Semperova opera: architektonický skvost v centru Drážďan

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 7. 2018 • Přečteno 4506x

Patří mezi TOP památky celého Saska a její návštěvnost se pohybuje kolem 300 000 hostů za rok.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

V podstatě každé větší a významnější město má svoji operní scénu. Mezi ty nejznámější patří např. Opera v Paříži, La Scala v Miláně nebo nám bližší slavná vídeňská opera. Drážďany již delší dobu patří mezi města, která mají velký počet obyvatel, a snaží se přilákat i návštěvníky a turisty.

Jejich operní scéna, nazvaná po architektu Semperovi, je jednou z dominant města, kterou málokdo přehlédne. Jako většina těchto scén se nachází přímo v srdci metropole a její budova je velkolepá. Naleznete ji na Theaterplatz, což je v překladu Divadelní náměstí.

Patří mezi TOP památky celého Saska a její návštěvnost se pohybuje kolem 300 000 hostů za rok, což poukazuje na význam operní scény pro Sasy, ale samozřejmě nejen pro ně.

Architekt Gottfried Semper

Osvícená budova operyOsvícená budova opery

Gottfried Semper patří mezi nejznámější středoevropské architekty 19. století. Narodil se v Hamburku, ale svá architektonická díla realizoval ve velké části Evropy. V roce 1834 byl pozván do Drážďan, aby jim vtiskl architektonický ráz.

Jeho stavby jsou neorenesanční, proto i operní budova má prvky tohoto architektonického slohu. Podílel se i na stavbě Zwingeru a byl architektem vídeňského divadla Hoftheater.

Jeho život byl zajímavý, neboť se velmi aktivně účastnil revoluce, jež propukla v Drážďanech roku 1849. Bojoval dokonce na barikádě před Zwingerem, který byl během těchto revolučních událostí také částečně poničen. Poté se Semper zachránil útěkem do Londýna. Tam ale nezůstal do konce života, neboť zemřel v Římě.

Historie Semperovy opery

V místech současné budovy se nacházel původní operní dům už na počátku 18. století. Vešlo se do něj téměř 2 000 diváků. Ve 40. letech 19. století postavil Semper naproti Rezidenčnímu zámku budovu Královského komorního divadla. Ta ale roku 1869 při velkém požáru lehla popelem. Druhou stavbu, která byla započata v roce 1871 Semper projektoval ze zahraničí.

Po zmíněné revoluci se nesměl do Saska vrátit a vlastní práci řídil jeho syn Manfred Semper. I tuto budovu však potkal smutný osud, protože při bombardování města na konci 2. světové války byla velmi vážně poškozena a vyhořela.

Po válce se hrálo v jiných prostorách a poměrně dlouho trvalo, než se rozhodlo o postavení nové operní budovy. Opětovná výstavba začala až roku 1977. Vycházelo se z původních Semperových návrhů, ale došlo například k zvětšení prostoru pro diváky i k rozšíření jeviště. K historické opeře byla přistavěna ještě další moderní budova.

Ke slavnostnímu otevření pro veřejnost došlo 13. února 1985. Toto symbolické datum sloužilo jako připomínka 40. výročí bombardování Drážďan.

V roce 2006, kdy město slavilo 800 let od svého založení, se v opeře konal operní ples, jenž navazoval na meziválečnou tradici těchto plesů. V tom roce tradice znovu ožila a plesy, kterých se zúčastňují významné osobnosti politického i kulturního života, se zde opět konají každý rok.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Praktické informace

ZwingerZwinger

Jak je zvykem ve většině scén tohoto typu, kromě opery zde můžete navštívit i balet, který nabízí neméně zajímavou podívanou. Pokud máte zájem o vstupenky, doporučujeme jejich nákup s předstihem.

Co se týká ceny za vstupenky, tak hodně záleží na tom, co se právě hraje. Nejlevnější jsou koncerty, na ty je možné zakoupit lístek již od 42 eur. Běžná cena za operu začíná na částkách kolem 70 eur, ale lepší místa není možné sehnat za méně než 100 eur. A na speciální opery, jako je třeba Carmen, neseženete lístek levněji než za 114 eur.

Náměstí Theaterplatz se nachází přímo v centru města. Z toho důvodu je trochu komplikovanější doprava vlastním autem. Přímo před budovou se nedá zaparkovat a je nutné od nejbližšího parkoviště dojít pěšky.

Lepší variantou je přijet vlakem, náměstí se nachází nedaleko vlakového nádraží Dresden-Neustadt. Zřejmě nejpohodlnější je ale využít městské hromadné dopravy. Přímo na náměstí staví tramvaje linek 4, 8 a 9.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/semperova-opera/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024