Burgtheater: jedna z nejvýznamnějších německojazyčných scén na světě

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 3. 2017 • Přečteno 5857x

Vzhledem k významu a věhlasu divadla se zde hrají většinou velmi slavná díla největších dramatiků současnosti i minulosti.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Burgtheater – doslova Hradní divadlo – je v češtině Dvorní divadlo ve Vídni. V současné době působí jako rakouské národní divadlo a patří mezi nejvýznamnější německojazyčné scény na světě. Má svůj charakteristický styl a jazyk.

Pro Rakušany je to pojem. Mezi základní povinnosti každého z nich patří aspoň jednou za život Burgtheater navštívit. Je to hluboký umělecký zážitek, a pokud jedete do Vídně za kulturou, pak určitě zajděte do Opery a do tohoto divadla. Vídeň jako město valčíků je někdy prezentována i jako město kultury.

Trocha historie

Divadlo bylo založeno v období vlády císařovny Marie Terezie, v roce 1741, kdy panovnice projevila zájem o kulturní scénu v blízkosti svého sídla. Její syn, císař Josef II., tuto scénu přejmenoval na Německé národní divadlo. Měly zde premiéru některé Mozartovy opery, mezi nimi i Figarova svatba. Roku 1888 bylo divadlo přestěhováno do nové budovy na Ringstrasse, která je v klasicistním stylu.

V období druhé světové války scéna sloužila nacistické propagandě. Inscenovala například nechvalně proslulou antisemitskou úpravu Kupce benátského. Na konci války byla budova, tak jako téměř celá Vídeň, poničena spojeneckými nálety. Rekonstrukce byla dokončena roku 1955, od kdy je možné zde zhlédnout to nejlepší z činohry, opery i baletu.

Na jaký repertoár se můžete těšit?

V divadle se těšte na slavná dílaV divadle se těšte na slavná díla

Vzhledem k významu a věhlasu divadla se zde hrají většinou velmi slavná díla největších dramatiků současnosti i minulosti. V repertoáru najdete díla Williama Shakespeara či Samuela Becketta. Z modernějších autorů můžeme jmenovat díla Franze Kafky, ale najdeme zde i antická dramata.

Představení je možné navštívit každý den, s výjimkou divadelních prázdnin. Ne vždy je však nabízena „klasika“. Každý měsíc divadlo nabízí monology nebo rozhovory poukazující na současné problémy. Samozřejmostí jsou i koncerty či baletní představení, která však nebývají příliš často.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Praktické informace (2017)

Ve 21. století je standardem kupovat vstupenky online. To samozřejmě Burgtheater nabízí na svých webových stránkách, ale přímo v divadle je otevřena pokladna pro ty, kteří neumí nebo nechtějí nakupovat po internetu. Kasa je otevřena od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu, v neděli a ve svátek potom od 9 do 12 hod.

V období letních prázdnin bývá otevírací doba zkrácena, resp., pokud jsou divadelní prázdniny, je zcela zavřeno. Vstupenky se dají rezervovat i telefonicky. Cena vstupenek se liší podle představení, a samozřejmě podle sedadla. Nejvyšší cena bývá v pátek, v sobotu nebo v den premiéry, ale téměř nikdy nepřekročí 61 eur.

Standardní lístky jsou v rozmezí 20–40 eur. Cena za sedadla na bočních stranách, ze kterých není dobře vidět, může klesnout až na 7 eur. Pokud ale přijedete za kulturou z Čech, určitě se nedoporučuje kupovat nejlevnější vstupenky. Neměli byste z toho ten pravý umělecký zážitek.

Pokud máte zájem obdivovat nádhernou architekturu divadla a seznámit se blíže s jeho historií, pak je možné rezervovat si komentovanou prohlídku s průvodcem. Při prohlídce si prohlédnete impozantní schodiště s krásnými obrazy na stěnách nebo busty slavných dramatiků a portréty současných rakouských herců.

Součástí prohlídky jsou i technické prostory. Exkurze trvá cca 50 minut a stojí 7 eur pro dospělého. Senioři a studenti mají slevu. Komentář je v němčině nebo v angličtině.

Jak se k divadlu dostat?

Divadlo má své vlastní parkovištěDivadlo má své vlastní parkoviště

Divadlo se nachází na jedné z hlavních vídeňských ulic, na Universitätring, přímo naproti radnici, asi kilometr od centrálního náměstí Stephansplatz. Pokud pojedete metrem, nebližší stanicí je Herrengasse. Přímo před budovou divadla se nachází tramvajová zastávka Rathausplatz/Burgtheater.

Je možné přijet vlastním autem a zaparkovat na divadelním parkovišti. Když pojedete po vnitřním okruhu (Opernring, Burgring, Universitätring), nemůžete tuto dominantu minout.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/burgtheatre/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024