Augustiniánský kostel: místo, kde se konaly svatby císařů a vznešených hostů

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 2. 2017 • Přečteno 7854x

Kostel založil roku 1327 vévoda Fridrich krásný pro řád augustiniánů.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Tento krásný katolický farní kostel se nachází na Josefském náměstí v centru Vídně blízko zimního sídla Habsburků – Hofburgu. Původní kostel bych postaven už ve 14. století v gotickém stylu, ale k zásadním úpravám interiéru došlo v 18. století. Kostel je zasvěcen sv. Augustinovi, proto je jeho oficiální název kostel sv. Augustina, ale běžně se mu říká augustiniánský kostel.

Pár slov o historii

Kostel založil roku 1327 vévoda Fridrich krásný pro řád AugustiánůKostel založil roku 1327 vévoda Fridrich krásný pro řád Augustiánů

Kostel založil roku 1327 vévoda Fridrich Krásný pro řád augustiniánů. Roku 1634 se změnil v císařský chrám a k modlitbám jej využívali pouze Habsburkové.

Pořádali v něm mimo jiné i svatby císařů nebo velmi vznešených hostů. Vdávala se zde Marie Terezie a svatbu zde měl i francouzský císař Napoleon Bonaparte, když si bral arcivévodkyni Marii Luisu. Asi nejznámější sňatek zde uzavřeli rakouský císař Franz Josef a vévodkyně Alžběta Bavorská, známá jako Sissi.

Čtení na podobné téma5 pikantních perliček Habsburků: nešťastné osudy, milovníci žen a pohlavní chorobyPřečíst

Řád augustiniánů

Tento řád, který hrál v minulosti významnou roli, vznikl spojením několika skupin poustevníků, kteří se řídili řeholí sv. Augustina. Největší rozkvět zaznamenali právě v období gotiky. Později se rozdělili na tzv. obuté augustiniány a bosé augustiniány. Oba řády působily jako žebravé, proto se od nich oddělil ještě proud kanovníků sv. Augustína. Augustiniánských klášterů najdeme stále dost, ale kostelů již tolik není.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Vlastní kostel

Kostel je vysoký 20 metrů a dlouhý 85 metrů. Hlavní loď je široká 11 metrů a zůstala téměř v původním stavu. Můžete zde obdivovat klasické prvky gotiky, jako např. lomené oblouky či vysokou klenbu. Vzhledem k blízkosti Hofburgu měli Habsburkové zájem vytvořit na tomto místě jeden velký komplex.

Jelikož se jedná o bývalý císařský chrám, je interiér velmi bohatě vyzdoben, což je částečně zásluhou osvíceného císaře Josef II., který v 18. století nechal kostel opravit, ale ponechal mu gotický ráz. Poslední úprava proběhla v roce 2004, kdy byl přestavěn hlavní oltář. Napravo od hlavního oltáře se nachází kaple, která obsahuje 54 stříbrných uren se srdci habsburských panovníků. Jejich těla jsou pochována v císařské kryptě.

Kostelní sbor

V kostele se nacházejí unikátní varhanyV kostele se nacházejí unikátní varhany

Jako každý jiný svatostánek, má i kostel svatého Augustina svoje varhany. Tyto jsou však obrovské a reprezentativní. Hraje na ně pět špičkových varhaníků. Kromě toho ještě vznikl kostelní sbor, který je poměrně známý. Každou neděli při bohoslužbě je tedy možné slyšet nádherné zpěvy různých oratorií a jiných církevních žánrů. Soubor má mnoho členů, včetně špičkových sólistů. I to je zřejmě jeden z důvodů, proč jsou nedělní mše tak silně navštěvovány.

Poloha kostela

Nachází se v samém srdci Vídně, téměř na náměstí Karslplatz, kde je i stanice metra. Toto náměstí je jakýmsi kulturním centrem města, najdete zde např. galerii Albertina či Vídeňskou státní operu. V těsné blízkosti stojí Národní knihovna a již zmíněný Hofburg.

Praktické informace

Kostel je veřejnosti běžně otevřen, a jak to bývá ve velké části Evropy, za vstup se neplatí. Fara nabízí i ubytování v těsné blízkost kostela. Jedná se o katolický chrám, takže zde platí stejná pravidla pro vstup a chování jako v kostelích v České republice.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/augustiansky-kostel/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024