Korutanská třída: centrální ulice rakouské metropole

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 3. 2017 • Přečteno 6154x

První zmínka o této ulici je z roku 1257, kdy se jmenovala Strata Carintianorum. Popsána byla jako obchodní cesta.

Vyberte si z našich zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Korutanská třída je hlavní, živou tepnou v samém srdci rakouské metropole. Patří mezi nejslavnější nákupní ulice na světě a můžeme zde pořídit prakticky všechno. Samozřejmě vzhledem k vynikající poloze je veškeré zboží zde prodávané dražší než v jiných částech města.

Vede od centrálního náměstí sv. Štěpána kolem Císařské hrobky až na Karlovo náměstí, které je centrem kulturního života. Na dosah je slavná vídeňská opera či galerie Albertina, stejně jako letní sídlo Habsburků Hofburg.

Trocha historie

První zmínka o této ulici pochází z roku 1257. Tehdy byla pojmenována Strata Carintianorum a popsána byla jako obchodní cesta. Podle některých zdrojů existovala Strata Carintianorum už daleko dříve. V každém případě vedla z centra města k jedné z bran v hradbách a potom ven z Vídně.

Už v 19. století byla ulice považována za obchodní třídu s možností nákupů v luxusních obchodech pro nejbohatší vrstvy. Bohužel se z této doby zachovalo velmi málo budov, neboť většina z nich byla, tak jako téměř celá metropole, zničena při bombardování za druhé světové války.

Roku 1974 se vzhled ulice změnil. Byla odsud odvedena veškerá doprava a ulice se stala pěší zónou. Od té doby slouží místním i turistům nejen jako místo pro nákupy, ale i k procházkám a tzv. korzování – a je stále plná lidí.

V současné době je to asi nejznámější vídeňská ulice a každý turista i návštěvník města sem zavítá, aby se minimálně podíval do výloh speciálních obchodů nebo si vypil šálek vídeňské kávy a ochutnal místní specialitu, Sachrův dort.

Kromě menších obchůdků místních či mezinárodních značek můžete obdivovat i historické budovy, které se podařilo velmi hezky opravit. Sídlí zde ty nejprestižnější a nejbohatší firmy. Sídlo na Korutanské třídě znamená velký respekt a uznání.

Na které památky se můžete těšit?

Palác EsterházyůPalác Esterházyů

Pokud půjdete z Karlova náměstí (stanice metra Karlsplatz), pak pěší zóna začíná u vídeňské opery, resp. u slavného hotelu Sacher. Tento hotel je proslulý tím, že jej založil pan Sacher, který také vymyslel recept na neméně slavný stejnojmenný dort. Ten si zde můžete dát i dnes. Stačí se posadit do místní kavárny nebo si nechat kousek dortu zabalit do ozdobné krabičky a dovézt jej jako klasický suvenýr z Vídně.

O kousek dál se nachází palác Esterházyů, v jehož historickém sále v současné době působí kasino. V čísle 19 pak sídlí obchodní dům Steffl, po jehož stěně jezdí panoramatický výtah do kavárny na jeho samý vrchol. Zde si můžete nejen v klidu vypít kávu, ale je odtud i nádherný výhled na pulzující ulici a kostel sv. Štěpána, který se nachází na konci pěší zóny.

Projdete-li některou z pasáží či průchodů, naleznete další zajímavá místa. V jedné z pasáží se nachází zimní rezidence prince Evžena, který zde roku 1736 zemřel. Tato budova s nádhernou reprezentativní fasádou a ozdobnými dveřmi slouží v současné době Federálnímu ministerstvu financí.

Pěší zóna končí na historickém náměstí s kostelem sv. Štěpána, na němž si můžete objednat projížďku kočárem nebo pokračovat v prohlídce pěšky a toulat se uličkami historického města.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Nákupní možnosti

Uvedený obchodní dům Steffl se zaměřuje hlavně na kosmetiku a drogerii. Najdete zde všechny vyhlášené mezinárodní značky. Na ulici také existuje několik menších obchůdků, kde můžete koupit další z klasických vídeňských suvenýrů, Mozartovy koule.

Ty obsahují čokoládu, marcipán a nugát, mají různé příchutě – a poslední dobou i tvary. Pravé jsou ale jen ty skutečně kulaté s obrázkem Mozarta na obalu. Zajímavostí je, že na místě, kde nyní stojí obchodní dům Steffl, slavný hudební skladatel v roce 1791 zemřel.

Dále je na této ulici mnoho možností k nákupu broušeného skla či křišťálu. Nabídka je skutečně široká a s dostatkem finančních prostředků si vždy vyberete výrobek přesně podle svých požadavků.

Kde se nachází a jak se sem dostat?

Kudy na Korutanskou třídu?Kudy na Korutanskou třídu?

Korutanská třída je centrální ulicí rakouské metropole a vůbec není těžké se sem dostat. Síť metra a hromadné dopravy vůbec je ve Vídni velmi hustá. Metro jezdí v krátkých časových intervalech a je přehledné i pro ty, kteří neovládají němčinu. Na Stephansplatz nebo na Karlsplatz, které třída spojuje, se dostanete vždy bez problémů.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/korutanska-trida/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024