Císařská hrobka: pohřebiště Habsburků v centru Vídně

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 3. 2017 • Přečteno 22197x

Hrobka je obrovská a není úplně snadné se v ní zorientovat. Pohřbívá se zde totiž od roku 1633.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Tato Habsburská hrobka je známa pod jménem „císařská“ nebo také „kapucínská“. Nachází se v samém centru Vídně pod kapucínským kostelem. Je zde pohřbeno celkem 146 příslušníků habsburské a habsbursko-lotrinské dynastie. Mezi nimi můžeme najít těla 12 císařů a 19 císařoven.

Hrobka je obrovská a není úplně snadné se v ní zorientovat. Pohřbívá se zde od roku 1633 a dosud poslední Habsburk, jehož tělo sem bylo uloženo, je Otto von Habsburk, syn posledního císaře Karla I. Zemřel roku 2011.

Vzhledem k rozsáhlosti prostoru pod kostelem a k obrovskému počtu zde pohřbených byla hrobka od svého založení roku 1633 mnohokrát rozšiřována a v současné době je rozčleněna do několika menších místností – podle období, kdy jednotliví panovníci a další významní příslušníci uvedeného rodu žili.

Zajímavostí je, že už v roce 1909 byl do všech prostor zaveden elektrický proud. Současné podoba je z 60. let minulého století, kdy proběhla zatím poslední přestavba a přístavba.

Interiér kapucínského kostelaInteriér kapucínského kostela

Hrobka zakladatelů

Nejstarší část se nazývá Andělská hrobka. Je to malý pravoúhlý prostor, ve kterém jsou pochováni pouze Anna Tyrolská a Matyáš Habsburský, kteří zemřeli ještě před jeho vybudováním. Jejich srdce jsou, tak jako u ostatních Habsburků, uložena jinde.

Leopoldova hrobka

Naopak nejmladší místnost, z roku 1960, se vyznačuje tím, že sem byly přesunuty dětské rakve, které byly původně umístěny v hrobce zakladatelů. Tento prostor je velký, proto v jednotlivých rozích můžete vidět i srdce některých Habsburků. Kromě dětí jsou zde pohřbeny např. císařovna Marie Anna Španělská nebo císař a český král Ferdinand III. A samozřejmě císař Leopold, po němž je hrobka pojmenována.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Karlova hrobka

Nachází se přímo pod kněžištěm kostela a obsahuje ostatky mnohých příslušníků Habsburského rodu, např. římského císaře Leopolda I. či Karla VI, otce Marie Terezie. Jejich srdce jsou uložena v hrobce srdcí v augustiniánském kostele a jejich vnitřnosti se nacházejí ve Vévodské hrobce Svatoštěpánské katedrály. Speciálně hrobka Karla VI. je nádherně zdobena v barokním stylu a je velmi reprezentativní.

Hrobka Marie Terezie

Západně od Karlovy hrobky se nachází rokokový sál s kopulí ozdobenou freskami. V centrální části najdeme sarkofág s pozůstatky Marie Terezie a jejího manžela. Hned vedle jsou pochovány jejich děti. V této místnosti je uloženo i tělo hraběnky a dvorní dámy císařovny, což je jediná zde pohřbená osoba, která není z Habsburského rodu.

Ferdinandova hrobka

Tento prostor pochází z doby rekonstrukce klášterních sklepů v polovině 19. století. Přímo uprostřed místnosti je umístěn Ferdinandův sarkofág. Z důvodu nedostatku místa bylo nutné přistoupit k úpravám a jména dalších 37 zde pohřbených jsou napsána na čtyřech mramorových deskách.

Další hrobky

Hrobka princezny SisiHrobka princezny Sisi

Můžeme zde najít i Františkovu hrobku, která obsahuje 5 sarkofágů – císaře Františka a jeho čtyř žen. Zajímavá je i Toskánská hrobka z 19. století či Nová hrobka ze 20. století. Návštěvníci většinou zavítají do hrobky Františka Josefa, který je zde pochován se svojí manželkou Alžbětou Bavorskou, známou jako Sissi, a se dvěma ze svých čtyř dětí.

Tento prostor byl vybudován k šedesátému výročí korunovace Františka Josefa. Součástí císařské hrobky je i kaple.

Jak se k hrobce dostanete?

Najdete ji na ulici Tegetthoff přímo v centru metropole, nedaleko od galerie Albertina i od centrálního náměstí sv. Štěpána. Můžete jet metrem na stanici Stephansplatz nebo dojet až na místo autobusem do stanice Plankengasse.

Otevírací doba a vstupné (2017)

Otevřeno je každý den od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek se otvírá už v 9 ráno. Je možné si předem objednat komentovanou prohlídku v němčině či v angličtině. Vstupné pro dospělého činí v sezoně 7,50 eur, mimo sezonu 5,50 eur. Existuje zde dobře propracovaný systém slev, např. rodinné vstupné, sleva pro studenty, pro držitele Vídeňské karty a další.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cisarska-hrobka-ve-vidni/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024