Berchtesgaden: typické alpské městečko pod Orlím hnízdem

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 8. 2019 • Přečteno 14017x

V okolí města se nachází několik turistických lákadel, jako je dokumentační středisko Obersalzberg či jezero Königssee.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do Orlího hnízdaZobrazit zájezdy

Bavorské Alpy patří díky pohádkově krásné přírodě k oblíbeným turistickým cílům. Právě zde, kousek od rakouského Salzburgu, leží horské městečko Berchtesgaden, které je vstupní bránou do stejnojmenného národního parku Berchtesgaden, založeného v roce 1978.

Historie města

Historie sahá až do roku 1102Historie sahá až do roku 1102

Zpočátku nezávislé městečko, jehož historie sahá až do roku 1102, se proslavilo díky bohatým ložiskům soli, která se zde nacházela. Tento objev však způsobil, že se městečko stalo terčem zájmu hned několika okolních zemí. Nadvláda Francie i Rakouska byla ukončena až v roce 1810, kdy bylo území vráceno pod bavorskou vládu.

Není tedy žádným překvapením, že jednou z oblíbených místních atrakcí města je místní Solný dům a Starý solivar, kde máte jedinečnou možnost zjistit, jak se dříve těžila a zpracovávala sůl. Zažijete si zde jízdu důlním vláčkem, dřevěnou skluzavku a uvidíte i podzemní solné jezero.

Městečko Berchtesgaden

Berchtesgaden je typické alpské městečkoBerchtesgaden je typické alpské městečko

Kouzlo berchtesgadenského údolí objevil i samotný Adolf Hitler, když v roce 1923 přebíral moc v Německu. Není tedy divu, že bylo dlouhou dobu městečko Berchtesgaden více než kterékoli jiné spojené s nacistickým režimem. Nutno ovšem podotknout, že to byl právě on, kdo místo znevážil a trvalo pak mnoho let, než se po druhé světové válce místo opět postavilo na nohy a turisté se sem opět začali vracet.

Dnes je malebným městečkem s typickou alpskou architekturou, které má několik hlavních ulic a náměstí, jež stojí za prozkoumání. Malebnost místa umocňují fresky, které zdobí mnoho zdejších horských domů. Historickým centrem a hlavním náměstím je náměstí, jež ohraničuje dlouhý dům s podloubím, zámek a kostel sv. Petra a Jana, který byl v roce 1813 přestavěn na letní sídlo Wittelsbachů.

Okolí městečka

Okolí má rozhodně co nabídnoutOkolí má rozhodně co nabídnout

V okolí města se nachází několik turistických lákadel, jako je dokumentační středisko Obersalzberg či jezero Königssee, které je nejvýše položeným jezerem v Německu. Nejzajímavější atrakcí je však honosná horská chata tyčící se na úzkém vrcholku hory Kehlstein v nadmořské výšce 1834 metrů, známá pod názvem Kehlsteinhaus neboli „Hitlerovo Orlí hnízdo“.

Čtení na podobné témaOrlí hnízdo: Hitlerovo idylické sídlo a symbol „velikášství“ Třetí říšePřečíst

Jedná se o projekt říšského ministra Martina Bormanna, nacistického pohlavára, který jej věnoval Adolfu Hitlerovi jako dárek k jeho 50. narozeninám. Paradoxem je, že samotný Hitler zde byl pouze párkrát, neboť se bál výšek, v mnohem větší oblibě jej měla jeho milenka a později i manželka Eva Braunová.

Orlí hnízdo nebyla jenom Hitlerova chata, ale jednalo se o komplex budov spojených podzemními chodbami, které vznikly na místě horské vesnice Obersalzberg. Stavba, která má za sebou komplikovanou historii, se nachází v jedné z nejnádhernějších lokalit Německa.

Nachází se zde restaurace a z vrcholu hory Kehlstein se vám naskytne jeden z nejkrásnějších a nejlepších výhledů na alpské vrcholky, národní park Berchtesgaden, jezero Königssee a mnoho okolních vesniček.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Německo (Orlí hnízdo)

Hitlerovo alpské sídlo

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Orlího hnízda

Zájezdy do Orlího hnízda

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/berchtesgaden/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024