.

Za hezkého počasí jsou velmi oblíbené, nejen u místních, lehátka kousek od rybníčku a kavárny. Senzací jsou mini knihovničky pod širým nebem vybavené jak pro děti, tak dospělé. Mimo letní sezonu, aby knihovně nebyla zima, se přesune do skleníku stojícího opodál. V něm jsou pak k vidění exotické rostliny a vyhlášené jsou i růžové zahrady se 160 druhy růží i nejznámější první slovinskou odrůdou „Prešeren“.

Do parku za kulturou i na výstavu

Velký ruch zaznamenáte také poblíž promenády. Jakopičova promenáda je lemovaná z obou stran fotkami. Fotky se obměňují, takže při každé návštěvě máte možnost vidět novou výstavu.

V parku Tivoli se nachází i několik kulturních památek. Významné Mezinárodní centrum výtvarných umění v budově Tivolski Grad ze 17. století pořádá grafické bienále, jedno z nejprestižnějších v zemi. V parku je i Muzeum moderních dějin v zářivě bílé budově Cerkinov Grad s multimediální výstavou zaměřenou na obě světové války se spoustou exponátů z bitevních polí nebo pomník Primože Trubara, který je považován za jednoho z velikánů slovinské literatury.

Při procházce parkem můžete narazit na spoustu soch a fontán, např. u zámku. Tivoli je fontána se jménem Deček z ribo (Chlapec s rybou) nebo sochy psů od Antona Fernkorna. Takovou místní fámou je, že autor soch se zastřelil poté, co zjistil, že sochám psů zapomněl vytvořit jazyky.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko (Lublaň)

Architektonický květ Lublaň

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Lublaně

Zájezdy do Lublaně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/park-tivoli/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024