Sídlo rakouského parlamentu: budova, ve které dosud zasedají poslanci

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 3. 2017 • Přečteno 7854x

Přímo před budovou se tyčí monumentální socha s fontánou pojmenovaná po řecké bohyni Pallas Athéně.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Jedná se o budovu v centru Vídně, ve které dosud zasedá rakouský parlament, umístěnou na vnitřním okruhu, na Ringstrasse, nedaleko od Hofburgu a od Justičního paláce. Stavba původně sloužila pro zasedání dvoukomorového parlamentu rakouské části rakousko-uherské monarchie. Sídlo parlamentu se vždy skládalo ze dvou propojených budov.

Trocha historie

Důležité bylo, aby všechny stavební prvky byly v harmoniiDůležité bylo, aby všechny stavební prvky byly v harmonii

Základní kámen byl položen roku 1874 a stavba byla dokončena v roce 1883. Důležité bylo, aby všechny stavební prvky byly v harmonii, a to nejen zvnějšku, ale i vybavení, jako sochy, malby či nábytek. Po dokončení stavby jmenoval císař František Josef I. hlavního architekta Theophila Hansena baronem.

Tak byl císař s jeho prací spokojen. Jako celé město, i budova parlamentu byla za druhé světové války velmi silně poškozena, ale naštěstí se podařilo ji zrekonstruovat do podoby, jakou měla na počátku 20. století.

Kromě toho, že zde zasedají rakouští poslanci, budova slouží i jako místo, kde se konají významné státní ceremoniály. Nejvýznamnější z nich jsou například přísahy nově zvolených rakouských prezidentů či proslovy představitelů státu při oslavě státního svátku, 26. 10.

Exteriér

Architekt baron von Hansen navrhl a realizoval stavbu v klasicistním stylu, s tím, že měla připomínat slavné antické stavby. To bylo koncem 19. století obvyklé. Hansen působil v Athénách, proto byl pro tuto zakázku vybrán. Původním plánem bylo postavit dvě samostatné budovy pro každou komoru zvlášť, ale nakonec se od tohoto projektu ustoupilo.

Sídla obou komor spojuje jedna velká hala ve středové části. Zajímavý je původní štít, na kterém jsou vyobrazeny symboly dvanácti provincií rakousko-uherské monarchie. Součástí areálu jsou i sloupy v korintském stylu. Celkový záměr, aby budova byla v antickém stylu, byl realizován a podařil se.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Interiéry stavby

Hlavní vchod s portálem je přesnou kopií jedné z bran na AkropoliAthénách. Ve vestibulu se nachází několik sloupů v antickém stylu. Stěny jsou z mramoru a ve výklencích můžeme najít sochy řeckých bohů – Dia, Héry, Athény a dalších.

Další místností je tzv. Sloupová hala, která je dlouhá asi 40 metrů a široká 23 metry. Nachází se zde 24 mramorových korintských sloupů, které jsou dokonce pozlaceny třiadvacetikarátovým zlatem. V hale jsou instalovány alegorie vyjadřující povinnosti zákonodárců.

Neméně významnou místností je sídlo Federálního shromáždění, ve kterém se konají největší státní ceremoniály. Hala byla původně koncipována pro 364 poslanců, ale nyní je zde prostor pro 516 zákonodárců. Kromě prostor pro vlastní zasedání se zde nacházejí ještě dva balkony ve stylu antického divadla. První patro je určeno pro diplomaty, další státníky a novináře, druhé slouží veřejnosti.

Vzhledem k tomu, že se zde nachází více než 100 místností, není možné je všechny popsat. Všechny jsou však architektonicky zajímavé, a pokud se vám naskytne příležitost budovu navštívit, určitě to stojí za to. I proto, že zde jako poslanec působil i T. G. Masaryk, pozdější prezident Československa.

Nejbližší okolí

Monumentální socha s fontánou pojmenovaná po řecké bohyni Pallas AthéněMonumentální socha s fontánou pojmenovaná po řecké bohyni Pallas Athéně

Přímo před budovou se tyčí monumentální socha s fontánou pojmenovaná po řecké bohyni Pallas Athéně. Ta byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Čtyři postavy ležící u nohou bohyně představují čtyři největší řeky rakousko-uherského impéria.

Po stranách se nachází několik amorů a delfínů. Sochy dvou žen představují legislativu a exekutivu. Zajímavé je, že Athéna je oděna ve starořeckém brnění s helmicí, v levé ruce drží kopí a v pravé antický symbol vítězství nazývaný niké.

Celý areál je obklopen zelení, v blízkosti se nachází Dvorní divadlo nebo budova vídeňské radnice. Pokud máte zájem se k parlamentu podívat, pak nejlepší je využít metro a vystoupit buď na stanici Herrengasse či Rathaus. Je to od obou stanic přibližně stejně daleko. Nebo lze jet tramvají – zastávka nazvaná Stadiongasse/Parlament je přímo před hlavním vchodem.

Exkurze s průvodcem

Bez větších problémů je možné objednat si cca hodinovou prohlídku budovy s průvodcem. Ta probíhá v němčině nebo v angličtině a cena pro dospělého činí asi 5 eur.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sidlo-rakouskeho-parlamentu/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024