Karlskirche: barokní skvost v centru Vídně

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 2. 2017 • Přečteno 9093x

Kostel založil roku 1713 císař Karel VI. jako projev díků za to, že Vídeň nepostihla morová epidemie.

Vyberte si z našich zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Tento barokní skvost najdete na Karlově náměstí. Jedná se o jeden z hlavních kostelů v centru Vídně. Byl založen v době vlády Karla VI. jako projev díků za odvrácení morové epidemie. Kostel má délku 80 metrů, šířku 60 metrů a zdobí jej kopule přes 72 metrů vysoká. Jak jeho název napovídá, je zasvěcen sv. Karlu Boromejskému.

Osobnost Karla Boromejského

S kostelem je spojena osobnost K. BoromejskéhoS kostelem je spojena osobnost K. Boromejského

Karel Boromejský byl jednou z největších církevních autorit 16. století. Narodil se v zámožné rodině v Lombardii na Boromejském hradě. Vzhledem k postavení svého strýce, který by krátkou dobu dokonce papežem, měl Karel otevřené dveře k rychlé církevní kariéře.

Už v mládí se stal majitelem kláštera a mohl studovat prestižní školu v Padově. Velmi rychle se o něm začaly šířit informace, že převážnou většinu svých peněz rozdává chudým. Dobrý vztah se strýcem a jeho osobní vlastnosti ho vynesly na post arcibiskupa milánského.

Miláně pak začal provádět velké církevní reformy, které vyústily v pokus o atentát na něj. Karel však přežil a do církevní činnosti se ponořil s ještě větší vervou. Mezi jeho největší zásluhy patří jeho aktivita v době morové epidemie. Zemřel ve věku 46 let na vyčerpání organismu a nedlouho po smrti byl prohlášen za svatého. Zobrazován je obvykle s orlím nosem a přísnou tváří, v oděvu kardinála nebo arcibiskupa.

Krátce z historie kostela

Kostel založil roku 1713 císař Karel VI. jako projev díků za to, že Vídeň nepostihla morová epidemie. Právě kvůli moru je zasvěcen Karlu Boromejskému. Při výběrovém řízení se kladl důraz na to, aby byl kostel reprezentativní, neboť se mělo jednat o místo, kam se bude chodit modlit císařská rodina. Stavba byla dokončena roku 1737 a od té doby nedošlo k žádným větším stavebním úpravám.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Interiéry a fasády

Reliéf nad hlavním vchodem ukazuje patrona Karla Boromejského jako symbol počestnosti a mravnosti. Dále je v kostele možné vidět scény ze života světce, a to ve formě obrazů, soch a ozdobných sloupů. V interiéru se nachází např. Herkulův sloup, který symbolizuje sílu a moc císařů.

Vchod stráží barokní andělé představující Starý a Nový zákon. Několikrát je zde Karel zobrazen při komunikaci s Pannou Marií. Jedním z architektů byl Joseph Emanuel Fischer, který se podílel také na slavném Schönbrunnu – proto můžeme u obou staveb najít společné prvky.

Praktické informace (2017)

Nádherná vyhlídka na Vídeň je z kopule kostelaNádherná vyhlídka na Vídeň je z kopule kostela

Kostel je možné navštívit od pondělí do soboty od 9 do 18 hodin. Pokud máte zájem vystoupat na kopuli, odkud je krásná panoramatická vyhlídka, pak vás tento pohled bude stát přibližně 8 eur. Zlevněné vstupné je za cca 4 eura a děti do 10 let mají vstup zdarma. Nejlépe se ke kostelu dostanete ze stanice metra Resselpark nebo z tramvajové zastávky Karlsplatz.

Nejbližší okolí

Karlskirche se nachází na okraji náměstí Karlsplatz a přímo před kostelem se rozkládá Resselpark. Karlsplatz je jedno z nejživějších náměstí v centru Vídně, na kterém stojí mnoho významných budov, např. Vídeňské muzeum či budovu Technické univerzity. Také jsou zde instalovány sochy významných hudebních skladatelů (Johannese Brahmse, Otto Wagnera), ale i jiných slavných osobností spojených s Vídní.

Park před kostelem je nazván podle chrudimského rodáka Josefa Ressela, který se proslavil hlavně vynálezem lodního šroubu. I když se ve Vídni ani nenarodil, ani zde nezemřel, byl mu tu odhalen pomník už roku 1863. V rodné Chrudimi se dočkal podobné pocty až o více než 60 let později.

Park je skutečnou oázou v centru rušné metropole. Samozřejmě je zde stále živo, ale kombinace zeleně s monumentální stavbou Karlskirche z něj dělá uklidňující, romantické místo.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/karlskirche/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024