Hora Kehlstein: nachází se v jedné z nejkrásnějších lokalit Evropy a je neodmyslitelně spjata s Orlím hnízdem

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 10. 2019 • Přečteno 5986x

Věhlasná hora Kehlstein je součástí Berchtesgadenských Alp, jež leží v nadmořské výšce 1881 metrů pod vrcholem masivu s názvem Göll.

Vyberte si z našich zájezdů do Orlího hnízdaZobrazit zájezdy

Překrásný výhled na Berchtesgadenské Alpy se vám naskytne z hory Kehlstein, která se nachází v jedné z nejkrásnějších lokalit Evropy, ležící poblíž městečka Berchtesgaden.

Zajímavější než hora samotná je však nechvalně proslulá budova honosné horské chaty známá pod názvem Kehlsteinhaus neboli Hitlerovo Orlí hnízdo, tyčící se hrdě na jejím úzkém vrcholku v nadmořské výšce 1 834 metrů.

Hora Kehlstein

Na vrcholu horyNa vrcholu hory

Věhlasná hora Kehlstein je součástí Berchtesgadenských Alp, jež leží v nadmořské výšce 1881 metrů pod vrcholem masivu s názvem Göll. Její skalnatý ostroh naleznete západně od hlavního vrcholu Hoher Göll, vysoko nad útočištěm Obersalzberg poblíž městečka Berchtesgaden

Pěšky nebo autobusem

Hora Kehlstein rozhodně nepatří mezi obyčejné oblé kopečky, které zdoláte levou zadní, naopak se jedná o jedno z nejméně přístupných míst Berchtesgadenských Alp, kam se můžete vydat buď pěšky, nebo speciálně upravenými autobusy z parkoviště v Obersalzbergu. Přestože zde vede silnice, která překonává při 800 výškových metrech úctyhodnou skalní stěnu, auta na ni nesmí.

Pokud se rozhodnete vyrazit po svých, počítejte, že se v rámci 3,5hodinové trasy trošku zapotíte, stojí to však za to. Pokud se vám ale z nějakého důvodu pěšky jít nechce, nemusíte litovat, i cesta autobusem má své kouzlo, navíc se zde dozvíte mnoho zajímavých informací.

Autobus vás doveze k horské chatě Adolfa Hitlera, odkud je to na vrchol hory Kehlstein zhruba 45 minut normální chůzí. Výhodou je, že na vrchol hory pokračuje jen malá část návštěvníků, a tak se nemusíte bát davů turistů. 

Horská chata, útočiště Adolfa Hitlera

Na hoře se nachází horská chata Adolfa HitleraNa hoře se nachází horská chata Adolfa Hitlera

Ať už vyrazíte pěšky, nebo autobusem, rozhodně stojí za návštěvu horská chata Adolfa Hitlera, která nese neoficiální název Orlí hnízdo. Orlí hnízdo bylo horské útočiště Adolfa Hitlera a jeho nejvěrnějších spolupracovníků.

Jedná se o projekt říšského ministra Martina Bormanna, který jej věnoval nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi jako dárek k jeho 50. narozeninám. Paradoxem je, že samotný Hitler zde byl pouze párkrát, neboť měl strach z výšek.

Stavba s komplikovanou historií 

Horská chata je však jen pouhou částí toho, co se pod názvem Orlí hnízdo v minulosti skrývalo. Jednalo se totiž o celý komplex budov, které byly vzájemně propojené podzemními tunely a štolami.

O tom, že to byl projekt opravdu náročný, svědčí i fakt, že kromě stavby samotné zahrnoval také vybudování přístupové silnice z horské vesničky Obersalzberg, vjezdového tunelu vysekaného v útrobách skály a v neposlední řadě postavení výtahu. 

Magnet na turisty

Výhledy do širokého okolíVýhledy do širokého okolí

Faktem je, že stavba, která má za sebou poměrně komplikovanou historii, se nachází v jedné z nejkrásnějších lokalit Německa a je v současnosti ohromným magnetem na turisty, kteří sem v hojném počtu přicházejí. Nachází se zde volně přístupná restaurace, kde si můžete odpočinout.  

Nenechte si ujít nádhernou panoramatickou cestu

Určitě doporučujeme vyrazit až na vrchol hory Kehlstein, kam od chaty vede nádherná panoramatická cesta, která začíná nad Orlím hnízdem. Stačí když jednoduše půjdete dál a po zhruba 150 metrech po pravé straně narazíte na nenápadnou okružní cestu, která nabízí spousty krasných výhledů, laviček s minimem turistů.

Z vrcholu hory Kehlstein se vám pak naskytne jeden z nejkrásnějších a nejlepších výhledů na Berchtesgadenské Alpy, národní park Berchtesgaden, horský masív Watzmann, jezero Königssee a mnoho okolních vesniček.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Německo (Orlí hnízdo)

Hitlerovo alpské sídlo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Orlího hnízda

Zájezdy do Orlího hnízda

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hora-kehlstein/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024