Schmetterlinghaus: ráj tropických motýlů v centru Vídně

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 3. 2018 • Přečteno 5164x

Vídeňský Schmetterlinghaus je rájem „dva v jednom“ – tropickým rájem a rájem motýlů. Okouzlujících barevných stvoření tu žije kolem 500, račte vstoupit do jejich světa.

Vyberte si z našich zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Tropický motýl žije přibližně pouze 1–5 týdnů? Záleží na druhu.

V samém srdci Vídně se můžete ocitnout v motýlím ráji. V jednom z nejhezčích palmových secesních skleníků vznikl tropický prales, ve kterém se okouzlující motýli všech barev a velikostí cítí jako doma. Žije a létá jich tu přes 500 a jsou připraveni postarat se všem návštěvníkům o tu nejlepší společnost. K vidění jsou zde všechna motýlí stádia od larev až po obří krasavce – největší zde žijící druh může dorůst až do rozpětí křídel 30 cm. Oči přecházejí.

Motýli jsou snad nejpestřejší a nejněžnější živočichové zároveň, a když jich kolem vás budou na malém prostoru létat stovky, budete si připadat jako v ráji – a to doslova. Vídeňský ráj motýlů Schmetterlinghaus je navíc tak trochu dva v jednom – ráj motýlů a tropický ráj. Ve skleníku, který je zároveň historickým architektonickým skvostem, vyrostl tropický prales, kde se tropičtí motýli cítí nejkomfortněji.

Tropický prales v centru města

Ráj motýlů je umístěn v secesním palmovém skleníku Ráj motýlů je umístěn v secesním palmovém skleníku

Po vstupu do skleníku se ocitnete skutečně v jiném – tropickém světě. Budete obklopeni exotickými rostlinami i vodopády a jezírky a ocitnete se v prostředí, kde je 80% vlhkost. Teplota vzduchu je ve skleníku konstantně udržována mezi 26 a 35 0C.

Samotný skleník je architektonickým secesním skvostem, řadí se k nejhezčím palmovým skleníkům na světě. Byl postaven v těsné blízkosti Hofburgu, takže v něm s oblibou odpočívali už císař František Josef I. s císařovnou Sissi. Do skleníku se dostanete vstupem od jednoho z oblíbených vídeňských parků Burggarten.

Takřka na dohled budete mít okružní třídu Ringstraße se světoznámou budovou Vídeňské státní opery, vstup do slavné galerie umění Albertiny i do kavárny hotelu Sacher. Mimochodem kavárna se nachází i v prostorách skleníku, stejně tak jako obchod se stylovými suvenýry. 

Jak nalákat obřího motýla?

Nejlepší návnadou je pro motýly ovoce Nejlepší návnadou je pro motýly ovoce

Uvnitř Schmetterlinghausu žije a létá kolem 500 motýlů náležejícím přibližně ke 40 druhům. Největším motýlem je tu Attacus atlas, jehož samička může mít v dospělosti rozpětí křídel až 30 cm. Ani ostatní motýli ovšem nejsou žádní drobečci, mnozí z nich jsou velcí minimálně jako lidská dlaň.

Kdo se chce dozvědět o chovu tropických motýlů více, je ve Schmetterlinghausu na správné adrese. Součástí skleníku jsou totiž i informační tabule s přesnými popisy a obrázky popisující například to, jakými vývojovými cykly motýli před svým vylíhnutím procházejí. Stojí tu i speciální budka, ve které je možné vidět motýly v jednotlivých fázích jejich vývoje včetně housenek nebo napůl vylíhnutých jedinců.

Vylíhnutí motýli létají volně ve skleníku. Nemusíte mít strach, žádný z nich není jedovatý ani nijak člověku nebezpečný. Varovným signálem o tom, že motýl může být jedovatý, je jeho výrazně červená barva, potenciální nebezpečí ale hrozí pouze ptákům a dalším zvířatům.

Abyste si mohli motýly prohlédnout pěkně z blízka, nedělejte prudké pohyby a nesnažte se je zbytečně vyplašit. Perfektní detailní fotku motýla nejlépe pořídíte tak, že si počkáte, až si motýl přiletí smlsnout na ovoci. Ve skleníku jsou rozmístěné talíře s nakrájeným ovocem, nejčastěji s banány, pomeranči a jablky, ke kterým se motýli slétají a poté si na nich nerušeně dlouho pochutnávají.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/schmetterlinghaus/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024