Kostel Wieskirche: rokoková stavba ve vesničce Weis

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 5. 2018 • Přečteno 3529x

Kostel je pro veřejnost otevřen v letním období denně od 8 do 20 hodin.

Vyberte si z našich zájezdů do BavorskaZobrazit zájezdy

Vesnička Wies se nachází v Bavorsku, v regionu nazvaném Pfaffenwinkel. Ten naleznete na území mezi řekami Ammer, Lech a Loisach. Na severní straně je tento region ohraničen Starnberským jezerem a na jihu postupně přechází do Ammergauských Alp.  Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl zapsán kostel ve Wies (Wieskirche).

Oválný rokokový kostelík

Nádherné stropyNádherné stropy

Kostel Wieskirche se oficiálně česky jmenuje Poutní kostel sv. Josefa u bičovaného spasitele ve Wies. Jedná se o rokokový kostel, který se nachází v malé vesničce Wies na katastru větší obce Steingaden. Současná budova má oválný tvar a pochází ze 40. let 18. století.

Předtím na návrší stávala jen malá kaple. Roku 1754 byl kostel vysvěcen. Dosud náleží mezi nejvýznamnější poutní místa celého středoevropského regionu. Každoročně ho navštíví velké množství poutníků i turistů. Zároveň se jedná i o jednu z nejslavnějších německých rokokových staveb. Není tedy divu, že roku 1983 je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Otevírací doba a interiéry

OltářOltář

Kostel je pro veřejnost otevřen v letním období denně od 8 do 20 hodin. V zimě je otevírací doba kratší, sice si můžete návštěvu naplánovat už na osmou hodinu, ale zavírá se už v 17 hod.

Jeho interiéry vás zřejmě překvapí. V tak malé obci, jako je Wies, byste určitě takový skvost nečekali. Zvenku areál vypadá skoro obyčejně, jako trochu větší kostel, ale když se k němu blížíte, vidíte, že je poměrně dost velký. Prakticky celý prostor vnitřní části kostela pokrývají nádherné malby, které jsou jedním z hlavních důvodů pro návštěvu i pro zapsání na UNESCO.

Už na první pohled vás upoutá velkolepě zpracovaný oltář, který v případě dobrého osvětlení jakoby září. Zajímavé jsou i varhany. V kostele je velmi dobrá akustika, proto se zde často konají různé koncerty.

V žádném případě nezapomeňte zvednout hlavu a podívat se na strop. Stropní malba je úchvatná. Jelikož se jedná o rokokovou stavbu, místní stavitelé, kterými byli bratři Zimmermannové, si na výzdobě dávali hodně záležet.

Kde jej najdete?

Interiéry kostelíkuInteriéry kostelíku

Samotný kostel nestojí na návsi, ale poněkud stranou vesnice. Pokud se vám podaří přijet v době, kdy zde nejsou fronty turistů ani poutníků, ucítíte jakéhosi génia loci tohoto romantického místa.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Bavorsko)

Bavorsko pro fajnšmekry

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bavorska

Zájezdy do Bavorska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-wieskirche/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024