Ammergauské Alpy: půvabná městečka, zajímavá místa a bílé vrcholky hor

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 5. 2018 • Přečteno 4041x

Tato část nejvyššího evropského pohoří je nazvána podle řeky Ammer, která geograficky tvoří severní a východní hranici tohoto území.

Vyberte si z našich zájezdů do BavorskaZobrazit zájezdy

Ammergauské Alpy jsou součástí celého alpského pohoří. Pro ty, kteří mají rádi letní turistiku, jsou pak s těmito horami svázaná významná města pod nejvyšší horou Evropy. Mont Blanc je zřejmě největším lákadlem pro turisty.

Ammergauské Alpy

Tato část nejvyššího evropského pohoří je nazvána podle řeky Ammer, která geograficky tvoří severní a východní hranici tohoto území. Na západě pohoří vymezuje řeka Lech a malebné jezero Forggensee.

Sousední masivy na jihu se nazývají Wetterstein a Lechtalské Alpy. Ammergauské Alpy zasahují jak do Bavorska, tak do Tyrolska, které je spolkovou zemí Rakouska. Téměř tři čtvrtiny tohoto území však náleží Bavorsku. Jedná se o tzv. Severní vápencové Alpy.

Charakteristika pohoří

Nádherné výhledy do okolíNádherné výhledy do okolí

Ammergauské Alpy se geograficky člení na 8 menších celků, jejichž názvy jsou však pro laiky většinou neznámé. Několik nejvyšších vrcholů přesahuje hranici 2 000 m n. m. Nejvyšší horou je Daniel s výškou 2 340 metrů. Všechny tyto vrcholky se nacházejí v jižní části pohoří.

Na severu naleznete spíše travnaté kopce a zalesněné hřebeny. Jakmile ale budete postupovat směrem k jihu, setkáte se s drsnějšími scenériemi, a hlavně s vrcholky velmi zajímavých tvarů, což způsobuje majoritní výskyt vápence. Některé vrcholové partie mají typickou bílou barvu, podle níž bezpečně poznáte, že se jedná o vápencové pohoří.

Na území Ammergauských Alp naleznete také velké množství řek a vodních ploch. Krom velkých řek jako Ammer a Lech zde protéká několik údolních potoků, a zejména na západě se nachází i ledovcová jezera. Kromě již zmíněného Forggensee stojí za zmínku ještě o něco menší Banwaldsee. 

Pokud pojedete po silnici číslo 17 z města od severu směrem k městu Fussen a k rakouským hranicím, jistě budete mít zájem často zastavovat a dělat fotografie přírodních scenérií. Kromě nich ještě na cestě potkáte i několik „pohádkových“ zámků. Můžeme jmenovat např. proslulý Neuschwanstein.

Oblíbené cíle cestovatelů

Prakticky středem pohoří prochází silnice, která vede přes sedlo Ammersattel, které je jakousi vstupní branou do Německa. O kousek dál leží turisty vyhledávaný zámek Linderhof. Na západě území Ammergauských Alp leží perla tohoto území, město Schwangau, na jehož katastru se nacházejí dva skvosty – zámky Neuschwanstein a Hohenschwangau.

V okolí je možné v zimě využít mnoho vleků a sjezdových tratí a hezky si zalyžovat. Mezi další zimní střediska patří Oberammergau nebo známější olympijské město Garmisch-Partenkirchen, které leží ve východní části pohoří. Pro Čechy může být překvapivé, že na rozdíl od českých hor je na tomto území velmi málo horských chat.

Chodí se zde pouze na jednodenní túry a je třeba si jídlo a pití brát s sebou. Jedná se o turisticky zajímavou oblast, která ale nemá vybudovanou letní infrastrukturu, jako třeba Krkonoše.

Zámek Linderhof

Zámek LinderhofZámek Linderhof

Této oblasti dominuje zejména zámek Neuschwanstein, popř. Hohenschwangau, ale trochu neprávem v jejich stínu stojí zámek Linderhof. Ten se nachází v blízkosti městečka Ettal, v němž můžete navštívit dosud funkční klášter.

Linderhof pochází přibližně ze stejného období jako nedaleké zámky, tedy z 19. století. Jedná se o stavbu, kterou nechal postavit král Ludvík II. V porovnání s dalšími „jeho“ zámky je tento o poznání komornější.

Má v podstatě pouze 4 funkční místnosti. Vlastní zámek stojí za vidění, ale zajímavější je krajinná zahrada a park, které pokrývají plochu téměř 50 hektarů. V zahradě je několik menších zajímavých budov.

Garmisch-Partenkirchen

Garmish-PartenkirchenGarmish-Partenkirchen

Toto město znají zejména lyžaři a zájemci o tento druh sportu. Roku 1936 se zde konaly zimní olympijské hry, které místo proslavily. Od té doby se zde konalo mnoho dalších velkých sportovních událostí.

Několikrát zde proběhlo Mistrovství světa v alpském lyžování a každoročně se tady koná závod ve skocích na lyžích, který je součástí Turné čtyř můstků. Poslední skokanský můstek byl slavnostně otevřen 21. 12. 2017.

Město má necelých 30 000 obyvatel a jezdí odsud zubačka pod nejvyšší vrchol Německa Zugspitze, který měří 2 962 m n. m. Tato hora už sice geograficky nepatří do pohoří Ammergauských Alp, ale kdo by se na tomto krásném místě staral o geografii.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Bavorsko)

Bavorsko pro fajnšmekry

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bavorska

Zájezdy do Bavorska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ammergauske-alpy/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024