Schmetterlinghaus: ráj tropických motýlů v centru Vídně

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 21. 3. 2018 • Přečteno 1821x

Vídeňský Schmetterlinghaus je rájem „dva v jednom“ – tropickým rájem a rájem motýlů. Okouzlujících barevných stvoření tu žije kolem 500, račte vstoupit do jejich světa.

Vyberte si z našich 13 zájezdů do VídněZobraz zájezdy

Víte, že... 

Tropický motýl žije přibližně pouze 1–5 týdnů? Záleží na druhu.

V samém srdci Vídně se můžete ocitnout v motýlím ráji. V jednom z nejhezčích palmových secesních skleníků vznikl tropický prales, ve kterém se okouzlující motýli všech barev a velikostí cítí jako doma. Žije a létá jich tu přes 500 a jsou připraveni postarat se všem návštěvníkům o tu nejlepší společnost. K vidění jsou zde všechna motýlí stádia od larev až po obří krasavce – největší zde žijící druh může dorůst až do rozpětí křídel 30 cm. Oči přecházejí.

Motýli jsou snad nejpestřejší a nejněžnější živočichové zároveň, a když jich kolem vás budou na malém prostoru létat stovky, budete si připadat jako v ráji – a to doslova. Vídeňský ráj motýlů Schmetterlinghaus je navíc tak trochu dva v jednom – ráj motýlů a tropický ráj. Ve skleníku, který je zároveň historickým architektonickým skvostem, vyrostl tropický prales, kde se tropičtí motýli cítí nejkomfortněji.

Tropický prales v centru města

Ráj motýlů je umístěn v secesním palmovém skleníku Ráj motýlů je umístěn v secesním palmovém skleníku

Po vstupu do skleníku se ocitnete skutečně v jiném – tropickém světě. Budete obklopeni exotickými rostlinami i vodopády a jezírky a ocitnete se v prostředí, kde je 80% vlhkost. Teplota vzduchu je ve skleníku konstantně udržována mezi 26 a 35 0C.

Samotný skleník je architektonickým secesním skvostem, řadí se k nejhezčím palmovým skleníkům na světě. Byl postaven v těsné blízkosti Hofburgu, takže v něm s oblibou odpočívali už císař František Josef I. s císařovnou Sissi. Do skleníku se dostanete vstupem od jednoho z oblíbených vídeňských parků Burggarten.

Takřka na dohled budete mít okružní třídu Ringstraße se světoznámou budovou Vídeňské státní opery, vstup do slavné galerie umění Albertiny i do kavárny hotelu Sacher. Mimochodem kavárna se nachází i v prostorách skleníku, stejně tak jako obchod se stylovými suvenýry. 

Víme, co děláme. A přes 65 000 spokojených klientů na 3000 zájezdech od roku 2010 je toho důkazem.

Jak nalákat obřího motýla?

Nejlepší návnadou je pro motýly ovoce Nejlepší návnadou je pro motýly ovoce

Uvnitř Schmetterlinghausu žije a létá kolem 500 motýlů náležejícím přibližně ke 40 druhům. Největším motýlem je tu Attacus atlas, jehož samička může mít v dospělosti rozpětí křídel až 30 cm. Ani ostatní motýli ovšem nejsou žádní drobečci, mnozí z nich jsou velcí minimálně jako lidská dlaň.

Kdo se chce dozvědět o chovu tropických motýlů více, je ve Schmetterlinghausu na správné adrese. Součástí skleníku jsou totiž i informační tabule s přesnými popisy a obrázky popisující například to, jakými vývojovými cykly motýli před svým vylíhnutím procházejí. Stojí tu i speciální budka, ve které je možné vidět motýly v jednotlivých fázích jejich vývoje včetně housenek nebo napůl vylíhnutých jedinců.

Vylíhnutí motýli létají volně ve skleníku. Nemusíte mít strach, žádný z nich není jedovatý ani nijak člověku nebezpečný. Varovným signálem o tom, že motýl může být jedovatý, je jeho výrazně červená barva, potenciální nebezpečí ale hrozí pouze ptákům a dalším zvířatům.

Abyste si mohli motýly prohlédnout pěkně z blízka, nedělejte prudké pohyby a nesnažte se je zbytečně vyplašit. Perfektní detailní fotku motýla nejlépe pořídíte tak, že si počkáte, až si motýl přiletí smlsnout na ovoci. Ve skleníku jsou rozmístěné talíře s nakrájeným ovocem, nejčastěji s banány, pomeranči a jablky, ke kterým se motýli slétají a poté si na nich nerušeně dlouho pochutnávají.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Adventní Vídeň <small>(autobusem z Prahy)</small>
7. – 7. 12. 2019
Adventní Vídeň <small>(autobusem z Prahy)</small>
14. – 14. 12. 2019

Vyberte si z mých 8 zájezdů

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Vídně

Zobrazit aktuální zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/schmetterlinghaus/

Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZážitkovník pro rodiče a děti

Výběr zážitků, tipy, omalovánky, rébusy a spousta zábavy.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!