Zámek Hohenschwangau: majestátní krasavec jižního Bavorska

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 5. 2018 • Přečteno 5220x

Zámek Hohenschwangau se nachází v katastru nevelké obce Schwangau a už na první pohled působí majestátně.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

V Bavorsku se nachází nejen klášter Ettal či slavný pohádkový zámek „šíleného krále“ Neuschwanstein, ale prakticky naproti této nádherné stavbě se tyčí podobný zámek nazvaný Hohenschwangau. Vzhledem k malé vzdálenosti mezi těmito stavbami je Hohenschwangau poněkud ve stínu slavnějšího zámku, ale v každém případě také stojí za návštěvu.

Je vidět už z daleka

Zámek uvidíte už z dalekaZámek uvidíte už z daleka

Zámek Hohenschwangau se nachází v katastru nevelké obce Schwangau a už na první pohled působí majestátně. Tyčí se nad vesnicí a je vidět z daleka. Záleží na tom, z které strany k němu přijíždíte, ale v některých místech se objevují skutečně nádherné přírodní scenérie.

Výlet na zámek můžete spojit s procházkou v přírodě a navštívit nedaleký Schwanseepark. Jedná se o překrásné místo v podhůří Alp. Většinou máme tyto velehory spojené s Rakouskem či Švýcarskem, ale i Bavorsko má svá nádherná romantická místa.

Smutná novodobá historie zámku

Zmínky o hradu na tomto místě jsou již z 12. století. Tehdy byl známý pod názvem Schwanstein a patřil šlechticům ze Schwangau. Současná stavba je však o hodně mladší, z první poloviny 19. století. Ruiny původního hradu nechal přestavět tehdejší korunní princ, pozdější král Maxmilián II. roku 1832. Zámek byl tedy vystavěn v novogotickém slohu.

Na projektu se vystřídalo několik architektů, kteří pracovali velmi intenzivně a poctivě, proto se zámek uchoval do dnešních dnů v téměř původním stavu. V minulosti sloužil jako letní sídlo královské rodiny, na němž byl mj. vychováván Ludvík II. Jeho matka Marie Bavorská zde žila až do své smrti.

Zajímavá je i novodobá historie, neboť 6. 11. 2005 byl zámek vykraden. Zloději vypáčili vstupní dveře a pronikli do prvního patra, kde z vitrín odcizili cca 100 vyznamenání.

Škoda byla odhadnuta na 10 000 eur, protože se jednalo o vyznamenání rodiny Wittelsbachů, kteří zde mají trvalou výstavu řádů a ocenění. Překvapivé je, že ačkoli se bezprostředně po násilném vniknutí do objektu spustil alarm, zloděje se nepodařilo zastavit.

K zámku patří i uvedený Schwanseepark, který byl navržen zároveň se zámkem, ale v současné době zde není klasický zámecký park, ale spíše něco mezi přírodním parkem a lesem.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Kde jej najdete?

Jak se k němu dostanete?Jak se k němu dostanete?

Zámek Hohenschwangau se nachází nad obcí Schwangau v jižním Bavorsku jen několik kilometrů od rakouských hranic. Nejlepší je jet silnicí číslo B 17, vesnice leží nedaleko většího města Fussen. V blízkosti místa je i velké jezero Forggensee.

A samozřejmě po cestě často uvidíte směrovky na Neuschwanstein, který je přeci jenom o něco slavnější. Ale ukazatele na Schwangau či Hohenschwangau uvidíte po cestě od Fussenu a pochopitelně i z opačné strany.

Interiéry zámku

Jelikož se jedná o stavbu, která nemá příliš velkou historickou hodnotu, odborníci zde nenajdou žádné cenné předměty. Interiéry jsou ale velkolepé a možná do určité míry i trochu kýčovité.

Zjednodušeně se dá říci, že je tento zámek méně výstavní Neuschwanstein, ale laikovi budou připadat oba interiéry podobné. Hlavní je zde široké spektrum barev, velké kontrasty a přesycené malby.

Praktické informace

Zámecká fontánaZámecká fontána

Velmi důležitá informace je, že vstupenky je možné koupit v informačním centru Hohenschwangau, ve kterém se prodávají lístky do tohoto zámku, do zámku Neuschwanstein i do Muzea bavorských králů. Toto centrum je otevřené v zimním období denně od 8.30 do 15.00 hod. a v letním od 7.30 do 17.00.

Vstupenky se dají různě kombinovat, s čímž souvisí i cenová politika a propracovaný systém slev. Základní nezlevněné vstupné do zámku Hohenswangau stojí 13 EUR, děti a studenti do 18 let mají vstup zdarma.

Z informačního centra není možné dojet vlastním autem, ale dá se využít kyvadlového autobusu. Zpáteční jízdenka stojí 4,50 EUR. Autobus jede cca 10 minut. Pokud byste chtěli jít pěšky, je to možné, ale je třeba počítat s převýšením.

Zpátky dojdete bez problémů za 20 minut, ale cesta nahoru je trochu náročnější. U informačního centra je i větší množství parkovacích míst. Auto zde můžete zaparkovat za cenu 6 EUR/den.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zamek-hohenschwangau/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024